+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Dünyada Kaç Ülke Var? Dünyada Kaç Devlet Vardır?

 Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil Katagorisinde ve  Dünyadaki Güzellikler Forumunda Bulunan  Dünyada Kaç Ülke Var? Dünyada Kaç Devlet Vardır? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Oku Dünyada Kaç Ülke Var? Dünyada Kaç Devlet Vardır?

  Dünyada Kaç Ülke Kaç Devlet Var?


  Dr. Ahmet FİDAN
  BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ  Dünya üzerinde bağımsız olan ve bayrakları uluslararası arenada tanınan devlet sayısı 222'dir ve bu devletlerin bayraklarını, dünya bayrakları olarak araştırabiliriz. Herhangi bir yeni baskı dünya atlasında dünya ülkeleri sayısı ve bayraklarından bunu görebiliriz. Ancak bu sayı aşağıda açıklayacağım nedenlerden dolayı net değildir. Akılda kalması açısandan 222 sayısını bellemek gerek. Türk Telekom verilerine göre 223 tür. Yani 222'nin bir fazlası olarak ta aklınızda tutabilirsiniz.

  Dünyada kaç ülke var sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Dünyanın en büyük ve en geniş teşkilatı olan Birleşmiş Milletler’e göre, günümüzde Birleşmiş Milletler'e üye ülke sayısı 171'e ulaşmıştır. Andorra, Tayvan, Kribati, Kuzey ve Güney Kore, Liechtenstein, Monako, Nauru, San Marino, İsviçre, Tongo, Tuvalu ve Vatikan dışındaki dünya'daki bütün ülkeler Birleşmiş Milletler'in üyesidir. Buna göre dünyada bulunan ülke sayısı 184’dür.

  Ülke/devlet sayısı pek tabi ki, devletlere göre de farklı sayılar içermektedir. Dünya ülke sayısı A.B.D ve Fransa’ya göre 190, Rusya’ya göre 172, İsviçre’ye göre 194’dür. Telefon şirketlerinde 182 uluslar arası kod bulunmaktadır. Öte yandan Birleşik Devletlerin haber alma teşkilatı olan CIA’nın 2006 Dünya yıllığında geçen ülke sayısı 268’i bulmaktadır. Peki bunların hangisi doğrudur veya bu farklılık neden kaynaklanmaktadır?

  NEDEN BU FARKLILIK?
  Dünya Posta Birliği’ne (Universal Postal Union) üye ülke üye ülke sayısı 185’dir. A.B.D dünyada 190 ülkenin var olduğunu kabul ederken, Coca-Cola’nın listelerindeki ülke sayısı 195’i bulmaktadır. Buradaki temel farklılık, A.B.D’nin kendine düşman gördüğü ülkeleri (Tayvan, Küba, Libya, Irak gibi) ülke olarak kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır. (Tayvan'ı Çin te tanımamaktadır.)

  Bu konuda birçok kaynak Birleşmiş Milletler’in üye sayısını baz almaktadır. Fakat İsviçre, 2002’de BM'e girmiştir. İsviçre gibi bir ülkenin yokluğunu düşünebilirmisiniz bu verilerde. Vatikan ve Filistin'de BM'e üye değildir. BM’yi esas alanlar, Vatikan ve Filistin’i yok saymış oluyor.

  Dahası var. Telefon şirketlerine kayıtlı 182 uluslararası kod var. Ama ortak kod kullanan ülkeler olduğundan bu veri de sağlıklı değildir. Daha ileri gidecek olursak, Atlas, Pasifik ve Hint okyanuslarının kendine ait telefon kodları var ki bu da verileri yanıltmaktadır.

  Hasılı, dünya ülkelerinin sayısı ister 171, ister 268 olsun, önemli değildir. Çünkü bu ülkeleri çoğunun dünya siyaset sahnesinde adı bile geçmemektedir. Bugün dünya üzerinde, bağımsız ülkelerin sayıları 194’ü bulmaktadır. Ancak bunların içinde devlet olabilmiş ülke sayısı oldukça azdır. Devletlerin sayıları, tam bağımsız veya özerk olup olmamalarına göre de değişmektedir.

  Daha Önce Adını Hiç Duymadığımız Devletlerden Bazıları:
  Vanuatu, Samoa, Myanmar, Grenada, Komor, Mikronezya, Nauru, Palau, Sierra Leone, Tuvalu. Bağımsız ülkelerin himayesinde ya da onlara karşı bağımsızlık mücadelesi veren özerk ülkeler de bulunuyor. Abhazya, Amerikan Samoa, Başkortostan, Çukotka, Doğu Türkistan, Fransız Guyanası, Gagavuzya, Galler, Grönland, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Makao, Tokelau, Yakutistan

  Bu düzensiz ve değişken verilerin nedenine bakacak olursak şunları görürüz. Dünya ülkelerinin sayıları, siyasal güce, ulus olup olmamaya, bağımsız ve/veya özerklik durumuna göre en önemlisi de ulusların tercihlerine göre değişmektedir. Örneğin, 15 Kasım 1983'te bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye tarafından tanınırken 24 yıl içinde başka hiçbir ülke tarafından tanınmamıştır. Pakistan ve Bangladeş ise, Türkiye ile birlikte tanıdıklarını açıkladıkları KKTC'yi tanımaktan vazgeçti. Buna karşın, Kıbrıs'ta iki devletin varlığını kabul etmeyen Güney Kıbrıs Rum Kesimi de, AB üyesi olmasına karşın Türkiye tarafından tanınmamaktadır. Bu gün için, bazı ükler Kuzey Irak'ı ayrı bir devlet olarak tanımya başlasa da, bu oluşumu Türkiyenin tanıması söz konusu bile değildir.

  ÜLKE OLMAK, DEVLET OLMAK DEMEK MİDİR?

  Türkçe'de "devlet" kelimesi ile "ülke" kelimesini incelediğimizde şunları söyleyebiliriz:
  Ülke: Egemenliği ve kendine ait bayrağı olan, tek uluslu veya çok uluslu olarak siyasal otoriteyle desteklenmiş, kader birliğine sahip insanların üzerinde yaşadıkları toprak parçasıdır.

  Peki bu tanıma göre "devlet" ile "ülke" kelimesini nereye koyacağız? Yani ülke, devlet kelimesin eş anlamlısı mıdır?

  Devlet: kelimenin Arapça kökenine göre devam edip duran süregelen (yönetim şekli) kurumsallaşmış, siyasal yapısının süreklilik haline geldiği bir otorite olarak tanımlayabiliriz. Sözlük anlamı olarak ise,"insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen ve bu ilişkilerin normlara uygun olarak yürümesini sağlayan, anlaşmazlıkları çözümleyen kamusal mal ve/ veya hizmetleri üreten belli toprak bütünlüğüne bağlı olan en üst egemen meşru gücü temsil eden siyasi otorite" olarak tanımlarız. Weber'e göre, belirli bir toprak parçası (ülke) üzerinde yasal olarak fiziki güç kullanma tekelini elinde tutan insan topluluğundan oluşan en büyük siyasal otoritedir. Rousseau’nun tabiriyle bireylerin ortak sözleşmelerinin meşru otoriteye dayandırılmış hukuksal görünümüdür.
  Devletin çok güzel derli toplu tanımı antoloji.com da da yapılmıştır. Antoloji.com'un kayıtlarında devlet özet olarak, bağımsız ve belirli bir sınırları olan, bu sınırlar içerisinde yaşayan ortak bir kültürü paylaşan bireylerin güvenliğini sağlama amacını güden, kendisine özgü anayasası olan ve bu anayasa doğrultusunda kanunlar çıkaran uygulayan bağımsız olarak yargılama ve ceza verme, cezalandırma gücünü elinde tutan insanların oluşturduğu tüzel, hukuksal varlık" olarak tanımlanmıştır.

  İlkelde baktığımızda, devlet kelimesi Arapça kaynaklı bir kelime iken ülke kelimesi, Türkçe bir kelimedir. Kullanım anlamı dışında her iki kelime eş anlamlı kelimelerdir diyebiliriz. Ancak kelimelerin kullanım anlamında, devlet kelimesiyle daha çok siyasal hukuksal bir otoriteyi ve tüzel kişiliğini kasdederken ülke kelimesiyle belli bir toprak parçası üzerinde yaşayan insanların oluşturduğu birlikteliği kasdederiz. Bu durumda kelime olarak eş anlamlı olan kavramlar, kullanım olarak birbirinden ayrılmaktadır.

  Görüldüğü gibi, ülke kelimesi tanımlanırken, cümlenin son kelimelerine denk gelen vurgu toprak parçasına yapılırken, devlet kelimesi tanımlanırken vurgu siyasal otorite üzerine yapılmaktadır.

  Yalnız şunu da atlamamak gerekir. Devlet kelimesinde, siyasal bağımsız bir otorite söz konusu olduğundan özerk bir siyasal toplulukla da devlet kurabilir. Bu BM tarafından kabul edilince resmi anlamda devlet sayılır. İşte bu noktada ülke kelimesini "ülkü" kelimesinden çıkarsama yaparak uzun bir tarih birlikteliğini de işin içine kattığımızda "ülke" kelimesinin çok daha derinlere giden coğrafiliğin siyasal sınırların ön planda olduğu bir tanımının olduğunu söyleyebiliriz.

  Dünya nüfusu çoğaldıkça sözde veya özde devletlerin sayıları artmaktadır. Şimdiye kadar yaklaşık 110.000.000.000 (110 Milyar) insan doğmuştur. 20. yüzyılın son 70 senesinde dünya nüfusu tarihte en fazla yükselişini göstermiştir. Dünya nüfusunun artışını http://www.ravda.net/dunyanufusu.htm linkinden takip edebilirsiniz.

  Dünyadaki teknolojik gelişmeler, ulaşım ve iletişimdeki ilerlemeler, demokratik eğilimlerin artması, bağımsızlık, özgürlük kavramlarını geliştirmiştir. Bu kavramlar geliştikçe devletlerin sayıları artmaktadır.

  Ancak, takdir edersiniz ki, reelde/özde devlet olmak veya ülke olmak, salt bağımsız olmak belli bir toprak parçası üzerinde egemenlik kurmak kendi bayrağına sahip olmak değildir. Ülkenin kendine ait asırlarca var olan bir medeniyetinin olması gerek. Bir birikiminin olması gerek. Bu açıdan baktığımızda, dünyada gerçek anlamda devlet kaç tanedir diye sorulursa, sanırım sayıyı 50 nin altına düşürmek gerek. Biraz daha ileri gidersek, bu ülkelerin kaçının bir medeniyete /uygarlığa sahip olduğunu sorgulayacak olursak, işte o zaman karşımıza 10’u geçmeyen bir sayı çıkar. Bu 10 ülkeden, devletten, medeniyetten biri de Türkiye’dir ve Türk Medeniyetidir. Her ne kadar eleştiri yazılarımızda devletimizi için muz cumhuriyeti yazsak ta, ülkemiz çok güçlü, köklü, ve kendi medeniyeti olan dünyada sayılı on ülke arasındadır. Bu gücün bilincinde olmamız dileğiyle.


  Kaynakça:
  http://www.aofforum.com/showthread.php?t=5891
  ULUSOY, Kudret; "Dünyanın Ve Ülkemizin Nüfus Artış Hızındaki Gelişmeler" http://www.turkhukuksitesi.com/makale_461.htm (erişim tarihi, 10.10.2007)
  http://www.ravda.net/dunyanufusu.htm
  http://www.ebilge.com/40614/Dunyada_kac_...ardir.html
  GÜNER, İbrahim ve ERTÜRK, Mustafa, (2005) Kıtalar ve Ülkeler Coğrafyası, Nobel Yayın Dağıtım, ss. 499-517
  FİDAN, Ahmet; Sosyal Bilimler Kavramlar Sözlüğü, (Yayınlanmamış Ders Notu)
  http://www.yaziyaz.com/forum/thread1526.html
  http://nedir.antoloji.com/devlet

  Not:
  Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar http://www.yazarport.com, http://www.gunesgazetesi.nethttp://www.kamudanhaber.comhttp://www.bilgievreni.com, http://www.siyasalforum.nethttp://www.gercekgazete.web.tr ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.
  Konu GönüL tarafından (07-09-2008 Saat 12:34 ) de değistirilmistir. Sebep: kaynak eklenerek konu tarafımdan yeniden düzenlenmiştir

 2. #2
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309069

  Tanımlı Ce: Dünyada Kaç Ülke Var? Dünyada Kaç Devlet Vardır?

  ne kadar cokmus bilgi icin teşekkurler

 3. #3
  Isınan Üye crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını crayzrap07 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  16
  Tecrübe Puanı
  1697332

  Tanımlı Ce: Dünyada Kaç Ülke Var? Dünyada Kaç Devlet Vardır?

  coooooooo...k fazla ulke var biz sadece %25 bılıozdur...

 4. #4
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182763

  Tanımlı Ce: Dünyada Kaç Ülke Var? Dünyada Kaç Devlet Vardır?

  Turizmde sektöründen biri olarak bazen öyle ülkelerden insanlarla tanışıyorum ki bende çok şaşırıyorum ve utangaç bir tavırla ülkelerinin nerede olduğunu soruyorum; ''Nasıl bilmezsin'' diyorlar ve nerede olduğunu anlatmaya başlıyorlar. Teşekkürler.

 5. #5
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Dünyada Kaç Ülke Var? Dünyada Kaç Devlet Vardır?

  Bende yaz tatillerinde babamın seyahat etme ve birçok ülke görme merakından nasibini almış biri olarak bazı ülkeleri görme şansım oldu. İnsanın değişik insanlar tanıması ve ülkelerin kendilerine has medeniyetleri beni hep büyülemiştir. Hani derler ya çok okuyan mı bilir, çok gezen mi? diye gerçi bu hep tartışılan bir konudur ama gördüğünü hatırlamak okuduğunu hatırlamaktan daha kolay sanki. Ya da okuyan teorikte gezen ise pratikte daha çok bilir diyelim tartışma olmasın. O yüzden bu konu çok ilgimi çekti meğer bilmediğim daha ne çok ülke varmış, ömrüm yetmez. Sonuç olarak gördüğüm ülkelere göre kıyas yaparsam ülkeme ne kadar muz cumhuriyeti deselerde ille de vatanım diyorum ben.

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-24-2011, 18:39
 2. dünyada kaç dil vardır
  By Kayıtsız in forum Sorun Cevaplayalım
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-24-2011, 16:40
 3. Türkiye, dünyada internet saldırısı alanında en riskli ülke
  By nur yağmuru in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-26-2010, 15:21
 4. Dünyada Kaç Irk Vardır -Irkların Temeli
  By zeynep in forum Antropoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-23-2008, 17:32
 5. Türkiye dünyada İslamiyeti en güzel yaşayan ülke
  By Download in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-31-2008, 11:24

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375