Broadcom adında bir Amerikan şirketin ürettiği,cep telefonlarında yüksek çözünürlüklü video kaydı yapabilen ve oynatabilen yeni nesil mobil işlemci tanıtıldı. İşlemcinin en önemli özellikleri çok düşük enerji tüketimi, alışılagelmişin dışında yüksek çözünürlüklü görüntüleme, 12 megapiksele kadar dijital kamera çözünürlüğü destekleme yönü var.
Tüm bu özellikleri taşıyan işlemcinin ismi ise BCM2727. Sahip olduğu VideoCore 3 teknolojisi ile cep telefonlarındaki her türlü kayıtlarda çıtayı bir hayli yükseğe taşıyan bu işlemci yeni nesil özelliği ile ses, görüntü, 3d oyun, multimedia alanlarında çığır açacak. En dikkat çeken yönlerinden birisi de 12 megapiksele kadar kamera çözünürlüğü sağlaması.Saniyede 144 milyon pikseli yöneten ve bunca gelişmiş özelik taşıyan yeni işlemcisinden Broadcom şirketi bir hayli memnun.Broadcom yetkililerinden biri bir konuşmasında bu işlemci hakkında şöyle diyor:
"Bu gelişme multimedia telefonları bir adım daha öteye taşıyacak ve ilk defa cep telfonlarında yüksek çözünürlüklü görüntü mümkün kılınacak. BCM2727 (çok düşük enerji ile) profesyonel kamera performansını sağlayan ve yeni nesil grafikleri cebimize taşıyan bir dönüm noktası."

Gerçek bir cep telefonu deneyimi vaad eden bu yeni nesil işlemcinin hangi telefon modellerinde kullanılacağı ise merak konusu.

teknomag