Faşist liderler için halkın anlamı yoktur. Myanmar'daki kasırga sonrasında yaşananlar asıl yıkımın sorumlusunu gösterdi: CUNTA!..
Myanmar halkını kasırgadan ziyade cunta lideri yıktı. Yaptığı yardım kızının düğününde harcadığı paranın onda biri.
Myanmar'ın askeri lideri Than Shwe, 1 milyon evsiz için 5 milyon dolar yardım yaptı. Oysa iki yıl önce kızı evlenirken harcadığı para 50 milyon doları bulmuştu..

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'ı vuran Nargis kasırgasından ölenlerin sayısı resmi rakamlara göre 80 bin. ABD'ye göre ise rakam 100 bini geçti.

Dünyanın milyonlarca dolarlık yardım taleplerini kapıda bekleten askeri cuntanın lideri general Than Shwe, halkına, felaket günü olan geçtiğimiz cumartesiden bu yana yalnızca 5 milyon dolarlık yardım yaptı.

Oysa 2006 yılında kızının düğünü ve yeni bir hayat kurabilmesi için harcadığı para tam 50 milyon dolar. Shwe damadı ve kızına lüks bir malikane satın alırken, son model arabalarının anahtarlarını dahi düğün öncesinde teslim etmiş.

TÜRKİYE'DEN 1 MİLYON DOLAR

Bölgeye yardım göndereceğini açıklayan ülkeler arasına dün resmen Türkiye de girdi. Dışişleri Bakanlığı'nca, Myanmar'a 1 milyon dolar değerinde bir yardım paketi gönderileceği belirtildi. BM yardım miktarını 10 milyon dolar olarak açıklarken, dün nihayet ilk BM yardım uçağı Myanmar'a inebildi. İzinlerin çok geç alındığından şikâyetçi olan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, cuntaya, "İşimizi kolaylaştırın" çağrısı yaptı.

Kaynak: Sabah
Kaynak: