Linux Sıkça Sorulan Sorular (Linux ÇSS) : Bu işletim sistemi hakkında linux@bilkent.edu.tr listesinden seçilerek biraraya getirilen onlarca soru ve cevabı bu belgede bulabilirsiniz. Linux'u hiç bilmeyenler kadar az bilgisi olanlara da yol gösteren ve genel sorunlara çözüm getiren bu kaynak ASCII ve HTML formatlarında şu adresten temin edilebilir :

* ftp.bilkent.edu.tr
* www.linux.org.tr
* Ankara Üniversitesi

Linux-NASIL dökümanları : tr-ldp@metu.edu.tr listesinde bulunan gönüllülerin çıkardığı bu güzel çalışma çeşitli Linux-HOWTO dökümanlarının çevirisinden oluşuyor. Her bir dosya özel bir konuyu ele alıp yoğun olarak bu konunun işlenmesinden ibaret olup Linux'u öğrenmek isteyen fakat ana dili Ingilizce olmayanlar için büyük fırsat niteliğini taşıyor. Yaklaşık 20 kadar çeviriden oluşan Linux-NASIL belgelerinin bulunabileceği adresler :

* cclub.metu.edu.tr
* ftp.linux.org.tr
* www.linux.org.tr

Yukarıdakilerin dışında ftp.metu.edu.tr adresinde Linux işletim sistemi hakkında yabancı kaynaklı (Ingilizce Fransızca ve Almanca) dökümanlar ve çeviriler vardır. Burada sözkonusu Internet adresinde neler bulunduğunu belirtmek imkansız. Birkaç HOWTO örneği vermek gerekirse:

* Linux Installation-HOWTO : Genel olarak Linux yüklemeyi anlatan bir kaynak
* Linux Meta FAQ : Genel olarak Linux hakkında bilgi veren bir kaynak
* Linux Bootdisk HOWTO : Boot ve root disketlerini bunların yaratılmasını inceleyen bir kaynak
* Linux Distribution HOWTO : Hangi dağıtımların bulunduğunu ve nasıl elde edilebileceklerini ayrıntıları ile anlatan bir kaynak.
* Linux Hardware Compatibility HOWTO : Linux tarafından desteklenen donanımları özetleyen bir kaynak.
* Linux INFO-SHEET : Linux hakkında genel bilgi.
* Linux Kernel HOWTO : Çekirdek hakkında bilgi veren nasıl derlenebileceğini nereden bulunabileceğini ve çekirdeğin işlevleri hakkında bilgi veren bir kaynak.
* Linux NET-3 HOWTO : Linux'ın Network desteği hakkında bilgi veren kaynak.
* Linux DOS2Linux mini-HOWTO : DOS kullanıcılarına Linux hakkında kısa bilgiler veren sevimli kısa bir yardım dosyası
* Linux LILO mini-HOWTO : Çeşitli değişik LILO örnekleri
* Linux Linux+DOS+Win95+OS2 mini-HOWTO : Adı üzerinde aynı bilgisayarda hepsi birden.
* Linux Linux+OS2+DOS mini-HOWTO : Adı üzerinde
* Linux Linux+Win95 mini-HOWTO : Adı üzerinde
* Linux Multiple Disks Layout mini-HOWTO : Değişik diskler üzerinde çeşitli disk bölümleri kullanırken dikkat ettiği noktaları açıklayan bir kullanıcının hazırladığı döküman
* Linux Reading List : Linux ile çalışırken yararlanılabilecek kaynakları sıralayan bir döküman.
* Linux Upgrade mini-HOWTO : Bilgisayarda yüklü mevcut Linux dağıtımının nasıl güncellenebileceğini anlatan bir kaynak.
* Linux Win95+Win+Linux mini-HOWTO : Yani belirtmeme gerek var mı ?

Siteye eriştiğiniz zaman farkedeceğiniz zenginlik sizi şaşırtacaktır. Bu adresin yansısını Türkiye'de ODTÜ ve BİLKENT Üniversitelerinde yeralan servisler tutmaktadır.

Yurtdışı HOWTO adresi

* sunsite.unc.edu

Diğer LDP ve HOWTO yansıları

* MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY - Main Page
* Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü
* Bilkent University

Bu arada tüm ftp adresleri için 'pub' dizininden sonra gelen neredeyse tek ortak dizin linux'dur. Düşük hız sizin için sorun taşımıyorsa buradaki ftp ve www adreslerine bağımlı kalmak zorunda değilsiniz.

Linux Documentation Project (Linux döküman projesi) adı altında 1990 yılından beri Linux dökümanları hazırlanıyor. Bu dökümanlar hem Internet üzerinde bedava bulunmakta hem de yazıcı ve kağıt masrafı gibi ince işlerle uğraşmak istemeyenler için kitap olarak da bastırılmaktadır. Bir dizi gönüllünün oluşturduğu bu dökümanlar hem işletim sisteminin hızla gelişmesi hem de çalışma kapsamının gittikçe genişlemesi nedeniyle hergün güncellenerek geliştirilmektedir. Linux için kullanım klavuzları (ve bu klavuzları hazırlayan gruba) LDP Linux Documentation Project adı verilir. Bu dökümanlar:

* Linux Installation and Getting Started Matt Welsh : Yeni başlayanlar için mükemmel denilebilecek bir kitap. Hemen her türlü bilgiye yer verilmiş. Tabii ki tek eksiği Türkçe olmaması.
* Linux System Administrators' Guide Lars Wirzenius : Linux Işletim Sistemini kurduktan sonra çok kullanıcılı ortama geçmek isteyenlere yol gösteren bir kaynak. Unutmayın ki siz de bir gün sistem görevlisi olabilirsiniz.
* Linux Network Administrator's Guide Olaf Kirch : Linux altında belli bir mesafe katettikten sonra Internet ve ağ yapısına girmek için bulunmaz bir kaynak. Gayet güzel hazırlanan bu kitapta hemen her istediğiniz bilgiyi bulabiliyorsunuz.
* The Linux Kernel Hackers' Guide Michael Johnson : Çekirdek kaynak kodu birlikte verilen tek işletim sistemi olan Linux'un en büyük avantajı bu canavarı aslında istediğiniz gibi yönetmenize izin vermesi. Linux Kernel Hacker's Guide sistem programcılığı hakkında biraz altyapısı olanlar için.
* Linux Users' Guide : Temel kullanıcıya Linux'un özelliklerini detaylarıyla verir ve bu işletim sistemi üzerinde açlıktan ölmemesi için yol gösterir.
* The Linux Kernel David A. Rusling : Çekirdeğin çalışma prensipleri.
* The Linux Programmer's Guide : Programcılara yönelik.

Linux Gazette ve Linux Journal : Linux Journal SSC firması tarafından hazırlanıp dünyanın dört bir yanındaki üyelerine dağıtılıyor. Aylık çıkan bu dergi profesyonel bir yayımcı kitlesi tarafından hazırlanıyor ve Linux ile uğraşanlar tarafından çok tutulan bir kaynak özelliğini taşıyor. Bunun yanında Linux Gazette içerik olarak Linux Journal'a yakın ama sadece Internet üzerinden bedava dağıtılıyor.

Linux Gazette ve Linux Journal ana sayfası

* Home | Linux Journal

Türkiye'deki yansıları

* MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY - Main Page
* linux.org.tr
* Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü

Haber Grupları : Usenet olarak da bilinen haber grupları onbinlerce konu altında tartışma gruplarını biraraya getirir. Bu konu yoğunluğu içinde Linux için yaklaşık 10-15 kadar tartışma grubu açıktır. Ilk olarak alt.os.linux ismi kullanılarak yapılan tartışmalar Linux'un büyük bir hızla yayılmasıyla alt konulara ayrılmıştır.

* comp.os.linux: Internet'in en çok okunan 20 haber grubundan biri olan comp.os.linux'ta her türlü soru ve cevapları bulabilirsiniz.
* comp.os.linux.announce: Linux işletim sistemi hakkında son haberler buraya yönlendiriliyor. Hemen her türlü yazılım program hataları Linux seminer ve konferans haberleri anında postalanıyor.
* comp.os.linux.setup: Linux kurulumu ve işletimi hakkında soru ve cevaplarını içerir.
* comp.os.linux.hardware: Linux'un desteklediği donanımlar ve bunlarla ilgili genel tartışma listesi
* comp.os.linux.networking: Linux'un ağ desteği (TCP/IP SLIP PPP vs.) konusunda tartışma listesi. Eğer bu grubu takip etmek istiyorsanızi comp.os.linux.hardware'a da göz atın.
* comp.os.linux.x: X Window kurulumu ve kullanımı hakkında soru ve cevaplar. Linux'a özgü olmayan bir diğer X Window haber grubu da comp.windows.x.i386unix'tir.
* comp.os.linux.advocacy: Okumaktan en hoşlandığım haber grubu. Linux'un diğer işletim sistemleri üzerindeki üstünlükleri ve zayıflıkları burada tartışılıyor. Benim gibi MS-DOS sevmeyen birisi iseniz burası sizi oldukça tatmin edecektir.
* comp.os.linux.misc: Diğer grupların konuları dışında kalan tartışmalar burada sürdürülüyor.

Tartışma Listeleri : E-posta atıp alabilme imkanınız varsa haber gruplarının ayrı olarak listelere de üye olabilirsiniz. Listeler tartışma gruplarına güzel bir alternatif teşkil ederler. Türkiye'de linux hakkında açılmış 4-5 tartışma listesi bulunmaktadır. Bunların arasında göze çarpan ve en çok kullanıcısı olan tartşma listesi Bilkent Üniversitesi'nde yeralan listedir. Bu listeye üye olmak için mesaj kısmında 'sub linux isim soyisim' yazılı (isim ve soyisim yerine kendi isminizi ve soyadınızı kullanın) bir e-postayı listserv@bilkent.edu.tr adresine yollayın. En kısa zamanda listeye üyeliğiniz gerçekleşecektir.

RFC (Request For Comment) : Standartlar tezler ve diğer resmiyet kokan pekçok bilgiye buradan erişilebilir. Başlangıç için önermiyorum. ODTÜ ftp adresinde ftp.metu.edu.tr/pub/rfc dizini altında yansısı tutulmaktadır.

Aşağıda Türkiye'de ve yurtdışında çeşitli Linux kaynak dosyaları bulabileceğiniz ftp adresleri verilmiştir. Türkiye içinde ODTÜ onlarca gigabyte yer kaplayan sunsite adresinin yansısının sadece bir kısmını tutabilmektedir. Bu yüzden zaman zaman yurtdışı adreslere bağlanmanızı hararetle salık veririm. tsx-11.mit.edu sunsite.unc.edu ve nic.funet.fi adresleri Linux'un ana adresleri olup en yeni yazılımlar önce bu adreslere gelir. Internet trafiğini meşgul etmemek için size en yakın makinayı seçin.

Yurtiçi :

* ftp.linux.org.tr
* ftp.metu.edu.tr
* ftp.ehb.itu.edu.tr
* ftp.bilkent.edu.tr
* ftp.itu.edu.tr
* ftp.ankara.edu.tr

Yurtdışı :

* tsx-11.mit.edu
* sunsite.unc.edu
* nic.funet.fi
* wuarchive.wustl.edu