Sony'nin yeni fotoğraf makinesi: Cyber-shot modeli H50

Sony'nin yeni Cyber-shot modeli H50 fotoğraf makinasının, kompakt tasarımı, çizilmeye karşı dirençli yapısı ve kapsamlı manuel fonksiyonları ile bu yılın Mayıs ayında raflarda yerini alması bekleniyor. Yeni Cyber-shot H50, 9,1 efektif megapiksel çözünürlüğü ve Carl Zeiss Vario-Tessar 15x zoom lensi ile son derece canlı ve net fotoğraflar sunuyor. Yeni Cyber-shot H50'nin yüksek kontrastlı 3inç Clear Photo LCD Plus ekranı ile de, görüntü kalitesinin daha iyi bir şekilde paylaşımına olanak tanıyor.
Ekran ayrıca yukarı ve aşağı eğilerek herhangi bir açıdan kadraj alıyor. H50'de çekimleri kadrajlarken kolaylık sağlayan elektronik bir vizör de bulunuyor.
H50'nin sahip olduğu Yüz Tanıma Teknolojisi (Face Detection) ile her düzeyde fotoğrafçının bozuk çekim riski olmadan harika portre fotoğraflar çekmesine yardımcı oluyor. BIONZ görüntü işlemcisi ile desteklenen Yüz Tanıma Teknolojisi (Face Detection); pozlama flaş ve diğer ayarları otomatik olarak ayarlıyor ve 8 kişiye kadar yüz tanımlaması ve netlemesi yapabiliyor.
Yeni H50'de ayrıca fotoğraf çekmenin keyfini zenginleştiren Gülümseme Deklanşörü (Smile Shutter) fonksiyonu bulunuyor. Smile Shutter fonksiyonu, deklanşörü tetiklemeden önce kişilerin gülümsemesini bekliyor.
H50, hareketli anlar için geliştirilmiş olan "spor çekim" modu (Sports Shooting) sayesinde hızlı hareket eden nesneleri canlı ve net bir şekilde yakalıyor. H50 sahip olduğu "Bulanıklığa Karşı İkili Çözüm Teknolojisi" ile her türlü çekim koşulunda fotoğraf makinesinin sallanmasını azaltarak net ve parlak fotoğraflar çekilmesine de olanak sağlıyor.
Optik Görüntü Sabitleyici (Super SteadyShot) yüksek hassasiyet (ISO 3200) ile birlikte kullanılıyor. Böylece yüksek yakınlaştırma ayarlarında cihazın sallanması engelleniyor.
BIONZ görüntü işlemcisi, kullanıcıların gürültüyü azaltmasına yaratıcı ihtiyaçlara uygun olacak şekilde üç adımda kontrol etmesine izin veriyor.
Cyber-shot H50'nin Dinamik Aralık Geliştirici (DRO) özelliği özellikle ayrıntıların kaybolma riski olan arkadan ışık alan sahnelerde her fotoğrafı dengeli ve doğal görünen sonuçlar için analiz ediyor. Pozlama ve kontrastı en mükemmel şekilde ayarlayarak. doğal ve net fotoğraflar sunuyor.
H50 ayrıca sahip olduğu yeni DRO Plus modu ile fotoğrafların her bölümünü ayrı işleyerek, ayrıntı kaybı riskini minimum düzeye indiriyor. Böylece en zor sahnelerde bile daha da gerçekçi, dengelenmiş pozlamalar sağlıyor.
H50, farklı pozlama, beyaz denge ve renk ayarlarında üç fotoğraf yakalamaya imkân tanıyan "Bracket Shooting" modunu da içeriyor. H50'de ayrıca cam filtrelere yatırım yapma ihtiyacını ortadan kaldıran beş adet kamera içi renk filtresi efekti bulunuyor.
Yeni model ayrıca bir PC ya da özel bir yazılım olmadan fotoğraflar üzerinde kırmızı göz giderme ve özel filtre gibi ayarların yapılmasına olanak tanıyan çeşitli rötuş fonksiyonlarını barındırıyor.
Yeni H50'de fotoğraflar müzik eşliğinde Slayt Gösterisi olarak izlenebiliyor ve sevilen müzik dosyaları bir PC'den cihaza aktarılabiliyor. H50, herhangi bir PhotoTV HD uyumlu BRAVIA LCD TV ya da HD Ready televizyona bağlandığında son derece detaylı ayrıntılara ve gerçekliğe sahip Full HD görüntü kalitesi de sunuyor.
Yeni model ile birlikte sunulan aksesuarların arasında deklanşör ve yakınlaştırma için, üzerinde "Home", "Menü" ve "kontrol" düğmeleri de olan bir uzaktan kumanda yer alıyor. Ayrıca geniş açı ve telefoto dönüştürücü lensleri ve filtrelerden bataryalara, seyahat şarj cihazlarından su korumalarına kadar birçok aksesuar da isteğe bağlı olarak kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

03.03.2008
Kaynak : İHA