Thermaltake Toughpower QFan 650WThermaltake "Toughpower" isminden olsa gerek "sağlam güç" vaat ediyor. QFan serisinin 650 Watt'lık sürümünü test ettik.
Güç kaynağını soğutan fan 140 mm çapıyla oldukça büyük ve bu sebepten dolayı hızlı dönüp gürültü yapmasına gerek kalmıyor.


Bu güç kaynağı da modüler yapıda (kabloları takılıp çıkarılabiliyor). SATA güç ve 4-iğneli Molex bağlantılarının yanı sıra kırmızı renkli 6-iğneli bağlantı soketlerine ekran kartlarını besleyecek güç kabloları takılıyor. Görme problemleriniz olsa bile kabloları yanlış takamıyorsunuz çünkü iğne girişlerinin bile şekilleri farklı.

Üç farklı yük durumunda standart gerilimler kabul edilebilir aralıklar arasında kalmakta.Bununla beraber düşük yük durumunda her şey birden değişiveriyor. Eğer 12 V kanalında akım 1 A'nın altına düşerse, 5 V kanalının gerilimi de tuhaf bir şekilde düşüyor. Örneğin kanaldan 0.42 A akım çekildiğinde 5 V kanalının gerilimini 4.03 V olarak ölçtük (standart gerilim değerinin alt sınırı 4.75 V). Hatta yükü daha da düşürdüğümüzde gerilim de 3.8 V'a düştü. Burada gerçekten bir sorun var. Üreticiye bunu sorduk fakat henüz yanıt alamadık.


Bu sorun sebebiyle düşük güçlü PC (Low-Power PC Test) deneyini gerçekleştiremedik.
Toughpower QFan 650W ülkemizde 150$'dan başlayan fiyatlarla satılıyor.


Verimlilik

Güç verimliliği bakımında Thermaltake'in güç kaynağı da orta sıralarda yer alıyor. Öte yandan yarı yükteki verimliliği gayet iyi (%86). Tam ve düşük yük durumlarında %84 gibi bir verim yüzdesinden bahsediyoruz.


Bekleme durumunda 1.4 Watt güç harcanıyor. 2.5 Watt, çok düşük yükte 4.90 Watt çekilmekte. Bu sonuç biraz daha iyi olabilirdi diye düşünüyoruz.


Artılar
  • Soğutması gayet yeterli ve sessiz
Eksiler
  • Düşük yükte 5 V kanalının gerilimi standardın oldukça aşağısına düşüyor.