Güneş koruyucu nedir? Ne sıklıkla sürülmelidir? Teninize en uygun koruyucular hangileri?

Cildinizi güneşten korumanın ve ona altın parlaklığı vermenin pek çok yolu var. Ama en doğalı ve kalıcı olanı şüphesiz güneşin yarattığı bronzluk. Tabii, güneşlenme kurallarına uyduğunuz sürece sorun yok.

Güneş, önlem alsak da cildimizin üst abakasını kurutuyor. Bu nedenle güneşe çıkışta aldığımız önleme ek olarak, güneş sonrası losyonları, nemlendirme kremleri, lipstick'ler düzenli kullanmamız gereken ürünler arasında yer alıyor. Aşırı sı karşısında nemini kaybeden cilt, kaybettiği bu nemi bol sıvı alımıyla ve cilt yüzeyine sürülecek yoğun nemlendirici kremlerle geri kazanacaktır. Farklı markaların, farklı cilt tipleri için ürettiği, SPF içeren nemlendirme ürünlerinden birini seçebilirsiniz. Ayrıca aynı kuralların çocuklar için de geçerli olduğunu hatırlatalım.

Nihayet güneş sıcak yüzünü gösterdi. Uzun ve bol yağmurlu bir kış mevsiminden sonra özlediğimiz yaz aylarına kavuştuk. Tatil düşleri kurmaya başladık, hatta hayalimizde kumsala uzandık, serin sulara daldık. Ve sonunda da bronz bir tenle evin yolunu tuttuk. Adı üstünde tatil bu, kısa sürüyor. Kısıtlı olduğu için de bir an önce
renk tonumuzu değiştirmek istiyor, bunun için de uzun süre güneş altında kıpırdamadan yatıyoruz, işte, burada biraz durmalıyız. Güneşin zararlı etkilerini artık herkes biliyor. Ancak bu
kesinlikle yanık bir tenle dolaşmayacağımız anlamına gelmiyor, önlemini almak kaydıyla güneşle sarmaş dolaş olabilir, onun sıcak öpücüklerine kendimizi bırakabiliriz. Ama unutmayalım ki, güneşten yalnızca tatilde yararlanmıyoruz. Gün içinde, sokakta, alışverişte de güneş ışığına doğrudan maruz kaldığımızdan bu sürede de kendimizi koruma altına almamız gerekiyor.

Kullanın kullandırın:

Vitaminli Vücut Kremi: 6.90 TL, Oriflame.

Güneşin zararlarından nasıl korunalım?

Gölgede kalmak, giysiler ve şapkayla korunmak, güneş koruyucu kullanmak, pencere, otomobil camlarında UV filtresi uygulamak ve UV süzücü güneş gözlüğü takmak günlük yaşamımızda yapmamız gerekenlerin en önemlileri.Peki ya güneş koruyucuları? Onları nasıl kullanmamız gerektiğini yeterince biliyor musunuz? Örneğin, güneş koruyucuların en az 15 veya üstünde koruyuculuk faktörüne sahip olanlarını tercih etmelisiniz.

Ürününüzü, dış ortama çıkmadan en az 15 dakika önce sürün. Sadece yüze değil, açıkta kalan tüm vücut alanlarına uygulayın. Yüz, dudaklar, göz kapakları, kulaklar, burun sırtı, ense, boyun, göğüs, el sırtları gibi bölgeler birincil derece önem taşıyor.

Ne sıklıkla sürülmeli?
Güneş koruyucuları bir kez sürüp tüm gün dolaşmak yeterli değil. Çünkü etkinlikleri çoğunlukla 3 saat sürüyor ve bu sürenin sonunda yeniden uygulanmaları gerekiyor. Terleme, denize, havuza girme, duş alma ve kurulanma sonrasında güneşten koruyucumu tekrar uygulamak gerekiyor. Tüm bunların tam koruma sağladığını da zannetmeyin. Gölgede kalmak, şapka ve giysilerin yapacağı korumanın yerini hiçbiri alamıyor.

Kullanma sürelerine gelince; tüm güneş koruyucularının birkaç hafta içinde tüketilmesi gerekiyor. Özellikle dış ortamda ısı ve diğer nedenlerle kimyasal yapılarının bozulabileceği, koruyucu özelliğinin azalıp kaybolabileceğini unutmayın.aLıntı.