Malezya dilinde nokta, noktalamak, resim çizmek anlamına gelir kumaş deri veya kağıt süslemede kullanılan bir usuldür. Bu usulle yapılan boyamaya BATİK denir. Doğu kaynaklı olan bu usul Avrupa’ya Hollandalılar tarafından getirilmiştir.


Önceleri sadece mumla çalışılan bu sanat daha sonra çeşitli teknikler geliştirilerek, çalışıldığı malzemenin adını almıştır. İlk çalışma şekli mumlu batik olup sonradan tuzlu batik, bağlama batik, ve guttalı batik gibi şekilleri olmuştur. Sıkça çalışılan guttalı batik olup ipek boyama diye de tanınır. İpek boyama normalde kasnakta çalışılan bir boyama şeklidir. Boyanın ana maddesi guttadır.


Gutta benzin, kavuçuk ve parafinden oluşan bir maddedir. Bu malzeme çizimde kullanılmaktadır. Bu malzeme ile çizilen desen çok sulu olan boyaya sınır olmaktadır.

Guttalı batiğin deseni gutta ile çizilip içlerini değişik tekniklerde boyanabilir, ince pamuklu, sentetik ipek, has ipek kumaşlara çalışıldığı gibi aynı tekniği ıhlamur ve kavaktan yapılmış ahşaba da uygulanabilir.
İpek, doğadan gelen güzel bir hediyedir. İpek boyama ise kısaca kumaş üzerine sulu boya yapma sanatıdır. Zor ve zahmetli olmasının yanı sıra eser ortaya çıktıktan sonra müthiş bir gurur ve övünç kaynağıdır da…

İpek boyama bir tür kasnak çalışmasıdır. Ancak kasnak dışında elyaf üzerinde aynı rahatlıkla çalışılmaktadır. Elyafta çalışmanın avantajı ölçü sınırlaması olmayışı, dikilmiş bir kıyafeti çalışma kolaylığı getirebilmesidir.

İpek boyama tekniği, ipek dışında her türlü kumaşta kullanılabilir. İnce kandıra, ödemiş ipeği, polyester alpaka, şile bezi, ince kumaşlar vb. kumaşlarla ev tekstilinde rahatça yerini alabilir.

İpek boyama yapılırken önemli olan detaylar vardır: Kontürleri düzgün ve aralıksız çekmek, boyanacak olan kısmı fırça veya pamuk yardımı ile su yada alkolle ıslatarak boyanın daha rahat dağılmasını, renklerin daha pastel tonda olmasını sağlamak, renklendirilecek yeri ortasından boyamaya başlamak, fırça ile nokta halinde verilen boya kendiliğinden yayılacağından ne kadar yayılacağını görüp tonlamaya geçmek.

Bütün bu detaylara dikkat edildiğinde el maharetinin ortaya koyduğu en güzel sanat eserleri çıkacaktır ortaya…

3500 YILLIK SANAT


İpek boyamanın tarihi 3500 yıl öncesine kadar dayanır. İpek tarihi renkleri, teknikleri ve zaman içinde gelişen dokuma şekliyle Hindistan ve Çin çıkışlıdır.

Türkiye’de yapılan gözlemler neticesinde Doğu Anadolu ve Orta Anadolu’da çok basit ve ilkel batik parçalarına rastlanmıştır. Bu yörelerdeki insanlar, süpürge ve kiraz dallarının balmumuna batırarak kendi dokumuş oldukları ipekli ve pamuklu kumaşlar üzerine bezemeler yapmışlardır. Kullandıkları boyalar ise doğadan elde edilmiş, bugün bile değeri çok yüksek kök ve ot boyalardır.

Wax rest ve batik teknikleri M.Ö. II.yüzyıla kadar uzanır. II. yüzyıldan sonra mumlama tekniği Java adasında görülür. Burada batik endüstrisi canlanmış ve merkez olmuştur.
Gutta yakın zamanda keşfedilmiştir, geçmiş zamanlarda guta yerine ne kullanıldığı bilinmemektedir.

Endonezya adasında pollayum ağacı gutta percho maddesini doğal olarak taşır.
Birçok cevabı bulunamamış soru vardır, fakat bu sanat dünyanın her yerine yayılmıştır.
Fransa ve Macaristan’daki boyama hocalarının Rusya’daki Tsar ailesinden geldiği bilinmektedir. Tsar ailesi Bolşevik ihtilali sırasında bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Tsor ailesi Paris’te ipek boyamanın sırlarını, guttayı ve yapımındaki aşamalarını Batı Avrupa’ya öğretmiştir.

Gutta sınırlayıcı olarak pamukta ve ipekte kullanılmıştır. İpek boyama Houte couture’da kullanılmıştır. Bu etkileyici ipek boyamayı Fransızlar sevmişler. 1920’lerde gutta seti çok kazançlı tekstile dönüştürmüşlerdir.

Amerikan ihtilalinden sonra ipek boyama yeni bir akım olarak amerikan sanatları içinde yer almıştır. 1800’ün ilk dönemlerinde boyama ve dikişleriyle sonra resim sanatıyla adından söz ettirmiştir. 1840’lardan sonra çok az sanatçı uğraşmıştır, çünkü malzeme çok pahalıdır, ipek boyamaya sahip olmak ve onunla uğraşmak elit tabakaya ait olmuştur.

İpek boyama 1970’lerde sılkma milis kapanınca durdu. Yine sanatçılar tarafından kuzey Amerika’da hiç olmadığı kadar popüler hale getirildi. 1970’lerden sonra gutta tekniği yüzeyde, tasarımda ve tekstil endüstrisinde kullanıldı ve ticari kumaş haline getirildi.Yapılışı
İpekli kumaşlarda boyama işlemi mutlaka kasnak kullanılarak yapılır. Kasnağa düzgün bir şekilde (en ve boy ipliklerine dikkat edilerek) gerilen kumaşın altına, yağlı kağıda koyu renk kalemle çizilmiş desen yerleştirilip iğnelenir. İpek boyası akıcı ve ışığı geçirme özelliğine sahip olduğu için boyanacak satıhların birbirinden ayrılması ve renklerin birbirlerine girmesini önlemek için kontur çekilmesi gerekir. Desen, değişik ipek kontur çeşitlerinden bir tanesi ile plastik bir tüp yardımıyla kumaşa geçirilir.

Daima nemli ipek üzerine boyamak gerekmektedir. İpek tüm boyama işlemi boyunca nemli olmalıdır. Kurumayı önlemek için boyama esnasında yanınızda daima su bulundurmalısınız. İşlemin başında, ipek ya kalın bir fırça ya da pamukla su vererek nemlendirilir. Açık renk boya esnasında gerektiği kadar nemlendirme tekrarlanır. Koyu renkler ise daha sonra açıklanacaktır. Kumaşın hiçbir kısmının kuru kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Tuzlu batik: Kumaş ıslatılıp sıkılır fazla suyu alınarak elyafa serilir serbest boyanır üzerine çakıl tuzu serpilerek desen oluşumu takip edilerek kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ütü ile sabitlenir sirkeli Vernelli suda yumuşatılır.

Bağlama batik: Bağlanır ıslatılıp sıkılır fazla suyu alınarak sıralı boyanır yavaş yavaş açılarak elyaf üzerinde kurutulur.

Kavanozlu batik: Kumaş ıslatılıp sıkılır dizilmiş olan kavanozların üzerine serilir. Paket lastiği ile bağlanarak boyanır ve çözülmeden kurutulur. Aklımıza gelen yeni şekillerle yeni teknikler üretebiliriz.