'İngiltere ve İrlanda başbakanları bugün Londra'da bir araya gelerek, Kuzey İrlanda barış sürecinde gelinen son noktayı değerlendirecekler.'Bu açıklama, son yıllarda giderek klişeleşmişse de, Başbakanlar bu kez zirve öncesi umutlu.
Zira İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu İRA'nın siyasi kanadı sayılan Sein Fein'in lideri Gerry Adams , önceki gün Kuzey İrlanda'da polis ve yargının yetkisini tanımıştı.
Tarihi görülen bu kararla, Kuzey İrlanda Meclisi için planlandığı gibi 7 Mart'ta seçim yapılmasının önündeki, belki de en önemli engel aşıldı.
Kuzey İrlanda'daki ateşkesi denetleyen komisyonun da bugün açıklayacağı raporda iyi haberler vermesi bekleniyor.
Ancak İngiltere'yle birlikten yana olan siyasi hareketlerin en büyüğü Demokratik Birlik Partisi'nden, hala temkinli açıklamalar geliyor.
Ian Paisley önderliğindeki Demokratik Birlik Partisi, Sein Fein'in polisle açıklamalarının uygulamaya nasıl yansıdığını görmek istiyor.
Tony Blair ve Berti Ahern ise, 7 Mart'ta yapılacak seçimler sonrası, 26 Mart'ta Kuzey İrlanda'da iktidar paylaşımına dayalı bir yönetim oluşturulmasından yana.
Bu noktada en büyük sorunsa, aynı anda hem Ian Paisley'nin temkinli tavrıyla uyum sağlamak, hem de sürecin ivme kaybetmemesi için çalışmak olacak.