Nükleer silaha karşı ilaç geliştirildi

Bu ilaç vücudu radyasyonun zararından koruyabilecekAmerikalı bilim adamlarının, vücudu radyasyonun zararından koruyabilecek bir ilaç geliştirdiği, ancak bu ilacın halen deneme aşamasında olduğu bildirildi.

Bilim adamları bununla, kanserli hastalar için radyoterapinin daha güvenli hale getirilebileceğini ve bir nükleer felaket olayında kullanılabileceğini umuyor.

"CBLB502" olarak bilinen ve şimdiye kadar yalnızca hayvanlar üzerinde denenen ilaç, radyasyon alınması sırasında sağlıklı hücrelerin hayatta kalmasına yardımcı olacak biyolojik mekanizma üzerinde etki gösteriyor.

Science dergisinde yayımlanan bu buluş, henüz klinik deneylerden geçmedi. Fareler ve maymunlarla yapılan deneylerde, öldürücü radyasyona maruz bırakılmadan önce 45 dakika ile 24 saat arasında ilaç zerk edildikten sonra deney hayvanların daha uzun yaşama ihtimallerinin saptandığı belirlendi.

Bilim adamlarının bu ilacı, bazı dirençli kanser hücrelerinin nasıl radyoterapiye dayandığını araştırırken geliştirdiği belirtildi. İlaç, klinik deneylerde başarılı olması halinde, kanserli hastaları radyoterapinin yan etkilerinden kurtarmak açısından önemli bir adım olacak.
haber3