ABD, Rusya ile Gürcistan arasındaki gerginliğin silahlı çatışmaya dönüşmesinden korkuyor

ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Daniel Fried, Rusya ile Gürcistan arasındaki gerginliğin silahlı çatışmaya dönüşmesinden korktuklarını söyledi.

Fried, bir Kongre üyesinin, bölgede savaş çıkma olasılığını sorması üzerine, Rusya'nın, Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya ile ilişkilerini geliştirme kararının Tiflis ile Moskova arasındaki gerginliği artırmasından endişe ettiklerini belirtti.

Fried, durumun kontrol edilemez hale dönüşebileceğini ve daha büyük sorunlara yol açabilecek çatışmaların olabileceğini kaydetti.

Rusya, Kosova'nın bağımsızlığının tanınmasının ardından Batı ülkelerini çifte standart uygulamakla suçlamış ve Abhazya ve Güney Osetya ile ilişkilerini geliştirme kararı almıştı.

Gürcistan'a ait insansız keşif uçaklarının Abhazya üzerindeyken düşürülmesi, Gürcistan ile Rusya arasındaki gerginliğin artmasına neden olmuştu.

Abhazya'da nüfusun büyük bölümünün aynı zamanda Rus vatandaşı olması, Gürcistan'ın bölgeye düzenleyebileceği olası askeri harekatın önünde bir engel teşkil ediyor. Rusya, vatandaşlarına zarar verecek bir eylemin karşılık göreceği uyarısında bulunmuştu.Kaynak: