Ege'de frekans dalaşıYunan baz istasyonları frekans gücünü yüksek tuttuğu için Türk aboneler 3 katı fazla ücret ödüyor

03.10.2007 12:29 Ege'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki kıta sahanlığı, hava sahası, petrol arama, Kardak sorununa bir de frekans sorunu eklendi. Yunan cep telefonu operatörleri anten ve baz istasyonlarını Türkiye'ye yöneltip, gücünü artırınca, kapsama alanı Türkiye sınırını ihlal etti. Türkiye de anında cevap verince Türkiye ile Yunanistan arasında frekans savaşı başlamış oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren Telekomünikasyon Kurumu, Yunanistan'ın cep telefonu operatörlerinin adalardaki baz istasyonu sayısının Ege kıyısındaki Türk operatörlerinkinden fazla olduğu, güçlerinin de yüksek olduğunu belirledi.

Yunan adalarından gelen güçlü sinyaller, Ege Bölgesi'ndeki Türklerin haberleşme trafiğini doğrudan etkiliyor. Ege Bölgesi'nde bulunan Türk operatörlerden hizmet alan cep telefonu aboneleri sinyalin gücüne göre Yunan operatörünün kapsama alanına giriyor ve otomatik olarak oradan hizmet almaya başlıyor. Çoğu zaman da kullanıcılar bunun farkına varmıyor.

1 LİRA YERİNE 3 LİRA

Yani Türkiye sınırları içerisinde yaşayan ve Türk cep telefonu operatöründen hizmet alan bir Türk, yine kendisiyle aynı operatörden hizmet alan bir başka kişiyi ararken, önce Yunan operatöre bağlanıyor, Yunan operatör sinyali Türkiye'deki operatöre aktarıyor ve konuşma bu şekilde gerçekleşiyor. Yunan operatör sinyali Türk operatöre aktarırken ara bağlantı ücreti istiyor. Böylece vatandaş normalde 1 liraya yapacağı görüşme için Yunan operatöre de ücret ödediği için 3 lira ödemek zorunda kalıyor. Sonuçta görüşmeler uluslararası yapılmış gibi faturalandırılıyor.

TELEFONLARIN DİNLENME RİSKİ VAR

TSK'nın da bu konuda şikayette bulunduğunu bildiren Acarer, "TSK normal Türk vatandaşı olarak şikayetini belirtmiş, ülkenin güvenliği açısından uyarıda bulunmuş. Her Türk vatandaşı bundan rahatsız olur. Silahlı Kuvvetler mensupları da görüşmelerini yabancı operatör üzerinden yapıyor. Bu da TSK mensuplarının konuşmalarının dinlenmesi riskini doğuruyor. İsterse dinlenebilir.

Her şeyden evvel bu Türkiye'ye yakışmıyor. Çalışma başlatıldı" diye konuştu.


haberturk alintidir