Yüz Temizliği ve Temizleyiciler


Yüz temizliği hijyenik olmakla beraber, güzellik ve bakımdaki ilk önemli adımdır. Işıltılı, sağlıklı ve taze bir cilt için, yüzü kirden ve makyaj artıklarından arındırmak son derece önemlidir.
Yüz Temizliği ve Temizleyiciler


Yüz derisi oldukça hassas bir dokuya sahiptir. Vücudun diğer bölgelerine oranla, daha çabuk ve hızlı bozulur. İyi bir temizlik, yaş ve cilt tipi ayırmaksızın, güzelliğinizi korumak için hayati önem taşır. Zamanınız ne kadar kısıtlı olursa olsun; cilt temizliğini bir alışkanlık haline getirmek, size ileriki yıllarda genç görünümle ödül olarak dönecektir.
Yüz temizliği kolay ve kısa sürede yapılan bir işlemdir. Sadece sağlıklı ve taze görünmekle kalmaz, aynı zamanda dış etkenlere karşı da koruma sağlamış olursunuz. Sabah ve akşam temizlenmeyen bir cilt, zaman içinde donuklaşacak, hassaslaşacak ve dış etkenlere karşı dayanıksızlaşacaktır.
Her sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kere mutlaka cildi temizlemek gerekir. Sabahları yapılan temizlik, gece boyunca biriken sebum ve atıklardan cildinizi temizlerken, akşam yağılan yüz temizliği, makyaj artıkları ve dışardan gelen toz ve kirden arınmanıza yardımcı olacaktır.
SU: Suyu seviyorsanız, su ile durulanabilen bir jel veya köpüklü krem edinin. Musluk suyu, ne derece temiz olursa olsun, tek başına kir ve makyaj artıklarını çıkarmaya yeterli gelmeyecektir. Yüzünüzü durularken ılık su kullanın. Cilt ısısına yakın olduğu için, daha rahat temizlemeye olanak sağlar. Ilık suyla temizlik bittikten sonra, soğuk su uygulayın, cildin sıkılaşmasını sağlayacak ve canlılık verecektir.
SABUN: Klasik sabunlar, cildi kuruttuğu için pek tavsiye edilmezler. Kurumuş cilt tahriş olur ve bozulur. Bu yüzden sabun içermeyen temizleyicileri tercih edin.
JEL: Özellikle karma ve yağlı ciltler için uygundur. Derinlemesine temizlik sağlar. Bazılarında yatıştırıcı özellik de bulunur. En doğru uygulama şekli, küçük ve yumuşak bir cilt fırçası ile kullanmaktır. Ancak yüzünüzde sivilce varsa, parmakla uygulayın. Fırça sivilcelerin dağılmasına sebep olur.
KREM: Hassas ve kuru ciltler için uygundur. Besleyici ve yumuşatıcı aktifler içerdiğinden, kıvamı koyudur.
SÜT: Yoğun makyajları çıkarmakta son derece etkili olan makyaj çıkarma sütleri, cilt tiplerine uygun çeşitlerde bulunur. Akıcı yapısı sayesinde yumuşak bir temizlik sağlar. Pamuk veya parmakla uygulanır. Sonrasında süt artıklarını temizlemek için tonik uygulamak gerekir.
YAĞ: Yoğun ve ağır makyaj yapanlarda, örneğin sahne ve çekim makyajı, kullanılan bu ürün, suya dayanıklı tüm makyaj malzemelerini rahatlıkla çıkarır.
MENDİLLER: Hafif makyaj yapan ve zamanı az olanlar için, rahatlık sağlar. Alkolsüz olan bu mendilleri, göz makyajı dahil, tüm yüz ve boyun için kullanabilirsiniz.