Uzayda bir ilk denenecek
21 Nisan 2008 Pazartesi 11:30
Maceracı milyarder Sir Richard Bronson uzayda yeni bir ilke imza atmak istiyor. İşte o çılgın fikir..


Sir Richard Bronson uzayda ilk kez bir çifti evlendirerek yeni bir ilke imza atmak istiyor.

Gelecek yıl dünyadan 120 km yükseklikte bir yörünge altı uçuşta ilk kez bir çifti karı-koca ilan etmek isteyen 58 yaşındaki İngiliz işadamı, bu amaçla evlendirme izin belgesi almak için yetkililere başvuracak.

İngiliz işadamının sahibi olduğu Virgin Galactic şirketinin yetkilileri, biri uzayda evlilik töreni, diğeri uzayda balayı olmak üzere iki çiftin evlilikle ilgili rezervasyon yaptırdığını belirterek, bu yaz deneme uçuşu yapılacak uzay aracıyla uzaya gitmek için başvuruda bulunan ve para yatıranların sayısının sürekli arttığını kaydetti.

İngiliz maceracı iş adamı Sir Richard Branson, Ocak 2010'da ticari uçuşlara başlaması planlanan uzay aracının nihai tasarımını tanıtmıştı.

Virgin şirketlerinin sahibi Branson, New York'ta düzenlediği basın toplantısında, halen California'da inşası süren ve büyük bölümü tamamlanan "Space Ship Two" adlı uzay aracının test uçuşlarının haziranda başlamasının öngörüldüğünü belirtmişti.

2 pilot, 6 biletli yolcu taşıyacak ve bir koltuğun 200 bin dolara satılacağı seyahatler için şimdiden aralarında aktris Victoria Principal, fizikçi Stephen Hawking ve Hollanda Prensesi Beatrice'in bulunduğu 200 kadar potansiyel uzay turistinin depozit yatırdığı belirtiliyor.

Haber Kaynağı: