24.01.2007
.
Command and Conquer'ın dönüşü muhteşem olacak
Electronic Arts, Command and Conquer (C&C) komutanlarını üçüncü maceraya çağırıyor. 28 Mart'ta piyasaya sürüleceği açıklanan Command and Conquer 3 Tiberium Wars'ta, 2047 yılında gece vakti büyük bir nükleer ateş topunun gökyüzünde infilak etmesiyle yeni bir savaş başlıyor. Gerçek zamanlı stareji oyunlarının bu önemli örneğinin geri dönüşüyle birlikte, sanal tiberyum madeni yine askeri güçleri peşine takıyor.

Topraktaki mineralleri ve ağır metalleri emerek, üzerinde hiçbirşey yetişmeyen çorak araziler yaratan tiberyum, aynı zamanda oyundaki en önemli maddi gelir kaynağı. tiberyum yeryüzünü yavaş yavaş kaplarken, Küresel Savunma İnisiyatifi GDI'a ve kalan birkaç Mavi Bölge'ye saldıran Nod Kardeşliği'ni durdurmak için güçlü bir komutana gerek duyuluyor.

Oyun başlarken, tiberyumun her yanına saçıldığı yeryüzü farklı bölgelere bölünmüş durumda bulunuyor. Yeryüzünün yüzde 20'sini oluşturan Kırmızı Bölge, tamamen tiberyum ile kaplanmış ve yaşanamaz halde bulunuyor. Bu bölgede tiberyum kristallerinin yoğunluğu korkunç iyon fırtınlarına yol açıyor.

Yüzde 50'yi oluşturan sarı bölgede, dünya nüfusunun yüzde 80'i yaşıyor. Bu bölge, düşman Nod Kardeşliği'nin de mevzilerini barındırıyor. Dünyanın geri kalanını oluşturan mavi-yeşil alan ise, yaşamanın tamamen güvenli olduğu bölge. GDI'nın genel karargahı da burada yer alıyor. GDI, buradan hareketle önce sarı bölgeleri ele geçirmeyi ve daha sonra da dünyanın tamamını kurtarmayı hedefliyor.

C&C3'te oyunun Tiberian Dawn ve Tiberian Sun gibi bölümlerdeki geleneksel öyküsü sürerken, oyunda başarıya giden yol hala üs oluşturma, kaynakları yönetme ve hızlı sonuçlandırılan savaşlar ile çiziliyor. Oyundaki Mammmoth Tank, Orca ve Ion Cannon gibi araçların daha gelişmiş modeller ile geri döndüğü görülüyor.

Oyuncular, askeri birliklerin zaman içinde deneyim kazanarak niteliklerini yükseltmesiyle daha üstün özelliklere sahip birliklere sahip oluyor. Commando statüsünde özel askeri birlikler ile savaş gücü yükseltilebilirken, Hero statüsünde özel birlikler C&C3'te yer almıyor. Çoraklaşmış bölgelerde gerçekleşen tiberyum fırtınası gibi doğa olayları ise, birliklerin savaş gücüne zarar verecek.

C&C'nin Tiberium Wars'a da aktarılan ana ekseni tesis inşa etme, geleneksel yöntemle gerçekleşiyor. İnşa etmek istenen tesisin ikonuna tıklandıktan sonra inşaat noktasına tıklanıyor. Harekete geçen sayaç turunu tamamlayınca tesis kurulmuş oluyor.