65 ila 400 $ arasında satılacağı belirtilen Vista’nın Türkçe sürümü de tamamlandıBilgisayar kullanıcıları kadar donanım ve yazılım geliştiricileri tarafından sabırsızlıkla beklenen Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows Vista, ‘2. Microsoft Zirvesi’nde kullanıcıların beğenisine sunuldu. 30 Ocak’ta raflarda yerini alacak olan Vista’nın 65 ila 400 dolar arasında satılacağı belirtilirken, Türkçe sürümünün de tamamlandığı açıklandı. Microsoft’un Türkiye Windows Ürün Müdürü Halil Gökoğluyla akıllarda birçok soru işareti bırakan konular üzerine konuştuk.

Kullanıcılar yeni işletim sistemine geçmekte zorluk çekecek mi?

Windows Vista şimdiye kadar piyasaya sunulan en kullanışlı işletim sistemi. Neyi nasıl yapabileceğini işletim sistemi öğetiyor. Tüm gereksiz mönülerden arındırdığımız Vista, bilgisayar kullanımını daha da basite indirgiyor.

Bilgisayarlar yeni işletim sistemine hazır mı?

Windows Vista donanım ihtiyaçları da biraz fazla. Son 4 yılda satılan bilgisayarların hafıza desteğine ihtiyacı olabilir. Bu 30 dolarlık bir masraf. Vista’nın gelişmiş grafik özelliklerini kullanmak isteyen kullanıcılar ise, 50 dolarlık ek ekran kartıyla, isteklerine kavuşabilecekler.

“Güvenlik” konusundaki kaygılar ne kadar doğru?

Dünyadaki bütün hacker’lar Vista’ya saldırmak için her gün çalışıyorlar. Hatta bir site Vista’yı kıran ilk hackera 25 bin dolar vereceğini söyledi. Ama Vista, deneyimli bir ekip tarafından yazıldı. Bir yazıyıca 3 denetleyici düştü. Daha ürün piyasaya çıkmadan bu çalışmayla güvenlik sertifikası almayı başardı. Bu ürünün % 110 güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Zaten bu service pack’lerin çıkması da bu yüzden. Vista’nın güvenliğine çok inanıyoruz ve her türlü duruma da hazırlıklıyız.

Türkçe sürüm ne durumda?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de beklentiler oldukça yüksek. Cumartesi günü Vista’nın Türkçe sürümünü kendi içerimizde bitirdik. Şu anda bilgisayar üreticileri tarafından test ediliyor ve 10 günlük test aşamasından sonra seri üretime geçilecek.

Vista’yla birlikte bilgisayar satışlarında canlanma bekliyor musunuz?

Türkiye’deki 2007 yılı hedefimiz satılan bilgisayarların yüzde 80’inde Vista’nın olması. Böylece organik büyümenin üzerine yüzde 10 daha büyüyeceğimizi ön görüyoruz.
Akşam