Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize'den ''ince'' mesajlar verdi. Muhalefetin temiz havada nefes alamadığını söyleyen Erdoğan, ''Türkiye'nin aydınlığa yürüyüşü ne benim, ne partimin, ne hükümetimin davası. Bu milletin davası'' dedi.

Rize Güneysu'da bazı toplu açılış törenlerine katılan Erdoğan, "Uzun yıllar boyunca kifayetsiz yönetimler, işler her yoluna girdiğinde ortaya çıkan kriz tacirleri ve menfaatlerini bu ülkenin istikrarsızlığına bağlayanlar, bu ülkenin büyük hedeflere yürümesine engel oldular. Ne zaman bu ülke milli iradenin gösterdiği yönde ilerlemeye, büyük mesafeler almaya başlasa birileri bundan rahatsız oldu" dedi.

"Bugün de rahatsız oldular"

"Çünkü onlar Türkiye'nin istikrarsızlığından, demokrasinin ve siyasetin zaafa uğramasından besleniyorlar, nemalanıyorlardı" diyen Başbakan, "Bilesiniz ki, büyüyen, üreten, insanlarına refahın kapısını açan, istikrarını sürdüren, demokrasisini işleten, özgürlüklerle yaşayan bir Türkiye onları her zaman rahatsız ediyordu. İşte bugün de rahatsız oldular. Bugün de bunun rahatsızlığını duyuyorlar" diye konuştu.

"Temiz havada nefes alamıyorlar"

Erdoğan, "Yapılan bozarak, işleyeni durdurarak, bu ülkenin genç insanlarının hayallerini ve umutlarını kırarak Türkiye'yi yeniden istikrarsızlığın hüküm sürdüğü bir ortama geri döndürmeye çalışıyorlar. Çünkü onlar temiz havada nefes alamıyorlar. Çünkü onlar puslu havada siyaset yapmaya alışmışlar. Sıkıntı burada" ifadesini kullandı.

Başbakan, kendi kazançları için Türkiye'nin kaybetmesine rıza gösteren bu siyaset tüccarlarını artık milletin çok iyi tanıdığını, ancak bu siyaset tarzının çağdaş dünyaya yakışmadığını söyledi.

"Bu partiyi ben kurmadım..."

Erdoğan, "2002'den bu yana çok şey değişti. Artık bu karanlık senaryolar, bu milletin medeniyet yürüyüşünü asla yolundan çeviremez... Türkiye'nin aydınlığa doğru yürüyüşü ne benim, ne partimin, ne hükümetimin davasıdır. Bu dava milletin davasıdır. Biz o iradeyle hareket ediyoruz. Bu partiyi ben kurmadım. Bu partiyi Hasan, Hüseyin, bir iki kişi kurmadık. Bu partiyi millet kurdu. Milletin iktidarı da onun için çok kısa zamanda geldi. 16 ay sonra iktidar geldi yüzde 34.4 ile... Arkasından yüzde 47... İktidardayken yüzde 47..." dedi.

"Sular asla yokuşa akmaz"

"Şunu herkes bilmelidir ki sular asla yokuşa akmaz. Bu yürüyüş milletin yürüyüşüdür" diyen Erdoğan, "Ben diyorum ki, ey muhalefet bir şey yapmak istiyor musun, iktidar yarışına ortak olmak istiyor musun? Ne yapacağını söyle... Sürekli olarak olumsuzlukların adresi olma. Gel, bize de yardımcı ol. De ki; 'şurada yanlışınız var' ama doğrusu şu... Doğrusunu söyle, eğer biz bunu yapmıyorsak git bizi halka şikayet et, halka anlat" dedi.

"Beceriksiz yönetimler..."

Erdoğan, hükümetinin ekonomik performasında da değindi.

"Bakınız daha 6 yıl bile olmadı. 2002 yılında bu ülke beceriksiz yönetimler elinde krizlerden krizlere sürükleniyor, uçurumun kıyısında dolaşıyordu" diyen Erdoğan, "Bir de Türkiye'nin bu günlerine bakın. O ağır kriz günlerini geride bırakmış, dünya şu anda ekonomik krizle çalkalanırken hamdolsun Türkiye buna direniyor" dedi.

cnntürk