İki aile arasında kan davası var. Birinin diğerinden kan hakkı olarak istediği şey ise daha kötü.
Van'ın Çaldıran ilçesinde bir kişi, aralarında kan davası bulunan ailenin, barışmak için 14 yaşındaki kızını istedikleri iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
Konu ile ilgilendiklerini belirten Çaldıran Kaymakamı Yemen Bayrak ise ''Kan davalarının sona erdirilmesi için çaba gösteriyoruz'' dedi.

Çaldıran Adliyesi'nde gazetecilere açıklama yapan Mehmet Boztaş, Alikelle köyünde yaşadığını belirtti. Mehmet Boztaş, 2001 yılında ağabeyi Abdulbari Boztaş'ın namus meselesi gerekçesiyle eşi Fatma Boztaş'ı öldürdüğünü ve cezaevine girdiğini söyledi.

Abdulbari Boztaş'ın 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildiğini anlatan Boztaş, ağabeyinin 2007 yılında da eşiyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle aynı köyde yaşayan Kutbettin Keleş'i öldürerek tekrar cezaevine girdiğini belirtti.

Boztaş, cezaevine giren ağabeyi ile evlerinin ve gelirlerinin ayrı olduğunu bildirerek, şunları iddia etti:

''Kutbettin Keleş'in ailesi bizleri tehdit etmekte ve baskı uygulamaktadır. Keleş'in yakınları barışmak için benden 100 bin YTL ve 14 yaşındaki kızımı istemektedirler. Kendilerine 100 bin YTL kan parası ile 14 yaşındaki kızımı vermemem durumunda Alikelle köyünde bulunan taşınmaz malları bırakarak, köyü terk etmemi istediler.''

Kan davası nedeniyle 2007-2008 eğitim ve öğretim yılında çocuklarını okula gönderemediğini söyleyen Mehmet Boztaş, ''İçinde bulunduğumuz durumdan dolayı can güvenliğimiz bulunmamaktadır. Ailece çok büyük bir sıkıntı içindeyiz'' dedi.

Boztaş, Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği dilekçede can güvenliklerinin sağlanmasını istedi.

Çaldıran Kaymakamı Yemen Bayrak ise kan davalarının insanların bilinçlenmesiyle önlenebileceğini, ilçede son yıllarda eğitim alanında yürütülen ciddi çalışmaların, kan davalarının azalmasında rol oynadığını kaydetti.

Çaldıran'da 2000 yılında sadece 4 ilköğretim okulunun bulunduğunu, 2008 yılı sonunda ilköğretim okulu sayısının 19'a ulaştığını anlatan Bayrak, halkın bilinçlenmesine katkıda bulunan öğretmenlere teşekkür etti.

Alikelle köyündeki kan davası olayıyla ilgili vatandaşlarla görüşeceklerini belirten Bayrak, ''Kan davalarının sona erdirilmesi için çaba gösteriyoruz'' dedi.
internethaber