Dünyada dahiler yetiştiren üniversite olarak ta bilinen Massachusetts Institute of Technology, bin 800 dersi internet kullanıcılarının hizmetine sunacak.Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT)'de derslere katılmak artık hayal değil. MIT, 2002'de başlatılan bir program çerçevesinde müfredatında bulunan bin 800 dersin içerik ve kaynaklarını 2007 yılının sonuna kadar tüm internet kullanıcılarının hizmetine sunacak. "The OpenCourseWare" (OCW) isimli programa göre öğrencilerin bu dersler için kayıt yaptırmaları gerekmiyor ve dünyanın neresinden olursa olsun herkes derslere kabul ediliyor. Bu derslerden faydalanmak için kullanıcıların herhangi bir ücret ödemeleri de gerekmiyor.

"The OpenCourseWare" akımı MIT'de 2002 yılında başlatılmış ve şu anda dünya çapında 120 ayrı üniversitede de uygulanılıyor. Elit kampüslerden bir şeyler öğrenmek isteyen herkesin kullanımına sunulan program bugüne kadar çok olumlu tepkiler almış. Programın başlatılış amacı "intellectual philanthropy," olarak nitelendirilen ve bilginin dünyadaki bütün insanlarla paylaşımını sağlayan "entellektüel hayırseverlik" olarak adlandırılıyor.

OpenCourseWare programının ders kaynaklarında "Çizelgeler, derslerin video veya ses kayıtları, notlar, ödevler ve örnekler" sunuluyor. Bu kaynakların sunulması şimdiye kadar üniversitelerde öğrencilerin derslere kayıt yaptırmalarına engel olmamış. Aksine bu online kaynaklar ilgili öğrencilerin çalışma ve araştırma isteklerini daha da artırmış.

MIT'NİN IRAK, DARFUR VE ANTARTİKA'DAN ÖĞRENCİLERİ VAR

OCW programının Genel Müdürü Anne Marguiles, eğitimin gelişmesinde bilginin açıkça ve özgürce paylaşılmasının çok önemli olduğuna inandıkları için böyle bir program başlattıklarını ve MIT'nin İnternet üzerinden bu zamana kadar kendi öğrencileri için hazırladıkları materyalleri büyük bir gururla paylaşma kararı aldığını bildirdi.

MIT'nin sitesine (ocw.mit.edu) ve buradaki bilgileri başka dillere çeviren siteleri bir ayda ziyaret edenlerin sayısı 1,4 milyon kişi olarak belirlenmiş. Öğrenciler; Irak, Darfur, hatta Antarktika gibi dünyanın çok çeşitli ülkelerinden sayfaları ziyaret ediyor. Web sayfalarına yorum yazanlardan bir kısmı okudukları bu bilgileri hayatlarını değiştirmek için kullandıklarını ifade etmişler.

OCW'yi hazırlayanlar bu programın üniversite eğitimiyle denk olmasının mümkün olmadığını, sadece üniversite eğitimine katkı sağlayan ve öğrencilerin iyi yetişmelerine yardımcı olan bir program olduğunu belirttiler.

OCW programını kullananlar profesörlerden geri dönüşüm alamayacaklar, sınıf arkadaşlarıyla ders hakkında konuşamayacak, fakültedeki akademisyenlerle tanışamayacaklar. Ancak bu program dünyanın eğitim yönünden daha az kaynağa sahip bölgelerindeki öğrenciler için çok büyük bir fırsat olarak nitelendiriliyor.

Geçen yıl Kasım ayında Taiwan, Britanya, Avustralya, Singapur, Almanya, Japonya ve Hollanda'dan 80 bin sayfalık kaynağa bakılmış.

MIT'nin bu programı başlatırken düşündüğü sebeplerden biri de diğer üniversitelerdeki akademisyenlere MIT'deki profesörlerin dersleri nasıl öğrettiklerini ve öğretim tekniklerini göstermek olduğunu belirtiliyor. Pek çok üniversitenin geleneksel modeli benimsediğini, öncelikle teori öğretip daha sonra öğrencilere pratik yapma imkanı verdiklerini; ancak MIT'nin modelinin "pratik, teori, pratik" şeklinde olduğunu, bu metodun öğrencileri derslere karşı daha ilgili hale getirdiğini ve pratik yaparak hayata atılma konusunda daha hevesli hale geldiklerini kaydediyor.

DÜNYANIN EN CÖMERT ÜNİVERSİTESİ


Fas'ta fizik profesörü olan Younes Attaourti, internette araştırma yaparken MIT'nin OCW web sayfasını bulmuş ve bulduğu kaynakları kendi öğrettiği istatistiksel fizik ve "quantum teorisi" derslerinde kullanmaya başlamış. Yazdığı elektronik postada dünyanın hiçbir yerindeki üniversitenin bu kadar cömert olmadığını, OCW sayesinde dünyada ilk defa insanların en kaliteli ders notlarına sahip olabildiklerini söylemiş.

Yeni Zelanda'da öğrenci olan Phillipa Williams ise OCW programı ile internet üzerinden pek çok matematik dersi takip ettiğini, bu dersler sayesinde daha farklı bakış açıları, daha farklı açıklamalar öğrendiğini ve verilen sorularla öğrendiklerini pratik etme imkanı da bulduğunu yazmış.

Web sayfalarına yazılan yorumların genelde çok olumlu olması MIT yetkililerini daha da cesaretlendirmiş. Parasal sebeplerle veya eğitim kalitesi zayıf olan ülkelerde çok yetenekli ve zeki öğrencilerin öğrenim imkanı bulamadıklarını veya en yeni bilgilere sahip olamadıkları için kainatı anlama şansına da yeteri kadar sahip olamadıklarını yazan öğrenciler olmuş. MIT'nin OCW programının ileri görüşlü düşünülmüş bir program olarak dünyanın değişmesinde Irak stili istiladan bin kat daha iyi olduğu da yazılan yorumlar arasında yer alıyor.

MIT'nin yanı sıra Tufts ve Johns Hopkins", "OCW consortium" (ocwconsortium.org) adı altında üniversiteler arası bir birlik de oluşturmaya başlamış. ABD'de bu birliğe üye olan üniversiteler Michigan State, Michigan, Notre Dame, ve Utah State. Uluslararası üyeler arasında ise Çin, Japonya ve İspanya'dan çeşitli üniversiteler yer alıyor.

OCW programı için çeşitli organizasyonlar, bireyler ve MIT'nin kendisi fon oluşturmuş. Bu zamana kadar bin 550 ders OCW programına konulmuş. Bazı derslerin video yayınları olduğu ve bunların öğrenciler tarafından çok popüler olduğu bildiriliyor; ancak çok pahalıya mal olan video konferanslar için cömert sponsorlara ihtiyaç olduğu bildiriliyor.

OCW programının üniversite öğrencilerinin yanı sıra, öğrenme merakı olan yetişkinleri de çekeceğini ve bu tip yetişkin öğrencileri, kitap okumak, televizyon seyretmek gibi boş vakit aktivitelerinden alıkoyacağına inandıklarını ifade ettiler.