Kimilerinin rüyası kimilerinin kâbusu olan evlilik 4000 yıllık toplumsal bir kurum bazı insanlarda korkuya sebep oluyor.


Bazen görürsünüz yaşı çok genç olmasına rağmen yüzünde çok dikkat çeken kırışıklıklar, çizgiler vardır. Bazı kişilerde de yaşı çok ilerlemiş olmasına rağmen yüzünde neredeyse hiç çizgi, hiç kırışıklık göremezsiniz. Çizgilerin, kırışıklıkların oluşmasına neden olan birçok etken vardır. Bunları özetleyecek olursak güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma, kalitesiz makyaj malzemeleri kullanma, gerekli şekilde makyaj temizleme cilt temizleme uygulamalarının yapılmaması, yanlış beslenme düzeni, sigara ve alkol kullanımı ve daha birçok faktör cildinizin erken yaşlanmasına, çizgiler oluşmasına, kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Cildinizin yaşlanmasını önlemek, kırışıklıkları önlemek, çizgileri önlemek için neler yapmanız gerektiğine değinmek gerekirse;
Güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruyun. Kesinlikle güneşe güneş koruyucu kremler sürmeden çıkmayın. Zira güneşin zararlı ışınları hızla cildinizi kırıştırır ve çizgiler oluşmasına sebep olur.
Cildinizi her gece yatmadan önce mutlaka yıkayın ve temizleme sütleri, temizleme losyonları ile silin ve nemlendirici sürmeden uyumayın. Çünkü gece boyunca cildinizin neme ihtiyacı vardır.
Gece uyumadan önce mutlaka bir bardak su için. Bu bir bardak su sizin gece boyu iç organlarınızın yıkanmasını sağlayarak, cildinizi yaşlanmaya karşı korur.
Kalitesiz makyaj malzemelerini asla kullanmayın. Asla bayat makyaj malzemeleri kullanmayın. Hiçbir makyaj malzemenizi 6 aydan fazla kullanmayın.

Kırışıkları önlemek için beslenme formülleri

► Yediğiniz her tür besin yararları ve zararlarını kesinlikle cildinizde gösterir. Bu sebeple geç yaşlanmak ve cildinizde oluşabilecek kırışıklıkları, çizgileri önlemek istiyorsanız bazı besin gruplarına menünüzde yer vermelisiniz.
► Yaşlanmayı geciktirmek için, yüzünüzde kırışıklıkları, çizgileri görmemek için sofranızdan zeytinyağını, fındığı, tavuk-balık gibi beyaz etleri bol bol tüketin. Yediğiniz besinlerin içinde, C ve E vitaminleri ve çinko, selenyum gibi minerallerin bol bol olduğuna emin olun.
► Meyve tüketimi cildin yaşlanmasını önlemek için birebir çözümdür. Günde en azından 3 adet kuru veya taze kayısı yemeniz cildinizi canlandırmak için çok faydalıdır.
► Bunun yanında havuç, patates, marul, domates, kuru üzüm, yumurta, süt, ıspanak, kavun, portakal cilt yaşlanmasını önlemek için oldukça faydalıdır.