Google

İnternetin McDonalds’ı olarak adlandırılan Google, 2006 yılında da portföyüne yeni hizmetler ekledi. Google Calender, online ödeme sistemi ve Haberler arşivi bu hizmetlerin sadece bazıları. Yaz aylarında MySpace ile bir anlaşma yaparak, bu sitede reklamlarının yayınlanması ve bu siteden Google araması yapılabilmesi için 900 milyon dolar ödedi. Bunu yılın sonlarına doğru 1.65 milyon dolar ödeyerek dünyanın en popüler paylaşım sitesi YouTube’u alması izledi.

Yahoo
Bu yıl Yahoo açısından daha çok Google ile rekabet etme yılıydı. Google ile karşılaştırıldığında yavaş kaldığı iddia edilse de, 2006 yılı Yahoo için de, Yahoo Go gibi bir dizi yeni hizmeti başlattığı yıl oldu. Yıl sonunda üniversite öğrencilerinin birbirleri ile haberleşmelerini sağlayan Facebook’u alma girişiminde bulundu, ancak bu girişimi sonuçsuz kaldı. Ancak Yahoo kendisini geliştirmesini sağlayan başka bir dizi anlaşmaya imza attı. eBay ile PayPal’ı Yahoo hizmetlerinde kullanmaya olanak tanıyan ve Microsoft ile rakip mesajlaşma sistemlerini kullanmayı sağlayan anlaşmalara imza attı.

Microsoft
Bu yıl Microsoft açısından, en çok adından söz ettiren olay hiç şüphesiz yeni işletim sistemi Vista oldu. Kurumsal kullanıcılar 2006 Kasım ayından itibaren Vista’ya kavuştular, fakat son kullanıcılar Vista’yı deneme için 2007 Ocak ayının sonunu beklemek zorundalar.

Microsoft, oyun konsolu cephesinde Sony ve Nintendo’yu geçmiş olabilir, fakat Zune müzik çaları Appl iPod’un gerisinde kaldı.

Microsoft da, diğerleri gibi video paylaşım pazarı pastasından pay almak için Eylül ayında YouTube’a rakip olarak Soapbox’ı yayına soktu. MSN videonun parçası olan Soapbox’ı 2006 yılında sadece 12 milyon kişi ziyaret ederken, YouTube’u 34 milyon, MySpace’i 17.9 milyon kişi ziyaret etti.

Apple

2006 yılı Apple ürünleri açısından sakin bir yıl oldu. Apple yıl boyunca “iPhone” cep telefonunu çıkaracağını duyurmuş olmasına rağmen, kullanıcının bu yöndeki beklentileri boş çıktı.

Bunun yanı sıra, ayında iTunes müzik stoğu, özellikle 2006 Aralık ayının en popüler yasal parça indirme stoğu oldu.