Silverstone SST-ST70F Strider 700WSilverstone bize deneyimiz için 700 W SST-ST70F Strider güç kaynağını gönderdi. Her ne kadar bu güç kaynağının kutu içeriği biraz fakir olsa da kablo yönetim sistemi güzel ve kablosu oldukça bol.Ürün tüm kabloları soketlere takılı halde geliyor. SST-ST70F deneyimize katılan güç kaynakları arasında tüm kabloları ayrı ayrı söküp takabileceğiniz tek güç kaynağı - işlemci ve ATX anakart güç kabloları da buna dahil. Ona deneyimizdeki "en modüler" güç kaynağı unvanını verebiliriz bu yüzden.ATX kablosunun sökülebilir olması pek mantıklı değil çünkü ATX hattı olmadan zaten sistemi çalıştıramazsınız fakat ilk sistem kurulumu sırasında veya bazı sistem parçalarını takıp çıkarırken elinize engel olmasın diye geçici olarak yerinden sökebilirsiniz.


Kabloların ergonomisi de bizden tam puan alıyor. Plastik kılıflar yardımıyla kablolar yassı hale getirilebiliyor ve böylece kabloları eğip bükmek kolaylaşıyor. Bu özellikle SATA sabit diske güç bağlantısı yaparken size büyük kolaylıklar sağlayabilir.

Altışar adet SATA ve Molex bağlantısı haricinde güç kaynağında iki tane de disket sürücü bağlantısı bulacaksınız. Ayrıca dört tane ekran kartı (PCI Express) ve 4 ile 8-pin işlemci güç bağlantı soketleri de ayrı ayrı yerleştirilmiş. ATX'in de ayrı olduğunu zaten söylemiştik.

Silverstone'un Strider serisi güç kaynaklarının 700 Wattlığı ülkemizde bulunmasa da 169$'a SST-ST75F 750W veya 139$'a SST-ST60F 600W modellerini tercih edebilirsiniz.

Verimlilik

Daha önceki verimlilik deneylerimizin galibi genellikle Silverstone oluyordu ama bu sefer tam yük durumu için geçerli olmak üzere sondan birinci oldu. Şimdi rakamları tartışalım:
Tam yük altında Strider'ın verimliliği %82.2. Yarı yükte Silverstone %86.5 ile tatmin ediyor. SST-ST70F'in en başarılı olduğu durum düşük yük altında ortaya çıkıyor: %86.7
Yükü ne kadar düşürürseniz bu güç kaynağının diğerlerine karşı rekabeti de aynı oranda artıyor. 35 Watt düşük güçlü PC deneyimizde %78 ile en yüksek verimi elde etmeyi başardı. Fakat eğer enerji cimrisi bir sistem toplamak istiyorsanız zaten 700 Wattlık bir güç kaynağına ihtiyaç duymazsınız. Aksine bu tip büyük güçlü güç kaynaklarının yük arttıkça daha verimli çalışması gerektiğine inanıyoruz.
Bekleme durumundaki güç tüketimi bakımından Silverstone Strider 1.17 Watt ile orta sıralarda geziniyor. 2.5W yükte 4.57 watt harcanıyor.


Artılar
  • Çok sayıda güç kablosu soketi
  • Uzun kablolar
  • Düşük yük durumunda iyi verimlilik
Eksiler
  • Tam yükte düşük verimlilik