Türkiye'de ilk kez SIM kartlı dizüstü bilgisayarlar

Türkiye'de ilk kez Turkcell, HP ve Vestel işbirliğiyle geliştirilen SIM kartlı dizüstü bilgisayarlar satışa çıktı. 1 ileriTurkcell'den yapılan açıklamaya göre, içinde bir Turkcell SIM kartıyla üretilen Vestel T525, HP Compaq 6510b ve 6710b modellerinde ayrı bir cihaza ihtiyaç duyulmadan internete bağlanmak, e-postalara ulaşmak mümkün.
SIM kartlı dizüstü bilgisayarlar, İstanbul, İzmir ve Ankara'daki 53 Turkcell Extra ve İstanbul'da Bağdat Caddesi, Kanyon ve Capitol'deki Turkcell mağazalarında müşterilerle buluştu.
Bilgisayarlar kısa bir süre sonra HP ve Vestel bayileri ile teknoloji marketlerinde de yerlerini alacak.
İçinde bulunan Turkcell SIM kartı sayesinde ayrı bir cihaza ihtiyaç duyulmadan internete bağlanmaya olanak veren bilgisayarlarla her an internete girmek çok daha kolay hale gelecek.
Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu konuyla ilgili olarak, "Turkcell SIM kartlı dizüstü bilgisayarları, mobil genişbant vizyonumuzun temel bir parçası olarak görüyoruz.
Ülkemize daha 3G teknolojisi gelmeden bu yeni bütünleşik ürüne yaptığımız yatırım, bu vizyona ne kadar inandığımızı da gösteriyor.
3G ile birlikte 20 kat daha hızlı veri alışverişine imkan verecek bu bilgisayarlar, Turkcell'in geniş EDGE kapsaması sayesinde şu anda da en hızlı şekilde mobil internet erişimi sağlıyor.
İçindeki Turkcell SIM kart sayesinde daha özgür hale gelen dizüstü bilgisayarları, müşterilerimize çok uygun internet paketi seçenekleri ile sunuyoruz" dedi.
HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Ülke Müdürü Artun Ayvat, Turkcell ile yapılan işbirliği konusunda şunları söyledi:
"Mobil dünya, genişbant bağlantı seçenekleriyle yeni boyutlara kavuşuyor. Erişim teknolojilerinin gelişmesi, sunulan içerikleri de geliştiriyor. Bunun sonucunda da kullanıcıların mobilite kavramını gerçek anlamıyla yaşamasını sağlayan hizmetler sunulabiliyor. HP olarak Turkcell ile böyle bir işbirliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Kullanıcılarımızın istedikleri her türlü bilgiye, hizmete ve içeriğe her yerden erişerek hayatlarına keyif ve renk katacaklarına inanıyoruz. Bu uygulamayla, 'Bilgisayarın Hayatındır' anlayışımızı bir kez daha vurgulamış oluyoruz."

Vestel Genel Müdürü Yardımcısı Buket Besen Kafalı ise, Vestel'in Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın ilk ve tek dizüstü bilgisayar üretim üssü Vestel City'de son teknoloji eseri ürünler geliştirdiğini belirterek, "Santa Rosa platformunda tasarımını gerçekleştirdiğimiz 15.4 inch Vestel dizüstü bilgisayarlar, günümüzün bilişim ve telekomünikasyon alanındaki son teknolojisi olan 3G özelliğini kullanabiliyor. Türkiye'de 3G teknolojisine geçiş öncesinde de EDGE teknolojisiyle internet erişimi sağlayacak Vestel dizüstü bilgisayarlar ile, bilgisayar kullanıcılarına internet erişiminin olmadığı yerlerde bile teknolojinin Türkçesini sunuyoruz" diye konuştu.

24.03.2008
Kaynak : İHA