Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Acil Servis Bölüm Şefi Prof. Dr. Rıfat Tokyay yanıklarda yanan bölgenin soğuk su ya da buz ile soğutulmaması gerektiğini belirterek soğutmanın ılık su ile yanmayı takiben 15-20 dakika süreyle yapılması gerektiğini bildirdi.

Tokyay haşlanmanın en sık karşılaşılan yanıklar olduğunu 44 derece gibi düşük bir ısının bile temas süresinin uzun olması halinde doku ölümüne yol açabileceğini 60 derecede ise suyun üç saniyede derin yanığa yol açtığını dile getirerek 69 derecedeki ısıdaki suda ise aynı derecede yanığı bir saniye içinde 70 derece ve üzerindeki ısılarda da doku hasarının çok hızlı oluştuğunu kaydetti.

Çocuk ve yaşlılarda derinin daha ince olması nedeniyle yanık derinliğinin fazla olduğuna dikkati çeken Tokyay birinci derecede yanıkların sadece derinin yüzeysel tabakasını hasarlandığını yanık alanının başlangıçta kırmızı göründüğünü 7 gün içinde iz bırakmadan tam iyileştiğini yüzeysel ikinci derece yanıkların derideki canlı sinir uçlarının açığa çıkmasına bağlı olarak çok ağrılı olduğunu söyledi. Tokyay derin ikinci derece yanıkların renginin kirli beyaz olduğu ve sinir uçlarının yanması nedeniyle ağrının olmadığını üçüncü derece yanıkların ise kahverengi beyaz ve siyah görünümlü olduğunu sinir uçları da yandığından ağrının bulunmadığını dile getirdi.


Yanık tedavisinin yanığın genişliği derinliği yanan vücut bölümünün özelliği ile yanan kişinin yaşı ve genel beden sağlığına göre olay yerinde acil serviste polikliniklerde ya da hastanede yatarak yapıldığını ifade eden Tokyay şu bilgileri verdi: ''Yanan kişi koşuyorsa hemen durdurulmalı yere yatırılmalı üstü örtülerek hava ile teması kesilmeli eğer su varsa üzerine dökülmelidir. Üzerinde yanan elbiseleri varsa bunlar çıkarılmalıdır. Sonra hemen yanık yarası soğutulmalıdır. Erken soğutma ile o bölgedeki sıcaklık düşürülerek yanık derinliği ve ağrı azaltılır ödem oluşumu en aza indirilir. Yanan bölge soğuk su ya da buz ile soğutulmamalıdır. Soğuk travması ödemin artmasına yara iyileşmesinin gecikmesine ve yanığın daha derinleşmesine neden olur. Bundan dolayı soğutma ılık su ile ve yanmayı takiben 15-20 dakika süreyle yapılmalıdır. Ilık su ile ıslatılmış bezlerin yara üzerine konulmasıyla yapılan soğutma şekli etkili bir yöntemdir. Sonra yanan bölge üzerine temiz bir bez ya da havlu sarılır ve hava ile teması kesilerek ağrısı azaltılır. Hastanın üzerinde bulunan yüzük saat bilezik çıkarılmalıdır. Bunlar parmaklarda ve bilekte hem kan akımını azaltır hem de ısınmış ****l olarak yanığın derinleşmesine neden olur.''

Prof. Dr. Rıfat Tokyay elektrik yanıklarında da hastanın ilk önce elektrik akımından kurtarılması kimyasal yanıklarda ise hastanın kimyasal madde bulaşan elbiselerini hemen çıkarması ve bol su ile yıkanması gerektiğini bildirdi.alıntıdır