Bosch'tan 28 milyon Euro'luk yatırımBosch, benzinli motorlarda kullanılan benzin püskürtme valfleri üretimine başlayacak.

01.11.2007 17:29 Bosch, Bursa'da benzin püskürtme sistemleri bileşenleri için 28 milyon avroluk yatırım gerçekleştirilecek.
Bosch'tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'deki üretim faaliyetlerini genişleten şirket, Bursa'daki fabrikasında benzinli motorlarda kullanılan benzin püskürtme valfleri üretimine başlayacak.
2009 yılı sonuna kadar 28 milyon avroluk yatırım ile gerçekleştirilecek yüksek basınç benzin püskürtme valfi imalatında, hali hazırda Bursa fabrikalarında çalışan 200 personel görev yapacak.
2008 yılı ortalarında başlanacak numune üretimi sonrasında, 2009 yılında seri üretime geçilecek. 2009 yılının sonuna kadar, günde yaklaşık 9 bin 200 adet ürün imal edilmesi planlanıyor.
Bosch'un Türkiye temsilcisi Hermann Butz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Amacımız, Bursa'daki Bosch fabrikalarının 30 yılı aşkın üretim tecrübesini ve rekabetçiliğini benzin püskürtme sistemleri iş alanına da taşımak” dedi.
Butz, Türkiye'nin sürekli gelişen alt yapısı, kalifiye ve deneyimli iş gücü ve Türkiye'deki kaliteli ve geliştirmeye açık tedarikçilerin bilgisinin, bu yatırım kararında önemli rol oynadığını kaydetti.

Verilen bilgiye göre, benzinli motorlarda kullanılan benzin püskürtme valfleri, Bosch'un ikinci jenerasyon benzinli motorlarda kullanılan püskürtme enjektör sistemlerinin önemli bir bileşeni. Bu sistemler yanmayı daha etkin hale getirerek, motorun verimliliğini artırıyor.
Bosch bu yıl, yaklaşık 900 bin benzin direkt püskürtme sistemi teslimatı gerçekleştirmeyi planlarken, 2010 yılında bu rakamın 2 milyon adedi aşmasını öngörüyor.

AA