+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Dünya'nın Gözü Bu Yemekteydi

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Dünya'nın Gözü Bu Yemekteydi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374938

  ;;) Dünya'nın Gözü Bu Yemekteydi  İngiltere Kraliçesi Elizabeth 37 yıl aradan sonra geldiği Ankara’da ilk işi Anıtkabir’i ziyaret etmek oldu.


  Kraliçe için resmi karşılama töreni Çankaya Köşkü’nde düzenlendi. Gül ve Kraliçe törenden sonra 20 dakika başbaşa görüştü. Cumhurbaşkanı Gül, konuğu onuruna verdiği ve kraliyet protokolünün uygulandığı akşam yemeğinde smokin giyip papyon taktı. Kraliçe Elizabeth, başında tacı beyaz bir tuvaletle yemeğe geldi. Elizabeth konuşmasında Türkiye’yi doğu ile batı arasında köprü görevi gördüğünü belirterek "Siz ve Erdoğan çok önemli işler yaptınız" dedi.

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül
  , İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip onuruna Çankaya Köşkü’nde verdiği akşam yemeğinde ilk kez smokin giyip, gri renkli bir papyon taktı. Gül ve Türkiye’nin "First Lady"si Hayrünnisa Gül, Kraliçe ve eşini Köşk’ün kapısında karşılayarak tokalaştı. Hayrünnisa Gül, reverans yapmak yerine başını hafifçe eğerek selamladı.

  Kraliçe Elizabeth yemeğe, kırmızı ve yeşil taşlardan üzüm salkımı işlemeli beyaz bir tuvaletle geldi. Kraliçe bu giysisini elmas taşlardan oluşan şık bir taç ve aynı taşlardan yapılmış bir bilezikle tamamladı. Pırlantalarla süslü kırmızı taşlı bir gerdanlık ve küpe takan Kraliçe, davete gelenlerle tokalaşırken beyaz eldivenlerini çıkarmadı. Hayrünnisa Gül ise değişik taşlı motiflerle süslü pembe tuvaletini aynı renkte bir türbanla tamamladı. Alnını türban altı bandana ile kapatan Gül’ün, türbanı arkadan sırtına kadar uzanıyordu.

  Atatürk’ten çok etkilendim

  Yemekte yapılan konuşmalarda Gül, Kraliçe için "Majesteleri", Prens Philip için de "Altesleri" ifadesini kullandı. Atatürk’ten alıntılar yapan Gül, şunları söyledi: "Birleşik Krallık ve Türkiye’nin tarihleri iç içe geçmiştir. Evlatlarımız sayısız kez ortak düşmanlarımıza karşı omuz omuza yürümüşlerdir. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler Avrupa’daki olayların akışını belirlemiştir. Sadece tarihimizle ilişkilerimiz bir değil."

  Konuşmasında "Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeyi eski geleneklerden alıp modern hale getirmesi beni çok etkilemişti" diyen Kraliçe, şunları söyledi:"Bu ülkenin bulunduğu yerin diğer dünya ülkeleri üzerinde büyük bir etkisi vardır. Hem Müslümanlığa hem de Hıristiyanlığa kucak açmış ülke olması çok önemli. 1. Dünya Savaşı’nda çok kanlı savaşlar olmuştur. Savaşçı değildir onlar da bizim çocuklarımız demişti Atatürk. Birleşik Krallık Türkiye’ye çok önem vermektedir. Gerek AB için, gerekse tüm dünya için son derece kritik bir zamanda Türkiye, Doğu ile Batı arasında eşsiz bir köprü haline geldi. Siz ve Erdoğan, çok önemli çalışmalar kaydettiniz."

  Emine Erdoğan yine gelmedi

  Davet eşli olmasına rağmen Başbakan Tayyip Erdoğan
  ’ın eşi Emine Erdoğan bu davete de gelmedi. Yemeğe eşsiz gelen Erdoğan beklenildiği gibi davette koyu renkli bir takım elbise giydi. Kadın davetliler tuvalet giyerken, erkek davetlilerin büyük çoğunluğu smokinliydi. Yurt dışında olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt yemeğe katılmadı. Yemekte ana muhalefet partisi CHP Başkanı Deniz BAykal ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da bulunmadı.

  Şerefe kadeh kaldırdı, içmedi

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
  konuşmasını yaptıktan sonra davetlileri Kraliçe Elizabeth ve iki ülke halkarı arasındaki dostluk için kadeh kaldırmaya davet etti. Ancak Kraliçe ve Cumhurbaşkanı Gül, kadehlerinden yudum almadılar. Kraliçe Elizabeth ise, konuşmasını bitirdikten sonra iki ülke şerefine kaldırdığı kadehini yudumlarken, Gül yine kadehini elinde tutmakla yetindi.

  Köşk’te üniformalı resim değişti

  İNGİLTERE Kraliçesi II. Elizabeth’i ağırlayan Çankaya Köşkü’ndeki önemli bir ayrıntı gözden kaçmadı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
  ve eşi Hayrünnisa Gül ile Kraliçe Elizabeth ile eşi Prens Philip, Köşk’te verilen akşam yemeğinde yenilenmiş Atatürk portresinin altında konukları karşıladı. Yenilenen protrede Atatürk’ün smokinli olması ve resmin şaşalı çerçevesi dikkat çekti. Çankaya Köşkü’nde daha önce verilen davetlerde konukların karşılandığı bölümdeki Atatürk resminin üniformalı olduğu biliniyor.

  Karşılıklı nişan jesti

  CUMHURBAŞKANI
  , Kraliçe II. Elizabeth’in kendisine takdim ettiği, İngiltere’nin en önemli nişanlarından biri olan "Knight Grand Cross of the Order of the Bath" (GCB) nişanını ceketine taktı. Bu nişan üç kraliyet tacı ve "Üzerinde güneş batmayan İmparatorluk" ifadesini hatırlatan güneş sembollerinden oluşuyor. Kraliçe Elizabeth de, elbisesine, Cumhurbaşkanı Gül’ün kendisine sunduğu devlet nişanını taktı. Prens Philip’in de, 2. Dünya Savaşı sırasında donanmadaki hizmetinden dolayı kazandığı nişanların olduğu madalyayı taktı. Yaklaşık 250 davetlinin katıldığı yemekte Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve Can Atilla konser verdi. Yemekte konuklara, zeytinyağlı enginar dolması, peynirli su böreği, kuzu tandır, perde pilavı ve patlıcana sarılı beğendi, mevsim salatası, meyveli gül baklavası ve Türk kahvesi ikram edildi. Bu arada resmi törenin ardından Çankaya Köşkü’ndeki başbaşa görüşme sonrasında Hayrünnisa Gül, Kraliçe ile lale desenli broş ve kol düğmesi hediye ederken, Kraliçe Elizabeth de el oyması kutu ve tarihi bir kitap armağan ederek karşılık verdi.

  Büyük değer verdiğimiz dostumuz

  KRALİÇE Elizabeth, Anıtkabir Özel Defteri’ne el yazısıyla şunları yazdı: "Birleşik Krallığın büyük değer verdiği bir dostu ve modern tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımı sunmak, benim için büyük bir onurdur."

  Káğıttan merhaba asker

  İNGİLTERE Kraliçesi II. Elizabeth 37 yıllık bir aradan sonra resmi bir ziyaret için dün 16.30 sıralarında İngiliz Havayolları’na ait bir uçakla yeniden Ankara
  ’ya geldi. Kraliçe Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in, Ankara ziyaretinin ilk durağı Anıtkabir oldu. Kraliçe ve eşi Prens Philip’i, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Esenboğa Havalimanı’nda Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve eşi ile diğer yetkililer karşıladı.

  Devlet Bakanı Aydın ve eşinin çiçek sunduğu Kraliçe Elizabeth’i, Türk ve İngiliz büyükelçilerin eşleri de reverans yaparak selamladı. Kraliçe Elizabeth, kendisini karşılayan protokol üyelerinin ellerini sıktı ve selamladı. Katar Emirini ve Suudi Arabistan Kralı’nı havalimanında karşılayan Cumhurbaşkanı
  , Kraliçe’nin burada karşılama töreni istememesi nedeniyle Esenboğa’ya gitmedi. Aprondan kendisine tahsis edilen araçla havalimanından açıklama yapmadan ayrılan Kraliçe Elizabeth, bindiği araçtan da alanda bulunanlara el salladı. Kraliçe Elizabeth’in gelişi sırasında havalimanında çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Gazetecilerin çantaları ve kameraları özel eğitimli köpeklerle kontrol edildi. Cumhurbaşkanlığı özel timlerinin koruduğu Kraliçe, havalimanında Cumhurbaşkanlığı limuzinine bindi. Kraliçe’nin içinde bulunduğu zırhlı araç, kent merkezine sokulmadı.

  Kraliçe Elizabeth, eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ve diğer heyet üyeleri ile birlikte yaptığı ziyaret sırasında Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Kraliçe, askerlerin elindeki çelengin ucuna birkaç saniye dokundu ve geri çekildi. Kraliçe Elizabeth daha sonra Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

  Protokol karıştı

  Kraliçesi II. Elizabeth, Çankaya Köşkü’ndeki resmi karşılamada tören kıtasını selamlamak için kullanılan "Merhaba asker" ifadesini kağıttan okudu. Tören öncesinde kraliçenin Cumhurbaşkanı yaveri Metin Özbek’e bir şey söylemek için durması nedeniyle protokol karışıklığı yaşandı. Normalde tören sırasında sağda durması gereken Gül, solda durmak zorunda kaldı. Tören yürüyüşünde Gül hemen yer değiştirerek sağa geçti. Tören sonrası hizmet binasının önünde Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül, Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip birlikte basın mensuplarına poz verdi.

  Eşler sonra geldi

  Tören sonrası heyetler tanıtılırken, Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Yiğit Alpogan’ın eşi Bernev Alpogan ile İngiltere Büyükelçisi Nick Baird’ın eşi Caroline reverans yaptı. Gül’ün eski özel kalem müdiresi olan AB’den sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Zergün Korutürk ise reverans yerine vücudunu hafifçe öne eğerek Kraliçe’yi selamlayıp tokalaştı. Tören sonrası hizmet binasının ana kapısı açılarak içeriden Hayrünnisa Gül ile Prens Philip çıktı. Hayrünnisa Gül’ün üzerinde krem rengi uzun etek ve uçuk maviye kaçan ceket vardı. Hayrünnisa Gül bu elbisesini yine krem rengi ayakkabı ve çantayla tamamlamıştı. Kraliçe ve Hayrünnisa Gül’ün çantaları sol kollarındaydı.

  20 dakika başbaşa görüştüler

  Kraliçe ve eşi Prens Philip, resmi karşılama töreninden sonra Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Çankaya Köşkü’nde yaklaşık 20 dakika başbaşa görüştü. Kraliçe ve eşi saat 18.30 sıralarında Köşk’ten ayrılarak ikametgahları için Sheraton Oteli’nde özel olarak hazırlanan "Kraliçe süitine" geçti ve burada yaklaşık iki saat dinlendi. Kraliçe otelde taçını takıp kıyafetini değiştirdikten sonra eşiyle birlikte, Gül’ün yemek daveti için Çankaya Köşkü’ne hareket etti.

  Yeşil Cami’de Kuran dinleyecek

  İNGİLTERE Kraliçesi 2. Elizabeth’e, bugün Bursa programı kapsamında ziyaret edeceği Yeşil Cami’de, Prof. Dr. Mehmet Emin ay tarafından Kur’an-ı Kerim’den ’Rahman" Suresi’ okunacak. Prof. Ay, "Kraliçeye okuyacağım ’Rahman Suresi’, Rabbimizin insanı yarattığından, ona yazma ve konuşma kabiliyeti vermesinden, nimetlerden, bahçelerden, denizlerin suyunun birbirine karışmamasından, bilimden, teknolojiden, Allah’ın varlığından ve onun yüceliğinden bahseder" dedi.
  Hürriyet

 2. #2
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374938

  ;;) Ce: Dünya'nın Gözü Bu Yemekteydi  .

 3. #3
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374938

  ;;) Ce: Dünya'nın Gözü Bu Yemekteydi


+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Richat Yapısı ya da Dünya'nın Gözü
  By Mr. NuteLLa in forum Ilginc Garip Enterasan Seyler
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 11-19-2009, 20:35
 2. Dünya basınının gözü bizde
  By Reflex. in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-06-2009, 17:44
 3. Cengiz Aytmatov - Deve Gözü ( Deve Gözü Kitap Özeti )
  By YüxєxєS in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-12-2009, 22:36
 4. Dünya petrol devlerinin gözü Irak'ta
  By ZzeyneP in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-29-2009, 23:19
 5. Dünya'nin Gözü Kosova'da
  By dünya_güzeli in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-16-2008, 21:45

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375