+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Cep telefonu zararlı mı, değil mi?

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Cep Telefonları ( Mobile Phones) Forumunda Bulunan  Cep telefonu zararlı mı, değil mi? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  hayallerinde özgür кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  >>мαуıη тαяℓαѕı<<
  Mesajlar
  14.275
  Blog Yazıları
  110
  Tecrübe Puanı
  107375338

  Tanımlı Cep telefonu zararlı mı, değil mi?

  Cep telefonu zararlı mı, değil mi?

  Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu raporda cep telefonlarının sağlığa zarar verdiği belirtildi...


  Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarının sağlığa etkisi ile ilgili olarak rapor hazırlandı.

  Raporda, kablolu kulaklık kullanılması halinde telefonun baş bölgesinden uzak tutulması sağlanabildiğinden cep telefonlarının zararlı etkilerinin azaldığı, kulaklığın olmadığı durumlarda ''hoparlör'' ile konuşulması, telefon görüşmesi yerine mesajın tercih edilmesi, arama yapıldığında bağlantı kurulduktan sonra cep telefonunun kulağa tutulması, cep telefonlarının kalp, beyin, böbrek gibi organlardan uzakta tutulması tavsiye ediliyor.

  HAMİLELER VE ÇOCUKLAR DİKKAT
  Hamilelerin, çocukların cep telefonu kullanmaması uyarısında bulunan raporda, uyurken cep telefonlarının kapatılması, kapatılmayacaksa başucundan en az 1 metre uzağa konulması öneriliyor.

  Cep telefonlarının hareketli araçlar içerisinde kullanılması ve taşınması önerilmeyen raporda, araç içinde metal çeperlerden içeri yansıyan elektromanyetik alanın şiddetinin, açık havadakinden daha fazla elektromanyetik dalgaya yol açtığı gerekçe olarak gösteriliyor.

  ÇOK SAYIDA ARAŞTIRMA GÖZ ÖNÜNDE TUTULDU
  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı, son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanılan cep telefonlarının insan sağlığına etkileri konusunda yapılan çok sayıda araştırmayı göz önünde bulundurarak, kamuoyunun doğru bilgilenmesi için önlem alınması ve bilimsel bir kurul tarafından vatandaşları bilgilendirici önerilerin belirlenmesi gerektiği kanaatine vardı.

  Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı tarafından ''Elektromanyetik Alanların Sağlık Etkilerini Değerlendirme Alt Kurulu'' oluşturuldu. Kurul tarafından yapılan çalışmalar sonucunda cep telefonu kullanılması ile ilgili rapor hazırlandı.

  Cep telefonlarının sağlığa etkisi ile ilgili olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm araştırmaların değerlendirildiği bilimsel kurulun hazırladığı raporda, cep telefonu kullanımı konusunda halka yönelik önerilere yer verildi.

  -''KONUŞMAK YERİNE, KISA MESAJLARDAN YARARLANILMALI''-
  Cep telefonundan yayılan dalgadan etkilenimin uzaklıkla azaldığı vurgulanan rapora göre, kablolu kulaklık kullanılması telefonun baş bölgesinden uzak tutulmasını sağladığından, cep telefonlarının zararlı etkileri azaltılabiliyor. Kulaklığın olmadığı durumlarda ''hoparlör'' modu tuşlanarak, sesli görüşme ile telefondan uzak konuşulması öneriliyor.

  Özellikle büyümesi ve gelişmesi devam eden çocuklarda cep telefonu kullanım yaşının geciktirilmesi ve çocukların cep telefonu kullanmaması tavsiye ediliyor. Çocukların cep telefonu kullanması halinde, faturaların kontrol edilmesi, gerektiğinde uyarılması isteniyor.

  KABLOLU SABİT TELEFONLARI TERCİH EDİN
  Hamilelerin ise cep telefonu kullanmaları önerilmiyor.

  Acil durumlar dışında cep telefonu kullanılmaması ve mümkün olan her durumda cep telefonu yerine kablolu sabit telefonların kullanılması tavsiye ediliyor.

  Cep telefonu ile yapılan görüşmelerin mümkün olduğu kadar kısa tutulması ve daha çok kısa mesajlardan yararlanılması isteniyor. Numara çevrildikten sonra hat bağlanıncaya kadar telefonun vücuttan uzak tutulması isteniyor.

  Cep telefonuna gelen arama olduğunda ya da arama yapılması gerektiği durumlarda, bağlantı kurulduktan sonra cep telefonunun kulağa tutulması ile elektromanyetik radyasyona maruz kalmanın önemli ölçüde azaltılacağı belirtiliyor.

  -''SAR DEĞERİ DÜŞÜK TELEFONLAR TERCİH EDİLMELİ''-
  Rapora göre, cep telefonu alınırken SAR değeri düşük telefonların tercih edilmesi öneriliyor.

  Cep telefonlarının olabildiğince vücuttan uzakta kullanılması ve bulundurulması isteniyor. özellikle kalp, beyin, böbrek gibi organlardan uzakta durması gerektiği vurgulanıyor.

  Bebek odaları, yatak odaları ve çocukların yakınında cep telefonu bulundurulmaması tavsiye ediliyor.

  Uyurken cep telefonlarının kapatılması, kapatılmayacaksa başucundan en az 1 metre uzağa konulması öneriliyor.

  -''HAREKETLİ ARAÇLAR İÇİNDE CEP TELEFONU KULLANILMAMALI''-
  Cep telefonlarının hareketli araçlar içerisinde kullanılması ve taşınması ise önerilmiyor. Buna gerekçe olarak da araç içinde metal çeperlerden içeri yansıyan elektromanyetik alanın şiddeti, yolculara açık havadakinden daha fazla elektromanyetik dalgaya maruz kalmasına neden olabiliyor.

  Ayrıca, sürekli değişen baz istasyonları ile iletişime geçmeye çalışan cep telefonu, normalden çok daha fazla elektromanyetik dalga yayabiliyor.

  Araç kullanırken cep telefonu veya araç telefonu kullanılmasının dikkati azalttığı ve kazalara neden olabildiği uyarısında da bulunuluyor. Bu nedenle araç güvenli bir yere çekildikten sonra cep telefonu ile konuşulması tavsiye ediliyor.

  Özellikle yol koşullarının riskli olduğu yağışlı ve sisli havalarda cep telefonu ile kullanılmaması gerektiği belirtiliyor. Bunun dışında petrol istasyonlarında da cep telefonu kullanılmaması isteniyor.

  Sağlık Bakanlığı'nın raporuna rağmen Teknoloji Bilgilendirme Platformu'ndan karşı tezde bir açıklama geldi. Platformdan yapılan açıklamaya göre, cep telefonlarının sağlığı tehdit eden bir yönünün olduğuna dair bilimsel bir veri yok.

  "SAĞLIĞI TEHDİT ETTİĞİNE DAİR BİR VERİ YOK"
  Teknoloji Bilgilendirme Platformu, Sağlık Bakanlığı Elektromanyetik Alanların Sağlık Etkilerini Değerlendirme Alt Kurulu tarafından yayımlanan raporun ardından yazılı bir açıklama yaptı. Dünyada yapılmış çeşitli çalışmalardan örneklerin verildiği açıklamada, cep telefonlarının sağlığı tehdit ettiğine dair herhangi bir bilimsel veri bulunmadığı belirtildi.

  Açıklamada, 219 ülkede 800'den fazla mobil iletişim şirketinin bağlı olduğu Dünya GSM Birliği'nin (GSMA), dün yayımladığı ''Mobil Teknoloji, Sağlık ve Çevre'' belgesinde, yeni nesil cep telefonu teknolojileri ve cep telefonlarının sağlığa etkisinin ele alındığı araştırmalara yer verdiğine işaret edildi.

  Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tespitlerine yer verilen belgede, son 20 yılda cep telefonlarının olası riskleri üzerine birçok çalışma yapıldığı ifade edilen açıklamada, ''Belgede, baz istasyonları sinyallerinin sağlığa zararlı olduğuna dair tatmin edici bilimsel bir kanıt bulunmadığı'' kaydedildi.

  30 YAŞ ÜSTÜ 5 BİN KATILIMCI İLE ARAŞTIRMA YAPILDI
  Açıklamada, GSMA belgesinde, tüm mobil teknolojilerin kullanılan servis tipine (data veya ses) ve antenlere olan uzaklığa göre güçlerini minimum seviyede tuttuklarının vurgulandığı belirtildi.

  Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'nın desteğiyle, dünyanın geniş kapsamlı araştırmasını yürüten Interphone Çalışma Grubu (Interphone Study Group) raporunun sonuçlarına da yer verilen açıklamada, ''Interphone'un 10 yıldır 13 ülkede 30 yaş üstü 5 binden fazla katılımcı ile gerçekleştirdiği araştırmanın ara raporunda, cep telefonlarının olumsuz etki yarattığına ilişkin kesin bir sonuca varılmadığına'' dikkat çekildi.

  Interphone'dan alınan bilgilere de yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

  ''Sağlık Koruma Ajansı'na rapor veren bağımsız Non-İyonize Radyasyon Danışma Grubu, Interphone'nun çalışmaları iyi tasarlanmış, özenle yapılmış ve cep telefonu kullanımından kaynaklanan olası sağlık risklerin anlaşılmasına önemli katkıda bulunduğunu belirtti. Çalışmalarda, cep telefonu kullanımı ile beyin tümörü ilişkisi incelenerek, hayvanlar üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinde hayvanların radyofrekans radyasyona maruz bırakılmasıyla elde edilen sonuçların değerlendirildiğini ve çalışmalar sonucunda cep telefonu kullanımının ve radyasyona maruziyetin kanser üzerinde etkisi olmadığının anlaşıldığı ifade edildi.''


  (habertürk)


 2. #2
  Acemi Üye rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını rexam Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Aug 2010
  Mesajlar
  66
  Tecrübe Puanı
  27112245

  Tanımlı Ce: Cep telefonu zararlı mı, değil mi?

  hani eklenti olsun bazı tel üreticilerinin bazı modelleri yasaklanacak gibi bir şey dolaşıyordu net de radyasyon ve zarar verme bakımından

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. telefonu kim icat etti, telefonu kim buldu
  By Kayıtsız in forum Sorun Cevaplayalım
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-28-2011, 17:23
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-23-2009, 01:39
 3. Cep Telefonu Şarkı Sözü-Grup Vitamin(Cep Telefonu)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-27-2008, 20:29
 4. Japon değil Türk işi üç boyutlu cep telefonu
  By Boramir!! in forum Cep Telefonları ( Mobile Phones)
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-19-2008, 19:56
 5. cep telefonu sigaradan daha zararlı
  By Kızıl$eytan in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-30-2008, 10:47

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375