Hamilelikte Cilt Bakımı


Dünyanın en özel duygusu anneliğe hazırlıyorsunuz. Bebeğinize kavuşmak için gün sayıyorsunuz. O, muhteşem gün geldiğinde güzel bir anne olmak için kendinize biraz daha fazla özen göstermeye ne dersiniz?
Hamilelikte Cilt Bakımı


Hamilelik döneminde hormonlarınız en yüksek seviyede algılanır. Her kadının bu süreçte yaşadığı değişiklikler farklıdır. Ciltte kuruma, sivilce, kılcal damarlarda belirginleşme, koyulaşan gözaltları gibi çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Her şeyden önce şunu bilmelisiniz. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra vücudunuz eski haline dönecek belki daha da güzel olacaktır. Geçici cilt sorunları için telaşa kapılmanıza gerek yok.
Günlük cilt bakımı için sabah ve akşam hafif bir temizleme jeli ile cildinizi arındırın. Bol bol su içerek hem sağlıklı bir hamilelik yaşayın hem de cildinizin kurumasını önleyin.
Yüzünüzde sivilceler oluştuysa normal zamanda kullandığınız kremden daha yağsız bir nemlendirici ürün kullanın. Sivilce oluşumunu önlemek için yastık kılıfınızı sık sık değiştirin. Eğer mümkünse ipek yastık kılıfı kullanın. İpek; cildinizin korurken saçlarınızın da elektriklenmesini önler.
Güneşlenirken mutlaka 15 faktör korumalı güneş kremlerini tercih edin. Cildinizde çiller oluştuysa ve sizi rahatsız ediyorsa çözümü doğadan geliyor.
Çiğ patlıcanı dilimleyip çil olan bölgeler üzerinde gezdirin. Yavaş yavaş yok olduklarını göreceksiniz.
İki çay kaşığı turp otu ve iki çay kaşığı ayranı karıştırıp buzdolabında bir saat bekletin. Turp otlarını ayranın içinde çıkarın. Temiz bir parça pamuğu ayrana batırıp çillerin üzerine sürün. İyice durulayın. Bu uygulamayı haftada birkaç kez yapabilirsiniz.
Hamilelikten önce cilt tipiniz yağlıyken hamileyken kuru cilde dönüşebilir. Cilt tipleri mevsim dönümlerinde ve yaşa bağlı olarak da farklılık gösterebilmektedir. Normalde kullandığınız cilt bakım ürünleri alerji yapıyorsa ya da istediğiniz sonuçları alamıyorsanız yeni cilt tipinize uygun ürünler tercih etmelisiniz.
Hamilelik sırasında kılcal damarlarınız belirginleşebilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için her gün doğal gül yağı ile kılcal damarlara masaj yapın. Gül yağı ciltteki kızarıklığı almak için de idealdir.
Gözaltlarınızda kuruluk veya koyuluk oluştuysa cilt tipinize uygun bir göz kremi ile nemlendirin. Gözleriniz yorgun görünüyorsa biraz makyaj yaparak cildinizi renklendirebilirsiniz. Göz kapaklarınıza açık renkli far uygulayın. Uçuk ya da simli bir farla kaş kemiklerinizi vurgulayın. Böylece yüzünüz daha aydınlık görünecektir.