İlk olarak Amerika'da sim kilitli olarak satışa çıkan iPhone'u farklı operatörler ile çalışması için kilidini kırmak gerekiyordu. Ve bu konuda Apple ile kod kırıcılar arasında muazzam bir savaş var: Apple sürekli firmware güncelleyerek kırılmış iPhone'ları etkisiz hale getirmeye çalışırken, kod çözücüler de bunun yolunu bulup yazılımlarının yeni versiyonunu sürekli çıkartıyorlar.

Ancak şimdi Almanya'da fabrika çıkışı kilitsiz olan Apple iPhone'lar oldukça 'ucuz' bir fiyata satışa çıkıyor: Eh bu da 1500$ gibi bir rakam yapıyor ki, kullanıcıları yazılım yoluyla iPhone'u kırmaya yöneltmek için yeterli.

Deutsche Telekom, Eylül ayında Apple ile anlaşma yaparak Almanya'da iPhone satışına başladı ancak Vodafone bu konuyu mahkemeye taşımak için de geç kalmadı. Zira Almanya ve Fransa'da bir telefo sadece bir operatör ile çalışması telekomünikasyon yasalarına aykırı.

Geçtiğimiz ay, Fransa mahkemeleri, Apple ile anlaşma yapan Orange operatörünü, iPhone'u kilitsiz satmak zorunda bıraktı. Ancak Orange'ın kilitli satmasıiçin 6 ay süresi var. Almanya'da ise mahkemeler operatörlere süre tanımıyor, telefonlar kilitsiz satılmak zorunda.


Kilitsiz iPhone'da Visual Voicemail veya canlı mesajlaşma özellikleri yok. Ve 2008'de olası 3G modelinin gelmesi de planlandığında, 1000 Euro'nun çok mantıksız olduğu ortaya çıkıyor.


alıntı...