Java tabanlı bir cep telefonu kullanıcısysanız, ki genel çoğunluğun böyle olduğunu tahmin ediyorum, ve zaman zaman cep telefonundan Internet'e erişen bir kullanıcı iseniz telefonunuzun HTML veya WAP tarayıcısından memnun kalmayıp Opera Mini gibi alternatiflere yönelmiş olmanız olası.

Opera Mini, adı üzerinde gerçekten ufak ve isminin aksine oldukça kullanışlı özellikler sunuyor. HTML sayfaları gezebilmeniz bir kenara, RSS okuyucu ve aynı zamanda WAP tarayıcı olma özelliği de var. Standart HTML sayfalara da erişmek mümkün kısacası.

Opera Mini ile web sayfasını ziyaret ettiğinizde örneğin resimlerin küçültülmüş halde telefonunuza indirildiğini görürsünüz; böyle olması elbette önemli zira gprs veya edge ile Internet'e bağlıysanız, indirdiğiniz veri miktarı başına para ödüyorsunuz. Mesela 200 KB civarında olan CepLab ana sayfası 29 KB ile cep telefonunda gösteriliyor.

pera Mini ile sitede arama yapıp bir taraftan da sitede kim ne araması yapıyor diye kontrol ederken, bağlantının opera sunucuları üzerinden yapıldığı gördüm. Kısacası sizin siteleri gezerken yaptığınız her işlem ve yazdığınız herşey, Opera sunucuları üzerinden gönderiliyor ve Opera tarafından görülebilir. Aslında böyle olması normal; zira web sayfalarının daha kompakt bir yapıda bize ulaşması için ilk başta başka bir sunucu tarafından işlenmesi gerekiyor.

Eriştiğiniz site ile Opera sunucuları arasında şifrelenmiş bağlantı söz konusu fakat cep telefonı ile opera sunucuları arasında böyle bir şifreleme söz konusu değil. Yani noktadan noktaya https bağlantısı kurmak olası değil. Yani bankaya vs. erişmek istediğinizde Opera Mini'yi kullanamıyorsunuz doğal olarak.

Opera'nın sıkça sorulan sorular kısmında da bu detaylar açıkça belirtilmiş. "Güvenmiyorsanız kullanmayın kardeşim" diyor Opera kısacası.

Diyelim ki, maillerinize güvenli erişmek istiyorsanız, Gmail'in kullanıcılarına sunduğu Java tabanlı ve https destekli ufak Java uygulamasını cep telefonlarınıza yükleyebilirsiniz. Diğer POP3 hesaplarınızı da Gmail üzerinden kontrol eden bir kullanıcı iseniz, tek program işinizi görüyor. Yahoo veya Hotmail için benzer uygulamalar var mı emin değilim.

Not1: Opera Mini 4.0 betanın cep telefonunuzda nasıl göründüğüne bakmak için canlı test edebilirsiniz:http://www.operamini.com/beta/simulator/ . Simulasyonu çalıştırmak için sisteminizde Java yüklü olmalı.


alıntı...