+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

bios menüsü (açıklama)

 Bilgisayar Güvenliği. Katagorisinde ve  Donanim Forumunda Bulunan  bios menüsü (açıklama) Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374897

  yeahh bios menüsü (açıklama)

  PNP/PCI Configuration (Tak Kullan Veriyolu Konfigürasyonu)
  Tak Çalıştır desteği olan aygıtların ve PCI veriyolu ile ilgili ayarları bu bölümden yapılır.

  PNP OS Installed (Tak Kullan İşletim Sistemi Desteği):
  Bu bölüm, kullanılan işletim sisteminin PnP (Tak ve Çalıştır) destekli bir işletim sistemi kullanıp kullanmadığını belirtmek içindir. Örneğin: Win9x, Win2000 gibi işletim sistemi kullanılıyorsa bu ayar [Yes] konumuna getirilmelidir. PnP desteksiz işletim sistemi kullanırken ise [No] konumuna getirilmesi gerekir. Bu şekilde çakışmaların önüne geçebilmek mümkündür.


  Reset Configuration Data (Konfigürasyon Bilgisini Sil):
  Bu ayar [Enabled] yapılıp, sistem yeniden başlatılırsa, BIOS Setup da bulunan PnP bilgileri bellekten temizlenir. [Disabled] konumunda kalması tavsiye edilir.


  Resources Controlled By (Kaynak Kontrolü):
  Bu ayar [Auto] moduna getirilirse, sisteme taktılan PnP aygıtlar için gereken DMA ve IRQ ayarları otomatik olarak atanır. PnP olmayan bir ISA kart takıldığında otomatik olarak kaynak atanamıyor ise, bu ayarı [Manual] moduna getirip el ile ayarlamak gerekir. Bu ayarın [Auto] modunda kalması tavsiye edilir.


  PCI/VGA Palette Snoop (PCI/VGA Paleti Araştırıcısı):
  Bazı MPEG kartları ve 3D hızlandırıcıları gibi standart olmayan VGA veya "Add-On" kartlar, renkleri bozuk gösterebilir. Bu tip bir sorun yaşanırsa, bu ayarın [Enabled] konumuna getirilmesi önerilir. Aksi takdirde bu ayar [Disabled] şeklinde kalmalıdır.


  Assign IRQ for VGA (VGA için IRQ Ataması):
  Bu ayar mutlaka [Enabled] konumuna getirilmelidir. 1997 yılında sonra üretilen tüm ekran kartları, doğru düzgün çalışabilmesi için IRQ'ya ihtiyaç duyarlar. Bu ayar ile VGA için IRQ atanır.


  Assign IRQ for USB (USB İÇİN IRQ Ataması): Veri depolama aygıtı kullanılıyorsa bu ayar da [Enabled] konumuna getirilmelidir.


  1st / 2nd / 3rd / 4th Available IRQ (1./2./3./4. Uygun IRQ): Bu çok ender bulunan seçenekte, "Auto" ile yapılan otamatik düzenleme istenmeyen sonuçlar üretiyorsa, A'dan D'ye her dört "PCI-Interrupt'"ı için bir kesme düzenlemesi yapılabilir.


  PCI IRQ Map To (PCI IRQ Adreslemesi):
  Bu menü maddesinde 14 ve 15 numaralı "IDE-Interrupt"'ların düzeni seçilebilir. Normal durumda bunlar "PCI Auto" ile mevcut bulunan "Onboard-Controller"'a verilmektedir. Bunun yerine "PCI Controller" (PCI Deneetleyicisi) kartının bir Slotunun da "ISA" ile "ISA Controller" (ISA Denetleyicisi)'a verilmesi ayarlanabilir.


  Primary/Secondary IDE INT# (Birincil/İkincil IDE INT):
  Burada, "Onboard Controller"'ın veya uygun bir PCI kartının her iki IDE kanalından her birinin hangi "PCI Interrupt'"ı kullanması gerektiği belirtilir. "A" ve "B" normaldirler.


  Use MEM Base Addr (Mem Tabanlı Adresi Kullan):
  Bu seçenek "Upper-Memory" alanındaki bir anabellek penceresinin rezervasyonunu mümkün kılar. Örneğin: Bazı eski ISA network kartları. Burada "NA"(Not Avaible = mevcut olamayan) yerine bir başlangıç adresi verildiğinde, ihtiyaç duyulan bellek alanının büyüklüğünün ayarlanmasını sağlamaya yönelik "Used MEM Length" seçeneği görülür.


  Force Update ESCD (ESCD Güncellemesini Zorla):
  ESCD, "Extended System Configuration Data" ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Tak-Çalıştır (Plug 'n Play) sistemi ile bağlantılı olan bu birim, sistem kaynaklarının çeşitli donanımlar arasında dağılımını düzenler. Sisteme yeni bir kart takıldığında, bu seçenek aktif hale getirilip sistem yeniden başlatılırsa, yeni kartın sistem tarafından tanınmasını kolaylaştırabilir. Bu seçenek işlevini tamamladıktan sonra yine devre dışı hale gelir.


  PCI Latency Timer (PCI Gizlilik Zamanlayıcısı):
  Bu değer, bir PCI kartın, PCI veri yolunu ne kadar süreyle meşgul edebileceğini belirler. Çok yükseltilmesi ya da çok düşürülmesi sorun yaratacaktır, genelde varsayılan değer olan 32'de bırakılmalıdır.

  PC Health Status/Hardware Monitor (Bilgisayar Sağlığı Durumu/Durum Monitörü)
  Bilgisayardaki fanların dönüş hızı, işlemcinin sıcaklığı, işlemci voltajı gibi durumlar gözlenebilir. Anakartın, varsa eğer, belirli bir sıcaklığa geldiğinde sistemi kapatması için ayarlanabilir veya sıcaklık limitleri aşıldığında uyarı vermesi sağlanabilir.

  Not: Farklı anakart üreticilerinde BIOS'larında kendilerine has ayarlar bulunabilimektedir. Günümüzdeki anakartların hemen hemen hepsi, işlemci ayarlarının BIOS'dan yapılmasına olanak tanır. İşlemci ayarlamaları, "Advanced Chipset Features" bölümünde bulunabildiği gibi, ana kart üreticileri kendilerine has menüler altına koyabilir.

  Load Fail Safe Defaults (Hata Güvenliği Varsayılanını Yükle)
  Bu ayarlar, donanımların dengeli çalışması için gereken en az ayarları yükler. Sistemde bir sorun var ise ve bu sorun çözülemediysa, bu arayların yüklenmesi denenmelidir. "LOAD FAIL SAFE DEFAULTS'" un üzerine gelip, Enter tuşuna bastıktan sonra Y (yes - evet) tuşuna basıldığında, güvenli ayarlar yüklenecektir.


  Load Optimized Defaults (En Uygun Varsayılanı Yükle)
  En uygun ayarları kurmak içindir. Ancak bu yapılırken genel bir PC dikkate alınır. Yüklendikten sonra disk, sürücü ayarları, bellek hızı ayarları (bellek modeli tam biliniyorsa) vs. donanıma özgü ayarlar yapılarak performansın artırılması mümkündür. Ancak "Optimized Defaults" üzerine donanıma uygun olmayan ayarlar yapılırsa denge sorunları çıkabilir. Hangi değişikliklerin yapıldığı unutulursa "LOAD OPTIMIZED DEFAULTS" tekrar yüklenerek baştan ayar yapılabilir.


  Set Supervisor & User Password (Yönetici & Kullanıcı Şifresi Ver)
  Şifre koymak için bu menüler kullanılabilir. "Supervisor" şifresi konursa, başkaları BIOS'a girip her ayar değiştiremezler. "User Password" ise, sisteme şifre koyar. Bu şifreleri iptal etmek için, yine bu bölümlere gelip Enter tuşunu basıp şifre istediğinde, şifre kutusunu boş bırakıp Enter tuşuna basılması yeterlidir.


  Save and Exit Setup (Kaydet ve Çık)

  Ayarları kayıt edip çıkmak için burası kullanılır.


  Exit Without Saving (Kaydetmeden Çık)

  Değiştirilen ayarları kayıt etmeden çıkmak için kullanılır.


  Bios Menüleri Açıklamaları-3 (Integrated Peripherals-Power Management) Integrated Peripherals (Bütünleşik Uçbirimler)

  Bu bölümde, anakartın üzerinde bulunan giriş/çıkış portları, IDE portları gibi aygıtların yönetimi yapılır.

  OnChip IDE Channel 0/1 (Kırmık IDE Kanalı 0/1):
  Birinci/İkinci IDE portu etkin/iptal edilebilir. Aktif şeklinde kalması tavsiye edilir. Bazen BIOS güncellemelerinden sonra, bazı IDE aygıtların çalışmadığında şikayet edilir. Bu bölüme girip IDE Portlarının iptal edilip edilmediğine bakmak gerekir.


  IDE Prefetch Mode (IDE Rütbe Modu):
  Bu modu destekleyen IDE aygıtlar ile bu ayar kullanılırsa, aygıtların performansından iyileşme söz konusu olabilir. Aktif ayarında olması tavsiye edilir.


  Primary/Secondary Master/Slave PIO (Programmed Input/Output) (Birincil/İkincil Ana/Uydu Programlanmış Giriş/Çıkış):
  Takılan aygıtların PIO modları bu bölümde belirlenebilir. Otomatik seçeneğinde bırakıldığında, ilgili IDE aygıtı için uygun olan PIO Modu otomatik olarak seçilecektir.


  Primary/Secondary Master/Slave UDMA (Birincil/İkincil Ana/Uydu UDMA):
  IDE aygıtların direkt bellek erişiminin kontrol edilebileceği ayardır. Otomatik sekmesinde kalması, her IDE aygıt için uygun olan modun otomatik seçilmesi bakımından faydalı olacaktır.


  Init Display First (Görüntüyü Önce Hazırla):
  Bu ayar ile, sisteme güç verdikten sonra hangi görüntü aygıtının ilk olarak kontrol edileceğini belirtir. AGP ekran kartı kullanılıyorsa [AGP], PCI ekran kartı kullanılıyorsa, [PCI Slot] ayarlarını seçmek mantıklı olacaktır.


  IDE PIO/UDMA:
  "Auto" en yararlı ayardır; çünkü burda BIOS konfigürasyon sektöründen veya mevcut EIDE cihazının Firmware(Ürün Bilgisi)'ında somut değeri bildirmektedir. Değerlerin elle ayarlanması, sadece çok uzun bağlantı kabloları veya sistem frekansını değiştiren "Tuning" önemleri nedeniyle çıkan zorluklarda tavsiye edilir.


  IDE HDD Block Mode (IDE HDD Bloklama Modu):
  IDE aygıtı bu modu destekliyor ise, IDE aygıtlara erişimi hızlandırabilir.


  Onboard PCI SCSI Chip (Dahili PCI SCSI Kırmığı):
  Bu menü seçeneği mevcutsa, aktif konumunda uygun kaynakları (Interrupt, dma kanal) kullanan bir "On-Board SCSI Chip"'ini etkinleştirir.


  OnBoard PCI Audio/Modem (Dahili PCI Ses/Modem):
  Anakartın üzerinde bütünleşik ses/modem girişi var ise, bu ayar ile onlar etkinleştirilebilir / iptal edilebilir.


  Onboard FDC Controller (Dahili FDC Denetleyicisi):
  Disket Sürücü kontrolcüsünü Devredışı/Etkin etmek için kullanılan ayardır. [Enabled] konumunda kalmalıdır. Bu menü maddesi neredeyse her zaman aktiftir; çünkü anakart kendi Floppy Controller (Disket Denetleyicisi) ni IRQ 6, DMA 2'de aktif hale getirir.


  Onboard ****** Port 1/2 (Dahili Seri Port 1/2):
  Seri Portlar için IRQ değerini ve bellek adresini atamak için bu ayar konmuştur. 1. seri portu için varsayılan ayar 3F8/IRQ4'dür. 2. seri portu için ise, 2F8/IRQ3'dür.


  Power ON Function (Açma Fonksiyonu):
  Bilgisayarın nasıl açılacağını belirlemek için bu menü kullanılabilir. Örneğin: Bilgisayar klavye ile açılmak istendiğinde, klavyenin hangi tuşları ile bilgisayarını açılmak istendiği buradan tanımlanır. Mouse'dan ve klavyeden açma özellikleri USB klavye ve mouse ile işlemez. Bunun için PS/2 mouse ve klavye kullanmak gerekir. Ayrıca klavyeden ve "mouse"'dan bilgisayarı açabilmek için, bazı anakartlarda jumper (atlatıcı) ayarı yapılması gerekebilir.


  UART Mode Select (UART Modu Seçeneği):
  Infrared (Kızılötesi) portu destekleyen anakartlarda bulunan bir özelliktir. Kızılötesi aygıtların gerektirdiği özelliklere göre, bu ayar [IrDA] veya [ASKIR] moduna getirilebilir. Kızılötesi aygıt kullanılmayacak ise [Normal] moda getirilmesi tavsiye edilir.


  UART2 Duplex Mode (UART2 Çift Yönlü Modu):
  UART Modu olarak IrDA veya ASKIR seçildiğinde bu ayar aktif olur. Bu şekilde full-duplex (tam çift yönlü) veya half-duplex (yarı çift yönlü) transfer modu seçilebilecektir.


  Onboard Parallel Port (Dahili Paralel Port):
  Paralel portun çalışma adresini belirlemek için bu bölüm kullanılır. Varsayılan ayarı 378H/IRQ7'dir.


  USB Controller (USB Denetleyicisi):
  Enabled (Aktif) konumunda "Chipset"'teki bütünleşik Controller (Denetleyici)'ı "Universal ****** Bus" için aktif hale getirir. Gerekli kaynaklar, USB cihazı gerekmediği sürece saklanabilir.


  Parallel Port Mode (Paralel Port Modu):
  Yazıcının ve tarayıcının bağlandığı paralel port (LPT) için bu ayar yine her BIOS'da bulunur. Standart, ECP ve EPP seçenekleri görülebilir. Standart tek yönlü paralel bağlantıdır, sadece PC yazıcıya veri gönderebilir, yazıcı PC'ye veri yollayamaz. Günümüz yazıcılarından çoğu bu ayar ile çalışmaz "Bidirectional Connection Required" uyarısı ile iki yönlü iletişim yapabilecek bir paralel porta ihtiyaç duyduklarını belirtirler. Bu gereklilik, ayarı ECP ya da EPP seçeneklerinden birisine getirilerek karşılanabilir, ECP'ye getirilmesi önerilir. EPP, "Enhanced Paralel Port" demektir. "EPP" maksimum hızda çift yönlü çalışma hızıdır. ECP, "Extended Capabilities Port" demektir."ECP", paralel portun iki yönde maksimum transfer hızından da hızlı çalışmasına izin verir. Her iki sistem de paralel port bağlantısını hızlandırmayı hedefler. ECP portu yazıcı ve tarayıcılar için, EPP ise paralel portu kullanan yazıcı dışındaki araçlar için uygundur. ECP modu, DMA ve tampon bellek gibi avantajlara sahiptir. "ECP+EPP", normal hızda iki yönlü çalışmaya izin verir. SPP ise "Standart Paralel Port" anlamına geliyor. Bağlanan paralel aygıt, yüksek performans istiyor ise, aygıtın türüne göre, EPP veya ECP seçilmelidir. ECP Modu direkt bellek erişimine ihtiyaç duyduğundan, EPP modu seçildiğinde, bir DMA adresi atanması istenecektir. BIOS'un önerdiği ayarda kalmasında bir sakınca yoktur.  PWR ON After PWR Fail:
  İsminin "PWR On After PWR Loss" gibi çeşitli değerleri olabilen bu seçenek, sistemin bağlı olduğu elektrik kesilir, sonra yine gelirse sistemin kendi kendine çalışmaya başlayıp başlamamasını ayarlar. Bu seçenek "On" ya da "Enabled" yapılırsa, elektrik kesilip tekrar geldiğinde sistem kendi kendine açılır. Yeni anakartlarda bu madde için bir de "Previous State" seçeneği vardır. Bu madde seçildiğinde elektrik kesildiğinde sistem çalışıyorsa, elektrik geldiğinde yeniden çalışmaya başlar, kesinti olduğunda sistem kapalıysa, elektrik geldiğinde de kapalı kalır. [Disabled] konumunda kalmasını tavsiye edilir.

  Power Management Setup (Güç Yönetimi Ayarları)
  Güç tüketiminin ve tasarrufun ayarlanması için konulmuş bir menüdür. Bilgisayarın açma olayları da buradan kontrol edilebilir.

  ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) Function (Gelişmiş Konfigürasyon ve Güç Arabirimi Fonksiyonu):

  Bu ayar ile, Gelişmiş Güç ve Konfigürasyon Yönetimi etkin/devredışı edilebilir. Bazı Anakartlarda desteklenen, STR (Suspend To RAM) gibi özelliklerin çalışabilmesi için, hem BIOS'dan ACPI fonksiyonunun etkinleştirilmesi hem de işletim sisteminin ACPI desteğinin olması gerekir.


  Power Management (Güç Yönetimi):

  Bu bölüm ile güç yönetim özellikleri yönetilir. [Max Saving] (Maksimum Kazanç) modunda, sistem bir süre aktivitesiz kalırsa, güç koruma moduna geçer. [Min Saving] (Minimum Kazanç) ayarı ise, yine güç koruma moduna geçirir ama, güç koruma moduna kadar gereken aktivitesiz kalma zamanı daha fazladır. [User Define] (Kullanıcı Tanımlı) modunda ise, güç koruma ayarları elle seçilir. Bu ayar normalde [User Define] modunda gelir ve şu özellikleri ayarlanabilir:
  1. "HDD Power Down"
  2. "Doze Mode"
  3. "Suspend Mode"
  Buradaki ayarlar ile, sistemin askıya alınması için gereken zaman aşımı miktarını belirlenebilir.


  ACPI Suspend Type (ACPI Geciktirme Tipi):
  Bu ayar ile, sistemin nasıl askıya alınacağı belirlenir. Örneğin: Anakartın STR özelliğini destekliyor ise, STR özelliğini kullanabilmek için bu ayara STR moduna getirilmesi gereklidir; fakat STR özelliğinin çalışabilmesi için, sistemde kullanılan diğer aygıtların kendilerinin ve sürücülerinin STR'yi desteklemesi gerekir. Aksi takdirde sorunlar yaşanması olasıdır.


  PM Control By APM (APM Tarafından PM Kontrolü):
  Çoğu Windows işletim sistemlerinde (9x & ME & Win2K) yapılarında olan APM (Advanced Power Management) özelliği bulunur. Bu özellik [Enabled] yapılırsa, güç yönetimi Windows tarafından yönetilir.


  Video OFF Option (Video Kapama Seçeneği):
  Ekran görüntüsünün ne zaman devreden çıkarılacağını belirler. "Suspend->Off" seçeneği, sistemi askıya alınca devreye sokar. "Always On" seçeneği, Windows'tan belirlenen sürede aktivite olmazsa ekran görüntüsünün kapanmasını sağlar.


  Video Off Method (Görüntü Kapama Metodu):
  Görüntü Kapama Yöntemi'ni belirler. Ekran kartı DPMS özelliğini destekliyorsa, BIOS görüntü kartını kontrol edebilir; bu durumda DPMS seçeneklerinden birisi seçilebilir. "Blank Screen" seçeneği, güç koruması veya "Energy Star" desteği olmayan monitörlerde sadece ekranı karartır. "V/H SYNC+Blank" seçeneği ekranı karartır, yatay ve dikey taramayı da kapatır.


  MODEM Use IRQ:
  Sistem askıya alınmış vaziyetteyken, gelen çağrılar ile sistemin tekrar normal moda geçmesi isteniyorsa, bu ayar ile hangi IRQ'nun kullanılacağını seçilmelidir. Varsayılan olarak seçilen IRQ numarası [3]'dür.


  Soft-Off by PWRBTN (Power Button):
  Bu ayar ile sistemi kapatırken, güç düğmesinin davranışı belirlenir. [Instant-Off] ayarı seçildiğinde, güç düğmesine dokunulduğu anda PC kapanır; fakat [Delay 4 sec.] ayarı seçildiğinde sistemi kapatmak için güç düğmesine 4 saniye basılı tutulması gerekir. Yani yanlışlıkla güç düğmesine basılsa bile, sistem kapanmaz.


  Wake UP Events (Açılma Durumları):
  Bilgisayar açılma durumunda veya askıdayken hangi durumlarda normal moda geçeceği buradan belirlenebilir. Örneğin LPT&COM portunda bir aktivite olduğunda sistemin askı durumundan normal moda geçmesi sağlanabilir. Veya, "Wake ON LAN", "Wake On Modem Ring" gibi, ek donanımlar ile sistemin açılması için gereken özellikler buradan yönetilebilir. "Automatic Power Up" seçeneği ile, önceden belirlenen saatlerde veya tarihlerde PC'nizi otomatik açılması ayarlanabilir.

  Bazı anakartlarda bulunan "IRQ Activitiy Monitoring" bölümü işe, kullanılan IRQ'lar toplu halde görülebilir.
  Buraya kadarmış.
  A Ş K sende güzel

 2. #2
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374897

  Tanımlı Ce: bios menüsü (açıklama)

  Buraya kadarmış.
  A Ş K sende güzel

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. BIOS hakkında her şey...
  By uA_mert in forum Elektronik & Bilgisayar
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 10-01-2013, 10:45
 2. Diyet menüsü
  By KOSOVALI in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-23-2009, 22:41
 3. BIOS Ayarları
  By LAFAKOZ in forum Elektronik & Bilgisayar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-16-2008, 21:26
 4. ''Galaksi Menüsü" Açıklama, Cevaplar..!
  By ViperMoon in forum Multiplayer Oyunlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-08-2007, 17:28
 5. BIOS hakkında...
  By ByMAxiS in forum Bilgisayar Güvenliği.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-27-2006, 05:50

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375