1 Mayıs gecesi Kandil Dağı’na yönelik hava harekátında, terör örgütünün lider kadrosu toplantı yaparken vuruldu. 150’den fazla PKK’lının etkisiz hale getirildiği, ölenler arasında Murat Karayılan’ın da olduğu ileri sürüldü.

TÜRK Hava Kuvvetleri’nin, Irak’ın kuzeyindeki Kandil dağına yönelik ağır hava operasyonunda terör örgütünün lider kadrosu Murat Karayılan başkanlığında toplantı halindeyken vuruldu. Ağır bombardıman sonucu ölenler arasında örgütün en önemli liderlerinden Murat Karayılan’ın da olduğu iddiası Ankara’da askeri kaynaklara ulaştı.

Evlere geçtiler

Terör örgütünün Kandil Dağı civarındaki yerleşkelerinde yoğun bir hareketlilik tespit edildi. Hareketliliğin tespitinde insansız casus uçakları "Heron"ların yanısıra özellikle Amerikalıların ve diğer istihbarat birimlerinin sağladığı görsel istihbarattan da yararlanıldı.

Kış koşullarında mağaralarda yaşayan lider kadro ve diğer teröristlerin, bölgede karların erimeye başlaması üzerine daha önce de defalarca kullandıkları evlere geçtikleri belirlendi. Yaklaşık 200 PKK’lının Karayılan başkanlığında son bir durum değerlendirmesi için bu yapılarda toplantı yaptıkları kesinleşince, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 50’den fazla savaş uçağı 1 Mayıs gecesi saat 23.00’te Diyarbakır’dan havalandı.

Lazer güdümlü bomba

Üç saat süren etkili operasyonda Karayılan’ın başkanlığında toplantıların yapıldığı evler lazer güdümlü bombaların hedefi oldu. Ankara’ya ulaşan bilgiler arasında, ölenler arasında Karayılan’ın olduğu iddiası da yer aldı. Nitekim Genelkurmay Başkanlığı’nın dün akşam saatlerinde yaptığı bilanço açıklamasında bölgeden alınan bilgiler ve görsel olarak yapılan tespitler" den sözedilerek, Kandil dağında yokedilen hedefler arasında "terör örgütünü yönetmeye çalışan bir teröristin sıkça kaldığı yerlerin de bulunduğu" vurgulandı. Açıklamada "150’den fazla teröristin etkisiz hale getirildiği" ve "aralarında üst düzey sorumluların da bulunabileceği" kaydedildi.

Genelkurmay açıklamasında, Kandil dağına yönelik hava harekatının sonuçlarını değerlendirme çalışmalarına devam edildiği belirtildi. Hava operasyonunda örgütün ağır darbe yediği, Genelkurmay Başkanlığı’nın dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamadan da anlaşıldı. Açıklamadaki en can alıcı bölümde şu ifadelere yer verildi:

150’den fazla terörist

"Bölgeden alınan bilgiler ve görsel olarak yapılan tespitlere göre, Kandil Dağı bölgesindeki PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait tesislerden hedef olarak belirlenenlerin tümü imha edilmiştir. Bu tesisler arasında, terör örgütünü yönetmeye çalışan bir teröristin sıkça kaldığı yerler de bulunmaktadır. İlk değerlendirmelere göre, bu harekat sonucunda 150’den fazla teröristin etkisiz hale getirildiği ve harekatın terör örgütü mensupları arasında büyük bir panik havasının yaşanmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. Etkisiz hale getirilen teröristler arasında üst düzey sorumluların da bulunabileceği değerlendirilmektedir."
sonsayfa