Peugeot'un yarışmasında iki Türk4 binden fazla projenin gönderildiği Peugeot Tasarım Yarışması'nda iki Türk 30 finalist arasına girmeyi başardı

24.12.2006 Bu sene 4.'sü düzenlenen Peugeot Tasarım Yarışması'nda ilk 30 finalist belli oldu. Toplam 113 farklı ülkeden 4 binden fazla projenin gönderildiği yarışmaya daha önce düzenlenen her 3 yarışmada olduğu gibi Türkiye'den çok büyük bir katılım oldu. Kazım Doku ve Ertuğ Yenidemir adındaki genç Türk tasarımcılar, gönderdikleri tasarımlar ile ilk 30 finalist arasına girerek büyük bir başarıya imza attı.

Tüm internet kullanıcılarından otomobili, otantik ve özgün bir keyif kaynağı olarak tekrar keşfetmeleri istenen yarışmada bu sene pek çok ilk yaşandı. En fazla katılımın yaşandığı bu yılki yarışmada, 4 binden fazla proje yer aldı ve ilk kez 113 farklı ülkeden katılım oldu. 525 tasarım ile Çin en fazla tasarım ile katılan ülke oldu. Çin'i 477 tasarım ile Fransa ve 212 tasarım ile Türkiye takip etti. 24 yaşındaki Kazım Doku, Üsküminki adlı tasarımı ve 25 yaşındaki Ertuğ Yenidemir, 910 adlı tasarımı ile Türkiye'nin ve Türklerin otomobil tasarımındaki iddialarının pek çok ülkenin ötesinde olduğunu kanıtlamış oldular.
Peugeot Türkiye, daha önce de açıkladığı gibi yarışmaya katılıp ilk 10'da dereceye giren Türk tasarımcılara farklı destekler sağlayacak. Peugeot'nun bir önceki tasarım yarışmasında ilk 10'a giren Emre Hüsmen, Peugeot Türkiye'nin bursuyla Toronto'da Humber College of Applied Arts and Technology'de Endüstriyel Tasarım bölümünde okuyor.

İHA