NORMAL CİLT: Görünümü şeffaf nem ve yağ durumu dengeli gözenekler kapalı ve pürüzsüz bir cilt tipidir.

Kullanılabilecek ürünler: Krem veya süt tipi temizleyici alkol oranı normal tonik (yüzde 5-7.5) hafif bir nemlendirici ve peeling krem. Otuzlu yaşlarda itibaren haftada 1-2 günden başlayarak uygulanan besleyici gece kremi göz çevresi kremi ve maskeler.
HASSAS CİLT: Deri damarları gösterecek kadar incelmiştir. Kızaran kaşınan dalga dalga olan ve yanan bir cilt türüdür. Kötü koşullara hemen reaksiyon gösterir. Susuz ve çok gerilen ciltlerdir.

Kullanılabilecek ürünler: Süt tarzı temizleyici alkolsüz tonik ve hassasiyet giderici bakım kremi.

YAĞLI CİLT: Görünümü parlak ve yağlıdır. Gözeneklerin içi dolu ve açık siyah noktalı sivilceye müsait cilt tipidir. Yağlı cildi 3’e ayırmak mümkün:

* Problemsiz yağlı cilt: Cilt parlak nem oranı normal gözenekler açık ve içleri genellikle siyah noktalıdır.

Kullanılabilecek ürünler: Jel tipi temizleyici alkollü tonik çok hafif nemlendirici temizleyici- sıkılaştırıcı maskeler ve peeling krem.

* Yağlı hassas ciltler: Cilt yağlı olmasına rağmen nemsizdir. Geniş gözenekler boş da olabilir. Deri hassasiyete bağlı hafif kırmızıdır; pul pul kalkabilir.

Kullanılabilecek ürünler: Süt tipi temizleyici alkolsüz tonik çok hafif nemlendirici hassasiyet giderici kremler pomatlar hassasiyet giderici ve yağ dengeleyici maskeler.

* Sivilceli-akneli yağlı cilt: Yağ salgısı normalin üstünde olduğundan devamlı parlayan bir cilttir. Sivilce akne ve siyah nokta yoğundur. Gözenekler genişlemiş içleri doludur. Nem oranı normaldir.

Kullanılabilecek ürünler: Akne; mutlaka bir dermatolog denetiminde medikal olarak tedavi edilmelidir. Medikal tedaviye ek olarak günlük bakımda verilebilecek ürünler; sabun veya jel tipi temizleyici alkol oranı yüksek tonik çok hafif nemlendirici temizleyici ve sıkılaştırıcı maskeler....


alıntıdır