+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Kanada, Kanada Hakkında, Kanada Bilgileri, Kanada Resimleri

 Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil Katagorisinde ve  Dünyadaki Güzellikler Forumunda Bulunan  Kanada, Kanada Hakkında, Kanada Bilgileri, Kanada Resimleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374775

  Tanımlı Kanada, Kanada Hakkında, Kanada Bilgileri, Kanada Resimleri

  Kanada Coğrafyası:
  Kanada, eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasında en kuzeydeki ülkedir. Kanada 5 bölgeye yayılmış olup 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur; Atlas okyanusu bölgesi, Merkez Kanada, Kanada Bozkırları, Batı ve Kuzey sahilleri. Her bölgenin kültür ve nüfüsu farklıdır.
  Atlas okyanusu, Nove Scotia, New Brunswick, Prince Edward Island, Newfoundland ve Labrador eyaletlerinden oluşmaktadır. Balıkçılık, çiftçilik, turizm, ve madencilik en onemli ekonomi kaynaklarından örneklerdir.
  Merkez Kanada, Ontario ve Quebec eyaletlerinden olusmaktadır. Bu bölge Kanada’nın en çok kalabalık bölgesidir. Ontario ve Quebec Kanada’nın mal üretiminin dörtte üçünü kapsamaktadır.
  Kanada Bozkırları,
  Manitoba, Saskatchewan, ve Alberta eyaletlerinden oluşmaktadır. Bu toprakların büyük bir kısmı düz ve verimlidir, özellikle çiftçilik için mükemmel ve zengin enerji kaynaklarına sahiptir. Alberta’nın batısı Kanada bozkırlarının sonunda Rocky Dağları başlar. Kanada’nın en güzel turistik yerlerinden bir tanesi olan Rocky Dağları Kuzey Amerika’nın en büyük tepe noktalarını içermektedir. Ontario'nun batısındaki bu geniş, düzlük Kanada Bozkırları, Alberta ve British Columbia eyaletlerini ayıran Rocky Dağları sıradağlarına kadar uzanır.
  Kuzey tarafi ise Kanada’nın 3 bölgesini oluşturmaktadır; Yukon, the Northwest Toprakları, ve Nunavut. Bu 3 ana toprak Kanada’nın üçde bir toprak kitlesini oluşturmaktadır. Kuzey tarafın kaynakları yağ, doğal gaz, altın, kurşun ve çinkodan oluşmaktadır.

  Uzaklık:
  Kanada’ da uzaklık ölçme birimi kilometredir. Kanada, doğudan batıya 7,000 kilometre civarındadır. Halifax - Nova Scotia dan Vancouver - British Columbia’ya arabayla 7 gün; uçakla aynı yol 7 saat civarında olmaktadır.

  Nüfus:
  Kanada’nın nüfusu 31 milyon kişiden oluşmaktadır. Yüzde 80’ninden fazlası Amerika Birleşik Devletleri’ne 250 kilometre sınırı içerisinde şehirlerde ve ilçelerde yaşamaktadır. Ottawa, Kanada’nın başkenti olmak üzere 1 milyona yakın nüfusu oluşturmaktadır ve Ontario eyaletinde bulunmaktadır. Kanada’nın en büyük şehirleri; Toronto – Ontario (4.4 milyon nüfus); Motreal – Quebec (3.4 milyon nüfus), ve Vancouver – British Columbia (1.9 milyon nüfus).


  Fransız Nüfusu:
  Fransızca, 6.6 milyon Kanadalı’nın ana dilidir. Çoğu Fransızlar Quebec eyaletinde yaşamaktadırlar, ama 1 milyona yakın fransız Kanada’nın diğer eyaletlerinde ve bölgelerinde yaşamaktadırlar. Quebec’in dışında yaşayan fransızların yüzde 76’sı Ontario ve New Brunswick de yaşamaktadırlar. Manitoba, Alberta, ve British Columbia da yaşayan 50,000 fransız bulunmaktadır, aynı zamanda Nova Scotia 35,000, ve Saskatchewan 20,000 biraz daha az fransız nüfusuna sahip olmaktadır.

  Kanada’nın Tarihi:
  Kanada bir çok kültüre sahip olan bir ülkedir. Bundan binlerce yıl önce yerli nüfus (Aboriginal people-Kızılderili) Kanada’nın ilk yerlileridir. Kızılderililerin dışında herkes göçmendir.
  Kanada’da üç farklı yerli nüfus yaşamaktadır; First Nations, Inuit ve Metis. Sadece Kanada’da, Kanada’nın yerlileri tarafından konuşulan 50 den fazla dil bulunmaktadır. Kanada ismi aslında “Kanata” kelimesinden gelmekte olup, Huron-Iroquois (First Nations) dilinde “yerleşme” anlamına gelmektedir.
  1 Temmuz 1867'de İngiliz Kuzey Amerika Yasası'nın geçmesiyle İngiliz Krallığı Kuzey Amerikan kolonisi dört eyaletinden oluşan federasyona kendi yerel yönetim hakkı verdi. Bu eyaletlerden “Kanada” ikiye ayrılıp Quebec ve Ontario eyaletlerini meydana getirdi, diğer iki eyalet de New Brunswick ve Nova Scotia'ydı. Kanada Konfederasyonu terimi bu birleşimi ifade eder, ve genellikle sonuçlanan federasyon için de kullanılır. 1867 yılında önce Fransızlar ve daha sonra İngilizler geldi . İki tarafta kendi dillerini ve devlet sistemlerini, kültür ve kurallarını getirdiler. 1763 de İngilizler ve Fransızlar arasında olan uzun savaşlar sonrası Kanada İngilizlerin kuralları altında İngiliz Kuzey Amerika adını aldı.
  Diğer İngiliz koloni ve bölgeleri de kısa zamanda Konfederasyon'a bağlandılar; 1880'de Kanada, Newfoundland ve Labrador dışında (1949'da katıldılar) şu anki alanını kaplıyordu. Dominyon'un tüm ilişkilerinin kontrolü Westminster Tüzüğü ile 1931'de, ve 1982ide Kanada Anayasası’nın kabulü ile sağlandı. 20. Yüzyıl’ın ikinci yarısında, çoğunluğu Fransızca konuşan Quebec eyaletinin bazı vatandaşları 1980 ve 1995'teki iki referandum ile bağımsızlık kazanmaya çalıştılar. Her iki referandum da Quebecois Partisi liderliğindeydi, ve ilki %60, ikincisi %50.6 hayır oyu ile reddedildi.
  Binlerce Avrupalı Kanada’ya göçmen ve mülteci olarak gelmesiyle Kanada’nın ekonomisinin inşa edilmesinde katkıları olmuştur. Dünyanın bir çok yerinden gelen insanlar iyi bir yaşam tarzıyla karşılaştılar. Bu günlerde Kanada, 240 farklı ülkeden gelen göçmenlere yeni bir “yuva” haline gelmiştir. Yeni bir hayat tarzı için gelen insanların çoğu, Kanada’nın vatandaşı olmaya karar vermişlerdir.

  Ekonomi:
  Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada bugün, serbest pazar merkezli ekonomik sisteme, üretim modellerine ve yüksek yaşam standartlarına sahiptir. Doğal kaynakları, ormancılık, madencilik, doğal gaz yatakları, çiftçilik ve balıkçılık önemli kaynaklarındandır. Kanada, telekomunikasyonda, biotechnology, uzay technologies, eczacılık alanında dünya lideri konumundadır. Servis endustrisinde ve bilgi teknolojisinde gün geçtikçe daha çok iş alanları açılmaktadır. Kanada, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Antlaşmasına (NAFTA) üyedir.
  Kanada ondalık para (currency) sisteme sahiptir. Kanada doları en basit para birimidir. En cok bilinen kağıt paralar; $5, $10 ve $ 20 dir, $50 ve $100 dolarlık kağıt paralarda kullanılmaktadır. Madeni para birimleri ise; 1 kuruş –penny – 5 kuruş - nickel, 10 kuruş – dime, 25 kuruş – quarter, $1 – loonie, $2 toonie olarak adlandırılmıştır.

  Devlet:
  Kanada parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen bir federasyondur. Devlet Başkanı ve hükümdarı “Kanada Kraliçesi” sıfatı ile Kraliçe II. Elizabeth'dir. Kraliçe'nin Kanada'daki temsilcisi Genel Vali'dir ve genellikle emekli olmuş eski politikacılar veya diğer seçkin Kanadalılar arasından Başbakan önerisiyle Kraliçe tarafından atanır. Genel Vali, siyaset dışı bir figür olup, Avam Kamarası ve Senato'nun çıkardığı kararnamelere kraliyet onayını sağlamak, devlet belgelerini imzalamak, parlamento toplantılarını resmen açıp kapatmak, ve seçimler öncesi parlamentoyu feshetmek gibi görevleri vardır. Hem Kraliçe hem de Genel Vali çok az yetkiye sahip sadece göstermelik yöneticilerdir, ve hemen her zaman Hükümet Başkanı Başbakan'ın tavsiyesi doğrultusunda hareket ederler.
  Federal Hükümet:
  Federal hükümetin sorumlulukları söyledir: Savunma
  Dış politika, ve dış ilişkiler Bankacılık Posta servisi Ceza Hukuku Goçmenlik ve, Vatandaşlık Eyalet Hükümeti: Eyalet hükümetinin sorumlulukları şöyledir:
  Eğitim BelediyeEyalet hükümeti ve Federal hükümetin ortak sorumlulukları ise: Sağlık servisleri Çiftçilik Sosyal görevli (social assistance) Taşımacılık Çevre
  Bölgesel Hükümet: Kuzeybatı bölgeleri, Yukon ve Nunavut egemen birlik değillerdir. Bu bölgeler güçlerini federal hükümetten almaktadırlar, fakat meclis seçimleri eyalet hükümetleri ile aynı şekilde olmaktadır.

  Belediye:
  Belediyeler şehir içi problemlerden ve servislerden sorumludurlar, örneğin:
  Polis ve yangın koruma Su ve kanalizasyon Recreation Şehir içi taşımacılık
  Diller: Kanada “Resmi Diller Yasası” altında iki dilli bir ülkedir; bu da demektirki Kanada Federal Hükümet’ten hem İngilizce hem de Fransızca servis alma hakkına sahiptir. New Brunswick resmi olarak “ikili dil” kullanılan tek eyalettir. Orada yaşayan insanlar servislerini her iki dilde de almaktadırlar. Bunun yanı sıra Quebec de resmi dil bir çok olayda Fransızcadır. Eyalet ve belediye servisleri Fransızca olmaktadr. Diğer bölge ve eyaletlerde ise İngilizce resmi dildir ve bölgesel servisler ingilizce sunulmaktadır.
  Kanada’da Eğitim:
  Kanada her yıl eğitim için gelen öğrencileri kucaklamış ve güzel fırsatlar sunmuştur. Eğer Kanada’ya eğitim amaçlı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, almanız gereken özel bir izin vardir:
  Kanada eğitim merkezinden kabul mektubu Eğitiminizi ve yaşamınızı karşılayabilecek kadar paranızın göstergesi Eğitiminizi tamamladıktan sonra döneceğinize dair bir kanıt Sağlık muayenesi Kanada’ya gelmek için eğitim vizesi

 2. #2
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374775

  Tanımlı Ce: Kanada, Kanada Hakkında, Kanada Bilgileri, Kanada Resimleri

  Kanada’nın Olumlu ve Olumsuz Yanları
  OLUMLU YÖNLERİ

  • Yaşam standartlarının yüksek olması
  • Dost canlısı ve sosyal insanları
  • Büyüme olanaklarına sahip, sağlam bir ekonomisinin olması
  • Çok çeşitli doğal güzelliklere sahip olması
  • Sosyal hizmetlerin ileri düzeyde olması
  • Suç işleme oranının düşük olması
  • Sosyal hayatın oldukça hareketli olması ve Türkiye’den daha az sınıf ayrımının görülmesi


  OLUMSUZ YÖNLERİ

  • Vergilerin oldukça yüksek olması
  • Bürokrasinin çok fazla olması
  • Ülkenin büyük bir bölümünde yaşanan soğuk kışlar
  • Nüfusun az olması
  • Taşra görüntüsüne sahip olması
  • Göç ederken güçlüklerle karşılaşılabilir.

  Son on yılda hazırlanmış Birleşmiş Milletler İnsan Kaynaklarını Geliştirme Raporlarında yer alan kırk göstergeye göre (insan ömrü, gelir düzeyi, eğitim) Kanada dünyada yaşanılabilecek en mükemmel yerlerden bir tanesi. Yüzbinlerce göçmen de dahil olmak üzere Kanadalı’ların çoğunluğu çok uzun zaman önce zaten bu kanıya varmıştı. Yedi milyondan fazla insan İkinci Dünya Savaşından sonra Kanada’ya göç etti. Ve bugünkü nüfusun %17 ‘si de Kanada dışında doğanlardan oluşuyor.1962 yılında devlet ırka dayalı, özellikle de İngilizlere ayrıcalık tanıyan göç kanunlarını kaldırdı. Bu tarihten sonra Kanada’ya göç eden İngilizlerin sayısında bir düşüş yaşandı. Bunun yerini Çin’den, Kore’den, Tayvan’dan ve Hong Kong’dan göç edenler aldı. Buna rağmen onlarca yıl süren İngiliz göçlerinin izlerini görmek mümkün. Nüfusun % 28’i İngiliz kökenli ve Kanada’da ikamet eden yaklaşık 800.000 kişi de İngiltere doğumlu.

  1994’te Kuzey Amerika Serbest Ticaret Birliği’nin geliştirilmesiyle da Amerikan vatandaşlarının Kanada’da çalışabilmeleri daha kolay hale geldi. Bugün binlerce Amerikalı uzun yıllar hatta tüm yaşamları boyunca Kanada’da yaşayıp, çalışıyorlar.
  Kanada’nın göç konusunda izlediği politika sık sık değişiyor ve en son gelişmeler Kanada’da çalışmak isteyenler için son derece uygun. Önümüzdeki on yılda devlet yılda 300.000 göçmen çekebilmeyi umut ediyor. Bu göçmenlerin %60 ‘ının da vasıflı işçi, iş sahibi veya yatırımcı olmasını tercih ediyor. Asya’dan göç eden ailelerin sayısı %25’in altına düşerken mülteciler yeni gelenlerin %10’unu oluşturuyor. Kanada’ya giriş izni alabilmek için adeta bir yarış söz konusu. Fakat yine de 1997 ve 2000 yılları arasında başvurular %50 arttı. Kanada göç konusunda izlediği politika gereğince İngilizce ya da Fransızca konuşanları tercih ediyor. Göçmenler, İngiliz olsun, Türk olsun, Amerikalı,Hint yada Çinli olsun dostça karşılanıyorlar. İki kültürün de etkisinde kalmış topluma ve azınlık topluluklarına hemen kabul ediliyorlar.

  Bir Kanadalı’ya hakaret etmenin en kolay yolu ona Amerikalı olup olmadığını sormaktır. Her Kanadalı turist bavuluna kocaman Kanada bayrakları asar ya da Kanada rozetleri takar ki böyle bir yanlış anlaşılmaya mağruz kalmasın. Ama genelde bu pek işe yaramaz. Çünkü Avrupalılar olsun, Amerikalılar olsun pek çok kimse Kanadalı’ların sadece kalın paltolu Amerikalılar olduğunu düşünüyor. Kanada’nın ulusal kimliği daha çok güneydeki güçlü komşusundan kendisini farklı kılabilme arzusundan doğmuştur.
  ABD ticarette Kanada’nın bir numaralı ortağıdır. Kanada’nın ihracatlarının % 75 ‘inden fazlası ABD’ye gitmektedir. Ayrıca ithalatlarının %70’ini de ABD karşılamaktadır.

  Kanada’da Amerikan kitapları , dergileri okunur , Amerikan filmleri seyredilir. Ama yine de Amerikan kültürünü küçümsemektedirler. Kanada’nın avantajları bellidir. Ülkede daha az suç işlenmekte ve daha az yoksulluk görülmektedir. Askeri güçleri Amerika gibi savaş yapmakta değil, barışı korumada uzmanlaşmıştır. Ayrıca Kanada tarihinde Amerikan tarihindeki gibi kölelik veya medeni hakları kazanabilmek için yapılan savaşlara rastlanamaz. Fakat yine de bugünkü toplumunda birtakım problemler görülmektedir. Kanada vatandaşları dünyayı yakından izlemektedirler. Amerikalılar gibi cahil ve kibirli değildirler.

  Komşu ülkenin gücü yüzünden arka planda kalmış her ülke gibi Kanada’da bir çeşit milliyetçilik ve savunmacılık hakimdir. Gururla kendi ülkelerinin farklılığını savunurlar . Amerika’nın zenginliğini ve sunduğu fırsatları kıskandıklarını inkar ederler. Yine de Kanadalılar göç ettiklerinde, genelde büyük bir çoğunluk Amerika’ya gider. NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Birliği ) vizesi alabilmek için yapılan başvurular incelendiğinde 2000 yılında 62.000 Kanada’lının Amerika’ya göç ettiği görülmüştür. Ancak göç edenlerin üçte biri on sene içerisinde geri dönmüştür. Belki de yaşam kalitesi için yüksek ücretler ve düşük vergilerden daha fazlasının gerekli olduğunu fark etmişlerdir.


 3. #3
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374775

  Tanımlı Ce: Kanada, Kanada Hakkında, Kanada Bilgileri, Kanada Resimleri  Niagara Şelalesi
+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Ölü kuşlar bu kez Kanada'ya yağdı
  By кıνıяcıк in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-08-2011, 19:47
 2. Kanada ile iki maç yapacağız
  By uA_mert in forum Basketbol
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-27-2009, 07:32
 3. Kanada'da kan sıkıntısı
  By leyla_59 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-30-2008, 12:40
 4. KANADA (Canada)
  By Leon in forum Ülkeler Tarihi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-09-2008, 16:43
 5. Kanada Vize Basvurusu Icin Gereken Evraklar, Kanada Vize Basvurusu
  By zuzuu in forum Yurtdışında Yaşam ve Eğitim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-19-2007, 05:40

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375