Dış basında gündem Türkiye 05/05/2008 (771 kişi okudu)
ANKA -
New York Times'tan övgü: Gülen okulları ılımlı İslam öğretiyor!
KARAÇİ - Amerika'da yayımlanan New York Times gazetesi Fethullah Gülen cemaatinin Pakistan'daki okullarından övgü dolu bir yorum haberle söz etti. 'Türk okulları Pakistan'a ılımlı bir İslam sunuyor' başlıklı haberde, Gülen cemaatinin kurduğu Türk okullarının 'radikal İslam'ın olumsuz etkisini yumuşatmaya yardım edebileceği' ve bunun 'ABD dış politikası açısından da olumlu' olduğu vurgusu yapıldı.
Gülen ve cemaatine övgülerle dolu haberde bu okullarda çalışan ve çocuklarını bu okullara yollayan Pakistanlılarla görüşmelere yer verildi. Gazete muhabirinin görüştüğü Karaçi'nin yoksul bir semtinde kurulmuş Türk okulunun müdürü Mesut Kaçmaz, bir cami görevlisinin kendisini kravat takmaması için uyardığını söylüyor. Sakalı olmadığı için de çok tepki çektiğini belirten Kaçmaz "Öldür, savaş, vur. Bu İslam'ın yanlış yorumlanması" diyor. Gazeteye göre Kaçmaz, okuma eğitim sisteminin çökme aşamasına geldiği ve radikal İslam'ın yayılma savaşına sahne olan Pakistan'a tamamen farklı bir İslam anlayışıyla gelen bir grup Türk eğitimciden biri.
The New York Times, Gülen cemaatinin 'Müslüman Barış Gücü' gönüllüleri gibi, anlayışlarını, Müslüman ve Hıristiyan olmak üzere toplam 80 ülkeda kurdukları okullar vasıtasıyla yaydığı değerlendirmesini de yaptı. Gazeteye gre cemaatin Pakistan'daki bu çabası, nükleer bir güç olan ve istikrarı ve köktenciliğe karşı savunmasızlığı Amerikan dış politikasını kaygılandıran bir ülke olması açısından çok önemli. The New York times'a göre Pakistan'da ilk kez on yıl önce açılan Türk okulları, yedi kente yayılmış. Ülkeyi tek başlarına dönüştürecek güce sahip değiller ancak radikal İslamcıların etkisini azaltmaya yardımcı olabilecek alternatif bir anlayış sunuyorlar.

İntihar komandosunun kardeşi anlatıyor
The New York Times muhabirinin görüştüğü iki kardeşini intihar komandosu olarak kaybetmiş, annesi dilenmek zorunda kalmış 31 yaşındaki din öğretmeni Pakistanlı Adül Bari, küçük kardeşini Türk okuluna vermiş. Bari, "Onlar tamamen radikalliğe karşı. Onlar gerçek Müslümanlar. Kardeşimi doğru bir Müslüman olarak yetiştiriyorlar. İnsanlarla adil ve akılcı ilişkiler kuracak, hoşgörüsüz olmayacak" diyor.
Haberde bazı Türklerin Gülen'in okulları siyasi gündemini yaymak için kullandığı görüşünde olduğu da belirtilirken, bunlardan biri olan Murat Belge'nin Gülen'in takipçilerini ülkeyi yönetecek seçkinler yetiştiren 'Müslüman Cizvitler' diye tanımladığına dikkat çekiliyor.
Habere göre, Gülen'in okulları zengin Türk işadamlarınden de yoğun destek alıyor. Bunlardan biri olan İhsan Kalkavan'ın "Gülen'in Türkiye'de üç ila beş milyon takipçisi var" dediği de haberde vurgulanıyor. (Dış Haberler)

Erdoğan: İslam ülkeleri için ilham kaynağıyız
NEW YORK - Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD'de yayımlanan Newsweek dergisine "AKP dindar bir insanın laiklik fikrini koruyabileceğini kanıtlıyor" dedi. Başbakan, "Biz ortalama Türk'ün partiyiz. Etnik, bölgesel milliyetçiliğe ve dini şovenizme tamamen karşıyız" ifadelerini kullandı.
Newsweek, muhabiri Owen Matthews'in Erdoğan'la yaptığı söyleşiyi bu haftaki sayısında yayımladı. AKP'nin kapatma davasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne savunmasını sunduğu gün yapıldığı belirtilen söyleşinin başında kapatma davasına göndermede bulunuldu ve "Türk Başbakanı Erdoğan, geçen yaz elde ettiği ezici seçim zaferine rağmen siyasi hayatı için mücadele veriyor" diye yazdı.
Söyleşi sırasında yargıda olduğunu belirterek dava konusunda bir yorumda bulunamayacağını söyleyen Erdoğan, İslam'a ilişkin bir soru üzerine Türkiye'nin, 'İslam, demokrasi, laiklik ve modernite arasında bir denge sağlayarak' insanların hiçbir zaman başarılamayacağını söyledikleri bir şeyi başardığını savundu. Başbakan şöyle devam etti: "(AKP hükümeti) dindar bir insanın laiklik fikrini koruyabileceğini kanıtlıyor. AK Parti, sadece dindar insanlar için bir parti değil, biz ortalama Türk'ün partiyiz. Etnik milliyetçiliğe, bölgesel milliyetçiliğe ve dini şovenizme tamamen karşıyız. Türkiye, demokrasisi ile İslam dünyasının geri kalan kısmı için bir ilham kaynağıdır."
Erdoğan, "Hayatınız sırasında Türkiye'deki dini tavırlar nasıl değişti?" sorusunu yanıtlarken de dini kuralların değişmediğini ancak insanların dine ilişkin tutumlarında değişiklik olduğunu söyledi. Erdoğan "Şimdi seçme özgürlüğünü sağladık. Aynı zamanda Müslüman olmayanların hak ve özgürlüklerini geliştirdik" diye konuştu. Erdoğan, "İsrail'in İran'a saldırmak istediğine inanıyor musunuz?" sorusuna "Böyle bir şey görmek istemem" karşılığını verdi. (anka)

En stratejik ülkelerden birini gerilim bölüyor
LONDRA - İngiltere'de pazar günleri yayınlanan The Observer gazetesi, 'Öldürücü elitin sırrı, Türkiye'deki huzursuzluğu alevlendiriyor' başlığıyla Ergenekon opersyonuna ilişkin uzun bir haber-yorum yayımladı. 'Stratejik olarak dünyanın en önemli ülkelerinden birinin istikrarının söz konusu olduğu' yorumunu yapan gazete, "Çok gergin siyasi realite, Türkiye'yi bölüyor" ifadesini kullandı. 'Darbe girişimi'nin Türkiye'nin kimliğine ilişkin 'derin ayrışmaları' ortaya koyduğu görüşünü dile getiren gazete ülkenin siyasi tarihine ordu müdahalerinin damgasını vurduğunu, her müdahale öncesi de şiddetli bir istikrarsızlık yaşandığını yazdı.
Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin'in Ergenekon örgütlenmesinin yıllarca var olduğu yolundaki değerlendirmelerine yer veren The Observer, emekli General Haldun Solmaztürk'ün görüşlerini de aktardı: "AKP bir kaygıdır. Ilımlı İslam diye bir şey yoktur. Bir hükümet, ya dinden etkilenir ya etkilenmez. Bizler demokrasiyi ilerletmek onlarsa geriye götürmek istiyorlar ve dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşıyoruz." (anka)