Evet arkadaşlar burada başka yerde paylaşılmamış belki bazılarınızın bildiği püf noktalardan bahsedicem.
Cep telefonunuzun yavaşlamasına sebebiyet veren bazı problemleri ortadan kaldıralım.Ancak yapıcağımız işlemler için bir telefon için en gerekli olan FExplorer SeleQ veya FileMan gibi programlardan birisinin kurulu olması gerekir.Benim size tavsiyem FExplorer.
1-Galeriyi fazla resim dosyalarıyla şişirmeyin. Çünkü her bir resim dosyası önizleme yapıldığında sistemin bir köşesinde artık bırakıyor. Bu artıkları nasıl silerim diyorsanız hemen yukarıda bahsettiğim programlardan birini açın ve E/Images/_PAlbTN klasörünü ve içindekileri silin. Bu klasörü gördüğünüz her yerden silmeniz hem hafıza hemde performans artışı sağlar.Ayda en az 1 kere bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

2-Telefonunuzun varsayılan temasını yani boş kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca duvar kağıdı da kullanmamanız gözle görülür performans artışı sağlar.

3-Üç Dört ayda bir telefonunuza Hafıza kartını çıkararak Soft Format atın. Telefonu gerçekten rahatlatıyor. Soft Format yöntemi: Telefon açık iken *#7370# yazın. Ekrana "Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi? Telefon kapanıp açılacak" uyarısı gelecektir. Evet seçeneğini seçtikten sonra güvenlik kodunu girerek format işlemini tamamlayın. Ortalama format süresi 2 dakikadır.Bu işlemi yaparken pilinizin en az 3/2 dolu olmasına dikkat edin.
Hard format kesinlikle atmayın çünkü hard format açılmayan telefonlar için kullanılır ve bu işlemin fazla yapılmasını defalarca yazılıp silinen bir disketin sonuna benzetebiliriz.

4-Telefonunuzun ekran parlaklığını ne maximumda ne de minimumda kullanın. Normal derecedeki parlaklık hem ekran hem de pil ömrü için yararlıdır.

5-Nokia N serisi telefonlarda max. 1 GB diğer symbian modellerde de en fazla 512 mb hafıza kartı kullanmanızı tavsiye ederim.Nedeni hafıza büyüdükçe oluşan boşluk artacak ve telefonunuz daha yavaş açılmaya ve çalışmaya başlayacaktır.

6-Menüdeki programları birkaç klasör içine taşıyın yani menünüzdeki icon sayılarını azaltın.Bunun yararı menünüzde daha hızlı dolaşmanızı ve menünün daha hızlı açılmasını sağlar

7-Gelelim virüslere. Tüm anti-virüs programlarının önemli ortak özelliği var bilgisayarı yavaşlatması. Telefonlar için olanları da son derece hızı yavaşlatıyor merak etmeyin. Bu konuda önerim güzel bir anti-virüs programıyla ayda 1 kere taratıp programı kaldırmanızdır.Gereksiz yere programı telefonunuzda tutmayın. Hem hızında önemli düşüş olur hem de bıraktığı artık dosyalar canınızı gerektiğinden fazla sıkabilir.

8-Titreşimi kullanmamaya çalışın.Kaba bir tabirle pilin annesini ağlatıyor.Pilin ömründen ömür götürüyor. Kesinlikle kullanmayın. Ayrıca zil sesi seviyesini asla maximuma çıkarmayın.

9-Ses dosyalarının telefonunuz için hiç bir zararı yoktur. Dilediğiniz kadar müzik yükleyebilirsiniz.Tek dezavantajı bulunduğu klasörün açılmasını biraz yavaşlatır.

10-Çok sayıda video ve resim programlarını bir arada kullanmayın.Zararı video ve resimler eskisinden daha yavaş açılır.Ayrıca codecler birbirine gireceği için bazı dosyaları açarken desteklenmeme gibi geçici sorunlar ortaya çıkar. Video için real player en iyisidir.Şaşmamanızı tavsiye ederim. Resimler için ise Resco Viewer programı oldukça başarılıdır.alıntı...