Satürn ile halkalarının arasında sürekli sortiler yapan Cassini’nin yeni bulduğu halka, gezegene Janus ve Epimetheus uyduları ile aynı mesafede duruyor. Bu bilgi, halkanın da oluşumuyla ilgili ipucu veriyor, zira halkanın Janus ve Epimetheus uydularından kopan taş ve toz parçalarının birleşmesiyle meydana geldiği tahmin ediliyor.

Bir teze göre, meteorlar ve kuyrukluyıldızlar bu uydulara çarparak parça koparıyor ve bu parçalar daha sonra uzayda birbirlerini buluyor. Söz konusu Janus ve Epimetheus uyduları, örneğin, hareketsiz birer buz kütlesi. Astronomlar, Janus ve Epimetheus gibi uyduların üzerlerindeki toz parçacıklarını dahi tutamayacak kadar küçük olduğunu ve meteor darbesine bağlı çıkan tozun yüzeye düşmeyip anında uzaya karışacağını vurguluyor. Janus 194 km, Epimetheus ise 138 km çapında.

Öte yandan, Cassini uzay aracı halkaların arasından geçerken, özel tayfölçeri yardımıyla halkaların Satürn’ün etrafında ne hızla döndüğünü de araştırıyor. Halkaları oluşturan parçacıkların dönüş hızı, halkanın oluşumu hakkında önemli ipuçları sağlayacak.