Evet durum aynı başlıkta dediğimiz gibi, Asus dizüstülerde batarya devrimine hazırlanıyor. Çünkü firmanın tüketicilerle buluşturmaya hazırlandığı yeni üst seviye dizüstüsünün kullanıcılara vaat ettiği batarya süresi tam tamına 12 saat.

UL80JT olarak isimlendirilecek ve 14-inç'lik ekran boyutu ile gelecek bu yeni modelin böylesi tatminkar bir kullanım süresine sahip olacak olmasının ardında yatan en önemli etken Asus'un 'Turbo 33' ismini verdiği yeni teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde model sahiplerinin elle müdahalesine gerek kalmadan cihaz otomatik biçimde hem işlemci hem de grafik kartlarının çalışma frekanslarını düşürerek, ciddi anlamda enerji tasarrufuna gidebilecek. Dikkat ederseniz grafik kartları dedik. Çünkü Asus'un modelinde hem işlemciye entegre biçimde gelen dahili grafik çözümü hem de Nvidia'nın harici GeForce 310'u konuşlandırılacak. İşlemciye entegre grafik çözümü dememizden zaten modelin işlemci ayağında yeni nesil 32nm'lik Core i7 mobil çözümlerinden birisine (henüz kesinleşmese de kuvvetle muhtemel 1.2GHz'lık Core i7 640UM olacak bu) yer vereceği belli oldu. İşte Asus bunun yanısıra grafik ayağındaki çiftli çözümü sayesinde kullanıcılara hem performans hem de düşük enerji tüketimini aynı platformda sunmayı hedefliyor. Bu noktada devreye girecek olan Turbo 33 teknolojisi de tam olarak bu işe atanmış. Otomatik anahtarlama teknolojisi olarak da bilinen bu sistemi dikkatli okurlarımız Sony'nin Vaio Z'sinden hatırlayacaklardır. Yine dipnot babında bu teknolojinin bir düşüğünün MacBook Pro 15 ve yine ASUS'un UL80Vt modellerinde de mevcut olduğunu hatırlatalım. Şöyle bir farkla ki, onlarda geçiş elle yapılırken yeni teknolojide bunun için kullanıcının müdahalesine gerek kalmıyor. Asus'a göre işte bu Turbo 33 özelliği aktif iken cihazın pil ömrü 12 saate kadar çıkıyor.

Evet dememiz o ki, netbook'lardan bile daha tatminkar derecelere erişen bu süre kesinlikle muhteşem. Ve son olarak da modelin yıl sonuna doğru 1000 Avro düzeyinde bir fiyat etiketiyle ile tüketicilerle buluşturulmasının planlandığını belirtelim.

pclabs.com