Google'da askeri üs sansürü
07 Mart 2008 Cuma 12:27
Google, Pentagon'a takıldı. ABD Savunma Bakanlığı'ndan sansür geldi. Google'da bu yasağa uyup, görüntüleri kaldırdı.


ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, internet arama motoru Google'ın, harita ve sanal gezinti programları için Amerikan askeri üslerinin içinden görüntü almasını yasakladı.

Bakanlık, yer seviyesinden yakın çekim görüntülerin güvenlik tehdidi oluşturabileceğini açıkladı.

Bu karar Google haritalarında Teksas'taki Fort Sam Houston askeri üssünün içinden panoramik görüntülerin bulunduğunun belirlenmesinden sonra alındı.

Google Sözcüsü Larry Yu, Amerikan ordusunu rahatsız eden görüntülerin yayından kaldırıldığını belirtti. Larry Yu, Google ekibinin üs içinde ayrıntılı görüntüler çekmesinin "hata" olduğunu kabul etti. Sözcü, hassas bölgelerin görüntülerini yayımlamak gibi bir politikaları olmadığını belirtti.

Askeri yetkililerin şimdi hangi görüntülere izin verilebileceğini inceledikleri kaydedildi. Bakanlığın, sokaktan çekilen görüntüleri yasaklayamabileceği söyleniyor.

Google farklı harita hizmetleri sunuyor.

Street View adlı program, internet kullanıcılarına Amerika Birleşik Devletleri caddelerinde sanal otomobil gezintisi imkanı veriyor.

Google Earth adlı programda ise tüm dünyadan üç boyutlu, uydu görüntüleri yer alıyor. Pentagon'un şikayetine konu olan görüntüler Street View programda bulunuyordu.

Ancak iki program da zaman zaman, hem mahremiyet haklarının zedelendiğini düşünen bireylerin hem de uydu görüntülerinin güvenlik riski oluşturabileceğinden endişe eden hükümetlerin şikayetlerine neden oluyor.

Google yetkilileri hem mahremiyet hem de güvenlikle ilgili kaygılara duyarlı olduklarını söylüyor.
internethaber