Rice: Türkiye ve İsrail’e güvenimiz var

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail ile Suriye arasında Türkiye’nin arabuluculuğuyla yapılan temaslar için, “Türkiye’ye güvenimiz var, İsrail’e güvenimiz var. Suriye’ye pek fazla güvenimiz olmadığı sanırım açık” dedi.


AA
Güncelleme: 22:21 TSİ 02 Mayıs 2008 Cuma


ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza RiceWASHINGTON - ABD Başkanı George Bush’un görev süresinin bu yıl sonunda tamamlanmasından önce İsrail-Filistin meselesine bir çözüm bulunması yolundaki çabaları çerçevesinde Rice, Ortadoğu dörtlüsü, Rusya, AB ve BM temsilcileriyle Annapolis zirvesinden sonraki gelişmeleri ele almak üzere Londra’ya giderken, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Suriye ile İsrail arasında Türklerin arabuluculuk yapmasını destekleyip desteklemediği yönündeki bir soru üzerine Rice, “Türkiye’ye güvenimiz var, İsrail’e güvenimiz var. Suriye’ye pek fazla güvenimiz olmadığı sanırım açık. Ancak uzun bir zamandır söylediğimiz şu. ABD’nin, barışa giden yoldaki çabaların önünde durmaya yönelik bir niyeti veya arzusu yok” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, Annapolis sürecinin, barış görüşmelerinin Filistin ayağının “daha olgun” olduğunu ve görüşmelerin bu kısmının ilerletilmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi. Ortadoğu’da İsrail ve Filistin’in yan yana, barış içinde iki devlet olmasına yönelik fırsat penceresinin daraldığı uyarısında bulunan Rice, yine de İsrail ve Filistin’in, Annapolis’te kararlaştırıldığı gibi çerçeve barış anlaşmasına ulaşması konusunda “iyimser” olduğunu kaydetti.

Rice, Londra’da ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya ile birlikte, İran’a ilişkin görüşmelerde de yer aldı.


ntvmsnbc