Hastanelere Sıla cezası
16 Mayıs 2008 Cuma 18:52
Kaynar su dökülerek vücudu yandı. 6 hastane gezmesine rağmen hiç bir hastaneye kabul edilmedi. Hastaneler şimdi cezasını çekiyor...


Sağlık Bakanlığı, “Özel Halkalı Sağlık Hizmetleri İstanbul Hospital Hastanesi'nin hasta kabul bölümünün 3 gün, Özel TEM Hastanesi'nin hasta kabul bölümünün 5 gün süre ile kapatıldığını” bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, “Kaynar su dökülmesi sonucu yanan Sıla Temur isimli bebeğin 6 hastane gezmesine rağmen yoğun bakım yatağı olmadığı gerekçesiyle hastaneye kabul edilmediği, en son getirildiği bir özel hastanede ise hastane ücreti pazarlığı yapıldığı” konusunda Bakan Recep Akdağ'ın talimatı ile bir soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

Yapılan ilk soruşturmada, Özel Halkalı Sağlık Hizmetleri İstanbul Hospital ile Özel TEM Hastanelerinin sağlık mevzuatına aykırı hasta kabul ve tedavi işlemi yaptığı belirlendiğinden hastanelerin hasta kabul hizmetlerinin engellenmesi gerektiği sonucuna varıldığı ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu konudaki müfettiş önerisi Bakanlığımızca uygun görülmüş olup, olası mağduriyetlerin önlenmesi açısından Özel Halkalı Sağlık Hizmetleri İstanbul Hospital Hastanesi'nin hasta kabul bölümünün 3 gün, Özel TEM Hastanesi'nin hasta kabul bölümünün 5 gün süre ile kapatılarak hasta kabul hizmetlerinin engellenmesi, kapalı oldukları süre içerisinde bu hastanelere getirilecek acil vakaların başka sağlık kurum ve kuruluşlarına sevki konusunda gerekli tedbirlerin alınması, bu süre sonunda adı geçen hastanelerin sağlık mevzuatına uygun olarak hasta kabul ve tedavi edip etmediklerinin sıklıkla denetlenerek sonucundan Bakanlığımıza bilgi verilmesi kararlaştırılmıştır.”

DOKTORA “GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA”

Açıklamada ayrıca, Kocaeli'nde kaynar su dökülmesi sonucu vücudu yanan bebek Rabia Karagöz'ün götürüldüğü 6 hastaneye kabul edilmemesi sonucunda mağdur edildiği konusunda Bakanlık tarafından başlatılan soruşturmanın da devam ettiği belirtilerek, “Hastanın ilk getirildiği Gebze (Darıca) Devlet Hastanesinde gerekli ilk müdahale yapıldıktan sonra hastanın yoğun bakım yatağı bulunan bir hastaneye sevkinde gerekli koordinasyonu yapmayarak olumsuzlukların yaşanmasına neden olan Gebze (Darıca) Devlet Hastanesi Nöbetçi Uzman Hekimi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 137. maddesi gereğince görevinden uzaklaştırılmıştır. Bakanlığımızın bu konularla ilgili hassasiyeti aynı şekilde devam edecektir” denildi.


internethaber