1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle İstanbul'da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, polisin sert müdahalesi karşısında sendikalar Taksim'e yürüyüşten vazgeçti. 530 kişi gözaltına alındı 38 kişi yaralandı.

530 kişi gözaltına alındı, 38 kişi yaralandı
İstanbul Valisi Muammer Güler yaptığı açıklamada 530 kişinin gözaltına alındığını, 38 kişinin de yaralandığını kaydetti.

İstanbul Valisi Muammer Güler ile Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ortak basın açıklaması yaparak 1 Mayıs’ın bilançosunu açıkladılar.

Güler’in açıklamalarının satırbaşları şöyle;

-olaylarda 530 kişi gözaltına alındı 38 kişi yaralandı,
-polisimize sokak aralardan çok sayıda saldırı oldu,
-aldığımız tedbirlere ve uyarılara uyan istanbullulara teşekkür ediyorum,
-herkes kendi sorumluluklarını gözden geçirsin. Ben bana kanunun verdiği yetkileri kullanıyorum,
-1 mayıs kimsenin tekelinde değildir. Türk işçisini de sadece bir sendika temsil etmez,
-kovanlar silahta kalır, o binalara nasıl gitti bilmiyorum,
-Şişli Etfal'a giren polis aracındaki gaz bombası yanlışlıkla patlamıştır,
-asıl mağdurlar, okullarına işlerine gidemeyenlerdir.

İl Kriz Merkezi daha önce yaptığı açıklamada açıklamada, olaylarda 505 kişinin gözaltına alındığını kaydetmişti.

Gerginlik sabah saatlerinde başladı
DİSK, TÜRK-İŞ ve KESK'in 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlama kararının ardından sabahın erken saatlerinden itibaren Şişli ve Beyoğlu'nun çeşitli bölgelerinde toplanmaya çalışan gruplarla polis arasında gerginlik yaşandı.

DİSK Genel Merkezi önünde bekleyen gruba yönelik saat 08.30'da başlayan polis müdahalesi, öğle saatlerine kadar panzerden tazyikli su sıkılması ve biber gazı kullanılması suretiyle devam etti.

Bu müdahaleler sırasında polisin sıktığı basınçlı su ve kullandığı biber gazından çevredeki bazı vatandaşlar ile gazeteciler de etkilendi. Olay yerinde görev yapan Anadolu Ajansı (AA) Kameramanı Engin Morgül ile Reuters Kameramanı Bülent Usta, basınçlı sudan etkilendi ve kullandıkları kameraları kırıldı.

DİSK'e gaz bombası
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat da atılan gazlardan etkilendi. Özpolat, "DİSK'in içine girip gaz bombası attılar. İnsanın nefesi kesiliyordu. İnsanlara bu kadar acımasız davranılmaz" diye konuştu.

Gaz bombalarından biri de Şişli Etfal Hastanesi Acil Servisi'nin kapısında patladı. Sağlık personeli ve hastalar, zehirlenme nedeniyle ciddi solunum sıkıntısı yaşadı.

Gruplara, polisin müdahalesi üzerine, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden üst düzey bir yetkiliyle görüşme yaptı.

Görüşmede, grupların, Taksim'e gitmesine izin verilmeyeceği, ancak sendika yöneticileri ve milletvekillerinin, Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koyabileceklerinin söylendiği öğrenildi.

Görüşmenin ardından bir araya gelen sendikacılar yeniden durum değerlendirmesi yaptı.

Üç konfederasyonun yetkilileri, kendilerini bekleyenlere bir açıklama yaparak, yürüyüşün sona erdirildiğini, Taksim'e çelenk bırakılmayacağını da bildirdi.

Bakan Çelik'ten teşekkür!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu karar üzerine, 1 Mayıs'ta olumsuzluk yaşanmaması konusunda gayret gösteren başta DİSK olmak üzere diğer konfederasyon başkanlarına teşekkür ederek, "Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Başkanları, gelecek 1 Mayısların 70 milyonun katılımıyla kutlanması konusunda bir kapı araladılar" dedi

e-kolay