KKTC su sorununa çare buldu
01 Mayıs 2008 Perşembe 00:24
KKTC'de, deniz suyundan arıtılacak suyla birçok yerleşim biriminin ihtiyaçlarının karşılanması yönünde önemli bir adım atıldı.


KKTC Bakanlar Kurulu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer başkanlığında bu akşam yaptığı toplantıda, Doğu Mesarya bölgesindeki birçok yerleşim biriminin su ihtiyacını karşılayacak projeyi kazanan firmayla 15 yıllığına sözleşme imzalanmasını onayladı.

Gazimağusa'daki Salamis Bay Oteli yakınlarında kurulacak tesiste, deniz suyundan günde 10 bin metreküp su arıtılması için açılan ihaleyi kazanan firmayla 15 yıllığına yap-işlet-devret sözleşmesi imzalanmasını onaylayan KKTC Bakanlar Kurulu, 250 gün içinde, bu tesiste arıtılacak içme suyundan ilgili köylerin yararlanması için isale hattı oluşturacak.

Karara göre, arıtılmış deniz suyu alacak merkezler şunlar:

Gazimağusa, Sınırüstü, Aygün, Kuzucuk, Ötüken, Yeni Boğaziçi, Mormenekşe, Mutluyaka, Korkuteli, Alaniçi, Geçitkale Havaalanı, Geçitkale, Pirhan, Nergisli, İnönü, Turunçlu, Vadili, Paşaköy, Ulukışla, Aslanköy ve Gaziköy.

Yaz mesaisinin 5 Mayıs Pazartesi günü başlamasını da onaylayan KKTC Bakanlar Kurulu ayrıca, Sahilleri Koruma Yasa Tasarısı'nı görüşüp meclise sevk kararı aldı.

KKTC Bakanlar Kurulu, hüküm süren kuraklık nedeniyle, daha önce, ülkenin tamamını kuraklık kapsamına almıştı.

internethaber