Tekerlek kırılmadan önce Hakkı Devrim
05/05/2008 (2627 kişi okudu)
Geride kalan haftayı da fuzulî 1 Mayıs tartışmalarıyla harcadık. Şükrü Baban hocam benzer durumlarda Sâyiniz meşkûr olsun! der ve gülerdi. («Çalışmalarınız teşekküre değer olsun!» anlamında bir deyiş. O kadar çok siyasetçi tanımış ve boşuna tartışma dinlemiştik ki...)
Basın-yayın dünyasında, ne yapıp edip kendinden veya gerekli gördüğü bir konudan çok söz edilmesini isteyen, yoksa böyle bir konu, bunu bizzat yaratan, icat eden insanlar vardır ya! Bazen öyle geliyor ki bana, kamuoyunun dikkatini dağıtmak, asıl meseleler dışında kalan konularla oyalamak için bilhassa gayret sarfedenler de var.
Bu «muzip» (olmakla kalmayıp «muzır»laşabilen) fiilin bir failini, son günlerde daha çok fark eder gibiyiz. Geçen hafta, «Ayaklar baş olunca» deyimini siyasî anlamda tekrarlayarak ortalığı bir kere daha karıştıran Başbakan'dan söz ediyorum.
Benim burada yazdıklarıma da göz atacak vakit bulabiliyorsa şayet, benzer hatırlatmaları nasıl algıladığını doğrusu merak ederim.
Meseldir, «Araba devrilince yol gösteren çok olur» derler. Ben bu atasözünün değişik şeklini severim: «Tekerlek kırıldıktan sonra yol gösteren çok olur» diyeni.
Araba devrildiyse, iş işten geçmiş demektir. Halbuki bir tekerleğin kırılması ümitlerin büsbütün kaybolmadığı bir aşamayı işaret eder. Hele, şimdi benim de yapmaya çalıştığım gibi, kırılmadan önce tehlike ihtimalini hatırlatmak isteyenlere ciddiyetle kulak vermeyi gerektirir.
Şu diyeceğimi de kötüye yormadan okuyun lütfen:
Menderes'in, iktidarının ilk gününden itibaren İnönü ile «birlikte yaşama» vasatında kalması lazımdı. Erdoğan'ın işi daha zor, çünkü günümüzde muhalefetin «tecelligâhı» («göründüğü, temsil edildiği yer») tek kişiden ibaret değil. Ama «birlikte var olma» gene de mümkündür, bence...

TELAYNAK
«Bıçak Sırtı»
Devamlı seyircisi olduğum Bıçak Sırtı adlı dizi sona erdi (Kanal D, 28 nisan akşamı). İkinci Bahar'lar, Asmalı Konak'lar kadar ilgi görmedi galiba. Bence, daha seçici davranan seyircilerin sevdiği türden bir diziydi. Tadı kaçmadan sona erdirilmesi doğrudur.
Erol Avcı'yı (yapımcı), Selim Demirdelen'i (yönetmen), kendimi daha yakın hissettiğim (aralarında sevgili meslektaşım Şerif Erol da bulunduğu için değil) beş senaryo yazarını da candan kutlarım (Neşe Şen, Gaye Boralıoğlu, Gülden Çakır, Emine Algan).
İstisnasız bütün oyuncular çok iyiydi. Fikret Kuşkan, Mehmet Günsür, Erkan Can, Vildan Atasever, İpek Bilgin... ve bildiğim, beğendiğim diğer oyuncular. Nejat İşler'de benim adını koyamadığım, bir olağanüstü özellik var. Ama yeni fark ettiklerimden Melisa Sözen'e (Nisan) bayıldım. Tuğrul Çetiner (S. Reşat Ertuğrul), Nihan Koldaş (S. Reşat'ın ikinci eşi Gönül) ve iki babalı oğul rolündeki Batuhan Karacakaya da çok iyiydiler. Son zamanlarda en çok ilgilendiğim dizi buydu; onu da söyleyeyim.
Geçen salı İzmir'deydim
Geçen salı bütün günümü İzmir'de geçirdim. Gözümü sahiden açıp da görebildiğim ilk iki şehirden biridir İzmir; diğeri de Denizli.
Acılı telaşlı günlerinde yolculuk da mı yaptın, diyeceksiniz. Evet! Bir defa önceden verilmiş sözüm vardı. Sonrası daha önemli. Beni Dokuz Eylül Üniversitesi 25. yıl kutlamaları meyanında 11. Mimarlık Fakültesi Haftası vesilesiyle, öğrencisi gençlerle bir konuşma ortamında buluşmaya davet eden, sevgili kızlarımdan biriydi: Yard. Doç. Dr. Hikmet Sivri Gökmen. Yeri doldurulmaz arkadaşım, rahmetli İsmail Sivri'nin kızı. Eşi Ömer Gökmen de geldi toplantıya. Dekan Prof. Çetin Türkçü ile tanıştık; hocalardan Zehra Ersoy ve Hümeyra Akkurt hanımlarla sohbet imkânı bulduk. Gençlerle de anlaştık sanıyorum. Nitekim haşin sualler sormadılar bana.
Fırsatını bulup, gençlerle kısa süre için de olsa buluşmak, aynı havayı teneffüs etmek, ben yaştakiler için etkili bir kür yerine geçer. Bu kürleri ben daha çok Okan'ın televizyon programlarında yaptım.
– Yaşlı adam, sabahın erken saatlerine kadar orada kalmaya nasıl dayanıyorsun, diye çok soran oldu. Hep aynı cevabı verdim:
– Ben o programdan sabahları eve, bırakın yorgunluğu dinç-leşmiş, biraz da hatta gençleşmiş olarak dönüyorum.
Bu dediğim benim hissettiğimdir. Gençlerle aynı havayı teneffüs etme kürünün, yaşlı insan psikolojisinde nasıl bir düzeneği harekete geçirdiğini uzmanlarına sormak gerek. Nörolog dostum rahmetli Prof. Sabahattin Kerimoğlu'na anlatırdım. Yadırgamaz, doğru düşündügümü söylerdi.
Yalnız öğrenciler değildi İzmir'de beni gençleştiren; onların hocaları, yani Hikmet ve beni birlikte ağırladıkları eşi ve meslektaşları da iyi geldi bana.
İstanbul'a dönüşümde yorgun değildim. Üstelik Yeşilköy'de uçaktan inmek, binmekten daha kolay: arayacağız diye üstünüze üstünüze gelmiyorlar. Kemerini çıkar, askını şuraya koy; ceketini, pardösünü de... (Bana pabucunu çıkar, demediler; başımda kasket olduğu için zahir.) Ve çok değil, iki metre ötede bir kere daha aynı muameleye maruz kalıyorsunuz.
Ellerinde kalemler, fırçalar, cetveller; önlerinde kağıdın, kartonun ve renklerin her çeşidi, bir masanın çevresinde toplaşmış cıvıl cıvıl çalışan gençler gözümün önünden gitmiyor. Tasarım, insanların buluştuğu, kaynaştığı bir alan demek ki...
Radikal