+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Kapsamlı iPhone incelemesi

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Cep Telefonları ( Mobile Phones) Forumunda Bulunan  Kapsamlı iPhone incelemesi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Isınan Üye Reaxion Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  11
  Tecrübe Puanı
  214

  new Kapsamlı iPhone incelemesi

  Telefon mu, kablosuz iletişim aracı mı yoksa MP3 çalar mı? Nedir şu iPhone dedikleri?

  iPhone kuşkusuz tasarım ve işlevsellik alanında Apple tarafından üretilmiş en güzel ürünlerden birisi. Piyasaya çıktığından bu yana kimisi için gereksiz ve yetersiz bulunurken kimisi için de elinizden bırakamayacağınız bir multimedya cihazı olarak tanımlandı. Her ne şekilde olursa olsun ses getirdiği bir gerçek. Bugünlerde 16GB'lık yeni modeliyle herkesin dikkatini tekrar üzerine çekmeyi de başardı.

  Peki neydi iPhone'u bu kadar dile dolayan? Çıktığından bu yana hakkında sorulan soruların ardı arkası kesilmedi. Biz de sürekli gündemi meşgul eden bu cihazın ana hatlarını ve hakkında merak edilen soruları derleyerek cevapları sizler için aradık...

  "iPhone'da şu özellik var mı?" sorularına geçmeden önce Apple'ın ürüne dair pek çok özelliği artırmak adına üçüncü parti programlara destek verdiğinden söz etmemiz gerekir. Yani cevaplar arasında "hayır, yok" gibi algılayacağınız pek çok özellik aslında ek bir yazılım sayesinde cihaza ekleniyor olabilir. Bunu öğrenmek için internette ufak bir araştırma yapmanız sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Bu ufak notu da kafamızın bir köşesine yazarak en çok sorulan sorulara geçelim...  Türkiye'de iPhone kullanılabilir mi?

  Bu biraz hassas bir konu aslında. Amerika'da AT&T ile anlaşma yapanlara iPhone satılıyor. Ama tabii ki iPhone çeşitli yazılımlarla zenginleştirilebiliyor, kırılabiliyor, Türkçeleştirilebiliyor ve tüm operatörlerin kartlarıyla Türkiye'de de çalıştırılabiliyor.

  Türkiye'de bu iş için el altı yollarla 50 ila 150 YTL arasında kilit açma işlemi uygulanıyor (normalde tüm iPhone'lar AT&T için özel hazırlanmış yazılımsal kilitle geliyor). Kendi SIM kartınızı üzerine yapıştırdığınız ek bir SIM kart kullanımı da iPhone'u "kırmak" için kullanılan yöntemler arasında. Bunun yanında ZiPhone veya anySIM gibi pek çok üçüncü parti program da iPhone'un özelliklerini genişletmek amacıyla kullanılabiliyor.

  Kilidi kırdırıp çalıştıranların bir kısmında iPhone'un ara ara sistem olarak kilitlendiği, donup kaldığı ve tekrar kapatıp açılınca düzeldiği yolunda aldığımız duyumları da buraya not olarak düşelim.

  AT&T anlaşmasıyla telefonun aktif olması için ürünün iTunes üzerinden aktivasyonunun da tamamlanması gerekiyor. Aksi takdirde (kilit kırılırsa) garanti kapsamı dışına çıkılıyor. Yani normal şartlarda iPhone'un garantisi Türkiye'de geçerli sayılmıyor.

  iPhone şarj adaptörü Türkiye'de kullandığımız 220V ile uyumlu mu?
  Evet uyumlu. Sadece birkaç YTL gibi çok düşük bir fiyata satılan fiş çeviricilerinden almanız yeterli olacaktır.

  Ses ve video kayıt, sesli arama ve arama kaydı yapılabiliyor mu?
  Video ve ses kaydını ancak ek yazılımla yapabiliyorsunuz.

  iPhone'da hangi iPod özellikleri var?Şifreli koruma, rastgele müzik seçimi, tekrar modu, oylama, podcast, ses kontrolü, ekolayzer, ses sınırlayıcı ve müzik listeleri gibi özellikler var. Buna karşın oyunlar (daha farklı oyunlar söz konusu), şarkı sözleri, TV için video çıkışı ve disk modu (iPod sabit disk gibi davranıp veri transferine olanak sağlıyor) gibi özellikler yok.

  iPhone'da MP3'leri melodi olarak atayabilir miyiz?
  Hayır, maalesef buna izin verilmiyor. Üründe 25 zil sesi yüklü olarak geliyor. Yeni müzik indirseniz veya yükleseniz de bunları melodi olarak atamanıza izin verilmiyor.  Kulaklık girişi, titreşim ve uçak modu var mı?
  Evet, evet ve evet... Kulaklık zaten kutu içerisinden paket dahilinde adaptörle birlikte geliyor. Kutu içeriğinden çıkması gereken parçalar; iPhone, kullanım kılavuzu, temizleme bezi, USB kablo, AC adaptör, cihaz için yuva (dock) ve kulaklık. Öte yandan cihazda "mini jak" diye bilinen standart bir kulaklık girişi var. Buna uygun farklı bir kulaklık kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak plastik aksam her kulaklık girişinin buraya düzgünce oturmasına engel olabiliyor. Ucuz yollu çözüm olarak bu kısım için de dönüştürücüler var.

  Ekran kalitesi ve özellikleri nasıl?
  Hem yatay hem de dikey olarak kullanılabilen 480x320 piksellik geniş bir ekranı var. Renklerin keskinliği, ekranın parlaklığı ve hareketli nesnelerin geçilerindeki yumuşaklık oldukça başarılı.

  Işık sensörü var mı?
  Evet. Ortamın ışık şiddetine göre ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Dolayısıyla güneşli veya karanlık ortamlara girdiğinizde ekranın daha net görülebilmesi sağlanıyor. Dilerseniz bu ayarı elle istediğiniz değere de getirebiliyorsunuz.

  Kamerası nasıl? Zum, kendini çekmeye yarayan ayna gibi özelliklere sahip mi?
  2 megapiksellik bir kamerası var ve fotoğraf çekim modunda ekranda gayet net bir görüntü alınıyor. Ancak sorulan özelliklerin hiçbirisine sahip değil. Sadece cihazın sırt kısmındaki krom Apple logosunu ayna olarak kullanabilirsiniz. Bir de ekran kapandığında simsiyah ve çok iyi yansıma sağlayan bir zemin oluşuyor. Bayanlar makyajını tazelerken buradan faydalanabilir...

  iPhone'da SIM kart yuvası nerede?
  Cihazın üst kısmında yer alıyor. Kulaklık girişinin hemen yanında yer alan ufak deliğe bir toplu iğne veya ataç ucu gibi ince bir cisimle bastığınızda kartınızı takabileceğiniz yuvayı açabilirsiniz.

  iPhone'da kaç hoparlör var ?
  Dışarı ses vermek için sadece bir tane var. Sol alt kısımdaki yer hoparlör, hemen sağındaki benzer kısım ise mikrofon olarak çalışıyor. Üstte de telefon konuşmalarını duymamızı sağlayan bir hoparlör söz konusu.

  USB ile şarj olabiliyor mu?
  Evet. En güzel özelliklerinden birisi de zaten bu. Kutudan gelen kablo yardımıyla dilediğiniz bir kaynağa USB üzerinden bağladığınızda cihaz kendini şarj ediyor.

  Pil ömrü ne kadar?
  Teknik özelliklerinin ifadesine göre tek seferlik şarj ile 8 saat konuşma, 24 saat müzik çalma, 7 saat video gösterimi ve 6 saat internet kullanımı yapılabiliyor. Bekleme süresi ise 10,4 gün olarak belirtiliyor. Testlerde ise WiFi özelliği kapalıyken 7 saat 45 dakika konuşma süresine ulaşılabildiği görüldü. WiFi ile birlikte bu özellik 4 saat kadar aşağıya çekiliyor. Benzer oranlar diğer uygulamalar için de geçerli. Teknik özellikler aşağı yukarı gerçek değerleri yansıtıyor denilebilir.  iPhone'da pil nerede?
  Bildiğimiz telefonlardaki gibi çıkartılabilir bir pile sahip değil. Bunun için cihazın içinin açılması gerekiyor ki bunu da tavsiye etmiyoruz. Apple servisi veya bir telefoncu olmadığı sürece pil değişimi için kendi başınıza hareket etmemenizde fayda var.
  Bluetooth destekli bilgisayar, yazıcı veya kulaklık gibi cihazlarla uyumlu mu?
  Hayır. Şu anda değil. Sadece hands-free kulaklık setleri ve araçların gösterge tablosu gibi cihazlarla bağlantı kurulabiliyor. Bilgisayarlara USB üzerinden bağlanıyor.

  Ücretsiz kablosuz internet bağlantısı bulununca iPhone'da uyarı çıkıyor mu?
  Evet. Aslında daha önce kullanmış olduğunuz bağlantı noktasını yakaladığında da bağlantıyı pek çaktırmadan arka planda kendisi otomatik sağlayabiliyor.

  iPhone dizüstü bilgisayarda kablosuz modem olarak kullanılabilir mi?
  Hayır, ne yazık ki çoğu telefonda bulunan bu özellik iPhone'da yok.

  İnternete bağlıyken arama yapılabilir veya alınabilir mi?
  Tabii ki evet. Bunun için WiFi bağlantısına sahip olmak yeterli. Servis sağlayıcının sunduğu internet ağı üzerinden bağlıysanız önce hattı kesmeniz gerek.

  iPhone 3G destekliyor mu?
  Hayır, bu özelliğin ilerleyen günlerde eklenmesi düşünülüyor. 3G özelliği böylesine popüler olmasına rağmen pil ömrünü çok hızlı tüketeceği gerekçesiyle şimdilik cihaza eklenmemiş.

  iPhone çoklu SMS ve MMS gönderebilir mi?
  Normalde hayır. Ama SwirlyMMS gibi ek yazılımlarla bunları mümkün kılabilirsiniz.

  Hangi tip e-postaları destekliyor?
  iPhone üzerinde Gmail, AOL ve Yahoo Mail yüklü olarak geliyor. Ama herhangi bir POP3 veya IMAP hesabını da kendiniz kurabiliyorsunuz.

  iPhone'da MSN var mı?
  Hayır, MSN'de arkadaşlarınızla görüşmeniz ne yazık ki mümkün değil.

  Bilgisayarımdaki tarayıcılarla iPhone arasındaki senkronizasyon nasıl?
  Safari veya Internet Explorer gibi tarayıcılar arasında bağlantı sağlanabiliyor. Buradaki favori adreslerinizi cihaza kolayca aktarabiliyorsunuz.  iPhone'da web tarayıcısının özellikleri neler?
  Sekme benzeri çoklu sayfa açma özelliğine sahip. Bunun yanında yazı tipleri, şablonlar, pop-up menüler, tıklanabilir linkler, telefon numaralarına gelindiğinde doğrudan arama gibi özellikler de var. Ancak Java, Flash, hafızaya alınan şifreler, RSS ve streaming tarzındaki ses ve görüntülerden (QuickTime videolarını hariç tutarsak) yoksun.

  Kullanımı kolay mı?
  En çok merak edilen konu bu ve cevabımız evet... Sadece parmaklarınızı oynatarak cihaz üzerinde işlem yapıyorsunuz. Aşağı ve yukarı kaydırma işlemi için işaret parmağınızı o yöne doğru oynatmanız yeterli.

  Bir dosyayı silmek için, ona basılı tutup ekranın köşesine doğru getirdiğinizde çöp kutusu beliriveriyor. Ana menüdeki ikonlara basılı tuttuğunuzda hepsi titremeye başlıyor ve bu moddayken sıralamayı rahatça değiştirip dilediğiniz özellikleri üste alabiliyorsunuz. Pek çok kısımda sağa ya da sola hareket yaptığınızda da ikinci sayfa veya menüye geçişi sağlıyorsunuz. Bu ve benzeri uygulamalara alışmanız emin olun çok uzun sürmeyecektir.

  Klavyesi kullanışlı mı?
  Telefonlarda olduğu gibi klavyeyi iki elle kullanmak mümkün gibi duruyor. Ama esas sıkıcı olan şey virgül gibi bazı noktalama işaretlerinin ikinci bir klavyede yer alıyor oluşu. Eğer çok sık e-posta gönderiyorsanız bu biraz kullanışsız. Öte yandan dokunmatik klavye oldukça hızlı ve hatasız yazıma olanak sağlıyor. Artı ve eksileri var diyebiliriz. Türkçe klavye için ek yazılım kurmanız gerekiyor.

  Bilgisayardaki takvim ve adres defteriyle senkronize çalışıyor mu?
  Evet. Microsoft'un veya Yahoo'nun Adres Defteri, Outlook, Outlook Express ve Mac ile tam bir senkronizasyonu var. iPhone ile bir tarih ataması yaptığınızda web üzerindeki defterinize de ilgili not alınıyor. Sonradan bilgisayarınızı açtığınızda da bu notu otomatik olarak göreceksiniz.

  Eksi yön olarak SIM kartınıza kayıtlı olan bilgilere ulaşmanız için doğrudan bir yol olmaması. Bunun için sizi biraz uğraştırsa da ek yazılımlar kullanmanız gerekiyor.

  iPhone'u yan çevirdiğimizde ekran da değişiyor mu?
  Sadece müzik ve video oynatıcı ile web tarayıcısını kullanırken cihazın dik veya yatay olma durumuna göre tarayıcı ekranınız da otomatik olarak dik veya yatay konuma getiriliyor. Bu da sayfaları veya görüntüleri daha rahat görebilmenize olanak sağlıyor.

  İmleçi kullanmadan yazı düzenleme yapılabilir mi?
  Yazdığınız herhangi bir kelimeye gidip parmağınızla basılı tuttuğunuzda bir büyüteç penceresi açılıveriyor. Parmağınızı bu konumda sağa sola kaydırdığınızda dilediğiniz yere gidip yazıyı daha büyük boy görebilir ve bıraktığınız noktada düzenleme yapabilirsiniz.

  Ofis uygulamalarında iPhone kullanışlı mı?
  Çoğu kişi farklı cihazlarla, özellikle de BlackBerry ile kıyaslamalara giriyor. Aslında aynı kategoride değerlendirilmemeliler. Mesela iPhone'da Yahoo Mail hesabında çok büyük benzerlikler var. Yeni mesaj gelir gelmez sizi uyarıyor. Diğer e-posta hesaplarında ise periyodik olarak her 15, 30 ve 60 dakikada ya da Check butonuna bastığınızda bir kontrol yapılabiliyor. Word, Excel ve PDF dokümanlarını okuyabiliyorsunuz ancak düzenleme ya da yenisini yaratma işlemi yer almıyor.

  Adres defteri özellikleri nasıl?
  Her bir kayıt için 8 numara atanabiliyor. Bunun yanında takma isim, adres, e-posta, iş bilgileri ve doğum günü gibi bilgiler de girilebiliyor. Kişileri gruplara atayamıyorsunuz ancak dilediğiniz kişileri favori arkadaşlarınız kısmına ekleyip bilgilerine daha kolayca ulaşabilirsiniz. Arayanların resimleri de eklediğiniz takdirde yine arayan bilgisi olarak ekrana gelebiliyor.
  Ne tür programlar yüklenebiliyor?
  Üçüncü parti yazılımlara açık olması nedeniyle çok çeşitli gruplarda programlar yüklenebiliyor. Bunlara oyunlar, müzik, resim ve video programları, kategorilendirme araçları, ses kaydetme, sesli arama, kısayol araçları, dil paketi, Türkçe klavye, haritalar, senkronizasyon araçları ve daha pek çok uygulama yüklenebiliyor.  Genel değerlendirme
  Standart olarak ürün özelliklerini yazıp genel bir inceleme yazısı oluşturmak yerine, soru cevaplar kısmında bugüne kadar en çok sorulan ve sıklıkla merak edilen soruları derleyip size sunmayı uygun gördük.

  Düşünülenin aksine Türkiye'de iPhone kullanan çok fazla kullanıcı var. Bunların büyük kısmı da ürünü kaçak olarak satan bilindik merkezlerden almak yerine internet veya doğrudan Amerika'dan gelenler aracılığıyla Türkiye'ye sokan kullanıcılar.

  Ana hatlarıyla Türkiye'de kullanımında çok fazla sorunlarla karşılaşılmıyor. En sık yaşanan sıkıntı ekrandaki donmalar ve telefonu yeniden açıp kapamak zorunda kalınması. Tabii ki garanti koşullarının da gözardı edildiğini hatırlatmakta fayda var.

  Bir diğer dezavantaj da kullanıcı profiliyle bağlantılı olarak cihazın layıkıyla kullanılamamasından kaynaklı sıkıntılar. Nitekim iPhone eğer "kartı takayım ve hemen kullanayım" tarzında düşünenler varsa bu kategorideki kullanıcılar için pek doğru bir seçim olmayabilir.

  Güncellemeler, yeni programlar ve kullanışlı uygulamalarla cihazın yaşam alanını genişletmeniz gerekiyor. Teknolojiyi ve güncellemeleri yakından takip eden sıkı bir kullanıcıysanız düşünmeden bu cihazı edinebilirsiniz.

  Sonuç olarak artıları ve eksileriyle size aktardıklarımızı bir kenara koyun; iPhone için, tasarımı ve mobil cihazlara getirdiği farklı bakış açısıyla tatmin edici ve kesinlikle etkileyici bir ürün denilebilir.

  chip.com.tr'den alıntıdır.

 2. #2
  Paylaşimci Üye zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  bende bilmiyorum
  Mesajlar
  1.392
  Tecrübe Puanı
  7590810

  new Ce: Kapsamlı iPhone incelemesi

  emegine sağlık paylaşım için teşekkürler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. iPhone 6 Ne Zaman Çıkacak ? iPhone 6 Nasıl Olacak ?
  By Gülşah89 in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 09-10-2015, 17:08
 2. 99 dolara iPhone!Ucuz iPhone'un fiyatı ortaya çıktı
  By Gülşah89 in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-11-2013, 07:16
 3. iPhone 4 bekleneni vermedi! iPhone 4'te bir hata daha var
  By ZzeyneP in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-10-2010, 09:16
 4. iPhone için dünya kuyrukta - YENİ iPHONE 3G'NİN FOTOĞRAFLARI
  By Mr. NuteLLa in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-10-2008, 22:20
 5. Erdoğan'a 367 incelemesi
  By onac in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-30-2007, 15:34

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375