Yeni bir ülkeye gitmek her zaman çok keyifli ve eğlencelidir. Yeni yerler keşfetmek, gezmek, alışveriş yapmak... Müzeler, tarihi eserler, gece hayatı... Ancak sadece müzelerini, doğal güzelliklerini, ünlü caddelerini görmek yetmez. Bir ülkeyi tanımak için o ülkenin tadına bakmalısınız.

EndonezyaEndonezya mutfağı çok değişik tatlarla bezenmiş bir mutfak. Ülkenin en önemli yiyeceği ise pirinç. Endonezya halkı, pirinci "Tanrının bir armağanı olarak" olarak nitelendiriyor. Endonezya mutfağının olmazsa olmazı, değişik şekillerde yapılan pirinç yemekleri. Bu yemekleri diğer mutfaklardan ayıran bir diğer özellik ise; birçok baharatı karıştırarak elde etmiş oldukları değişik karışımlar.

Endonezya'da aslında her bölgede yapılan değişik yemekler var. Çünkü her bölgede farklı baharatlar ve meyveler yetişiyor. Aynı gibi görünen yemeklerin içine kattıkları değişik aromatik baharatlar ile farklı tatlar oluşturuyorlar. Örneğin Bali Adaları'nda bulunan ve 13 bitkinin karışımı olan 'Balinese Spice Mix'i (yabani zencefil) yemeklerine karıştırarak farklı lezzetler elde ediyorlar.

Endonezya'da meyvelerin ve deniz ürünlerinin ayrı bir yeri var. Burası egzotik meyvelerin en değişik çeşitlerini bulabileceğiniz bir ülke. Hindistan cevizini de birçok yemekte farklı tatlar vermesi için kullanıyorlar.

RusyaRusya'nın iki özel tadı havyar ve votka... Tatlı, limonlu, sert votkalar en meşhur olanları...

Havyar; dişi mersinbalığının döllenmemiş yumurtasından elde ediliyor ve birçok çeşidi Rusya'ya özgü şekilde ikram ediliyor. Taze havyar yani Malossol ve Beluga gibi çok nadir bulunan havyar çeşitlerinin tadına Rusya'da bakabilirsiniz. 'Birinciki' adı verilen krepin içine sarılarak yenen kırmızı havyar ise Rusya'ya özgü bir başka lezzet...

Rus yemeklerine lezzet katan en önemli malzeme ise çeşit çeşit baharatlar. Anason, dereotu, soğan, tarçın, karabiber gibi çeşitli baharatlar ile Rus Mutfağı'nda değişik tatlar ortaya çıkmış... Mutlaka denemelisiniz!

JaponyaBilindiği üzere Japonya'da yemek yiyebilmek bir sanattır. İnce çubuklar ile pirinç tanelerini tek tek yemek çok zor bir iş doğrusu. Ama her güzel şeyin bir zorluğu var! Japon Mutfağı çok değişik tarzda, alışık olmadığımız yemeklerden oluşuyor.

Japon mutfağının en bilinen yemeği sushi, çiğ balıktan yapılıyor. Sushinin pirinçli, avokadolu, karidesli gibi birçok çeşidi bulunuyor. Japonların bir diğer önemli yemeği sashimi. Sushi gibi yapılan sashiminin içinde pirinç bulunmuyor ve soya sosu konularak yeniyor.

Japonya'nın Türk yemeklerine benzeyen lezzetleri de yok değil. Gyoza, mantı tarzında bir yemek. Gohan, pirinç pilavı gibi bir yemek, sadece tuzsuz (shio). Japon yemekleri hakkında ufak bir tüyo verelim; eğer tuza düşkünseniz ve tuzsuz sofraya oturmam diyorsanız, Japonya'da bu konuda sıkıntı çekebilirsiniz. Genelde tuzsuz yapılan yemeklerin yanında da tuz bulmakta zorlanabilirsiniz.

BelçikaBelçika Mutfağı genel anlamda Fransız Mutfağı'na benzetiliyor. Her iki kültürün de düşkün olduğu şarap ve peynir, bu benzetmenin ana sebebi. Belçika Mutfağı'nın olmazsa olmazı patates. Kıtlık dönemleri geçirdikleri günlerde patatese çok fazla ağırlık vermeye başlayan Belçikalılar, patatesten envai çeşit yemek üretmişler.

Belçika çikolataları bütün dünyada ün yapmış ve bir marka haline gelmiş durumda. Çikolataların satıldığı dükkanların vitrinleri, sizi istemeseniz de içine çekiyor. Ülkenin ünlü lezzetlerinden biri de waffle. Krep gibi bir hamurun içine konulan çikolata, meyve ve kuruyemişin birarada bulunduğu çok lezzetli bir yiyecek. Waffle'ı Belçika çikolatası ile denerseniz hiç pişman olmazsınız.

MacaristanMacar yemekleri için söylenebilecek ilk şey; fazlasıyla baharat ve acı içerdikleri. Aslında Türk yemeklerinden çok fazla farkı yok gibi dursa da, yemeklerin içine kattıkları değişik baharatlarla masalarına faklı lezzetler eklemeyi başarmışlar. Macaristan'da domuz etinden yapılmış birçok yemekle karşılabilirsiniz. Masalarından eksik etmedikleri bir diğer yiyecek ise salata.

Gulaş (kul aşı) adı verilen yemek, Macaristan'ın en özel yemekleri arasında yer alıyor. Dana etinden yapılan bu yemek, içine koyulan kimyon, salça ve defne yaprağı ile değişik bir lezzet.

Dünyaca ünlü Macar şarabı, saklama şeklinden dolayı oldukça lezzetli. Macaristan'da yapılan şaraplar, meşe fıçılarda bekletiyor.

AvusturyaAvusturya kibarlığın, nostaljinin, romantizmin ana merkezi. Bu hava tabii ki yemek kültürlerine de yansıyor. Porselen tabaklarda gelen yemekler, cam şişelerde sunulan şaraplar ve dünyaca ünlü tatları şinitzel, pasta ve kahve... Bu üç lezete hiç de yabancı olduğumuz söylenemez. Pastalarındaki lezzetin sebebi ise pişirirken içine kattıkları çekirdek üzümünün verdiği tat.

FransaEn iyi aşçıların Fransız olması ve en iyi restoranların Fransa'da bulunması burada ne kadar keyifli yemekler yiyeceğinizin bir göstergesi. Fransa'da keyifle kurulan masalarda, bir yandan şarabınızı yudumlarken, bir yandan da bulunduğunuz şehrin manzarasını seyre dalmak sizi büyülemeye yetecek.

Fransa'da özenle hazırlanan masaların dışında bütün dünyaya yayılan bir mutfak kültürleri var. Yemeklerinde genellikle et veya et suyu kullanıyorlar. Özel peynirlerini birçok yemeğin içine katarak farklı tatlar ortaya çıkarmayı başarmışlar.

MaltaMalta yemekleri balıkla anılıyor. Ancak Malta'nın tropikal iklimi sayesinde birçok sebze ve meyveyi de birarada bulmanız mümkün. Malta'ya özgü yemeklerin genellikle patlican kökenli olduğu söylenebilir. Bir diğer başlıca yemekleri ise makarna. Yemek kültürlerini İtalya'dan aldıkları için pizza ve makarnayı her yerde bulabilirsiniz.

Malta'da egzotik çorbaların sofralarda çok büyük önemi var. 'Soppa tal-armla', karnıbahar çiçeği, ıspanak, hindiba, bezelye gibi sebzelere ek olarak içine konulan özel peynirlerle tatlandırılan bir çorba. Keçi peyniri (gbejniet) de denemek isteyeceğiniz tatlardan biri olabilir.

Yemeklere eşlik edecek içecek beyaz ya da kırmızı şarap. Şarap haricinde tüketilen bir diğer içecek ise bira. Yerel biraları Cisk Lager ve Hop Leaf Ale. Kinnie adı verilen portakal ve çeşitli aromalardan yapılan alkolsüz yerel içeceklerinin de tadına bakabilirsiniz.

alıntı