İstanbul’da sahte fatura operasyonu


16/05/2008

Okuryazar olmayan kişiler adına yaklaşık 100 paravan şirket kurup, komisyon karşılığında anlaşmalı şirketlere sahte fatura keserek, devleti 70 milyon YTL zarara uğrattıkları öne sürülen "şebeke"ye mensup 10 kişi yakalandı
İSTANBUL - İstanbul’da, okuryazar olmayan kişiler adına yaklaşık 100 paravan şirket kurup, komisyon karşılığında anlaşmalı oldukları şirketlere sahte fatura keserek devleti yaklaşık 70 milyon YTL zarara uğrattıkları öne sürülen "şebeke"ye mensup 10 kişi yakalandı.
İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin 6 aylık bir araştırması sonucunda, başta İstanbul olmak üzere birçok ilde faaliyet gösteren ve Şahin K. ile Resul Ö’nün "elebaşılığını" yaptığı çıkar amaçlı bir suç örgütünün, sahte fatura düzenleyerek devleti yaklaşık 70 milyon YTL zarara uğrattığı anlaşıldı.
Bu tespitin ardından izlemeye alınan çetenin, okuryazar olmayan bilinçsiz kişiler adına yaklaşık 100 paravan şirket kurduğu ve bu şirketler sayesinde kestikleri sahte faturaları Türkiye’nin çeşitli illerindeki iş yerlerine gönderdiği ortaya çıkarıldı.
'Nehir Operasyonu'
Bu tür delillerin elde edilmesinin ardından adli makamlardan arama ve el koyma kararı alan jandarma timleri "şebeke"ye yönelik "Nehir" adı verilen bir operasyon başlattı.
Kentin çeşitli ilçelerindeki 15 ayrı adrese eş zamanlı olarak, 13 Mayıs 2008 tarihinde düzenlenen operasyonda, "şebeke"nin elebaşları olduğu belirtilen Şahin K. ve Resul Ö’nün yanı sıra "şebeke" mensubu ya da bu kişilerle ilişkisi bulunduğu ifade edilen Harun Ö, Güven Ö, Taylan Ö, Ümit Ö, Osman Ö, Nihat Ö, İrfan E. ve "şebekenin muhasebe işlerini yürüten" Nurten K. gözaltına alındı.
"Şebeke" mensuplarının ev ve iş yerlerine yönelik operasyonda, paravan şirketlere ait 94 adet kaşe, 94 adet vergi levhası, 3 çuval dolusu sahte fatura, tahsilat makbuzları, 10 klasör evrak, 9 adet bilgisayar kasası, 3 adet dizüstü bilgisayar, çok sayıda CD ve disket, suç unsuru taşıyan bazı belgeler ele geçirildi.
Bu belgeler üzerinde yapılan ön incelemede, kesilmiş haldeki faturalardan 10 bin 93 adetinin sahte olduğu ve bunlar arasında 300 bin YTL’lik bir sahte fatura da bulunduğu anlaşıldı. Yaklaşık olarak 70 milyon YTL değerindeki bu faturaların kesin değerinin, İstanbul Vergi Denetmenleri Bürosunca yapılacak ayrıntılı inceleme ile ortaya çıkartılacağı bildirildi.
Operasyonun ayrıntıları
Operasyonda, gözaltına alınan Şahin K’nın iş yerindeki aramada, suç unsuru olan bazı malzemeleri dikkat çekmemesi için ters çevrilen bir buzdolabının içine sakladığı belirtildi.
Bu kişi dışında gözaltına alınan ve suç örgütünün muhasebe işlerini yürüten Nurten K’nın iş yerinde yapılan incelemede paravan şirketler aracılığıyla düzenlenen çok sayıda evraka el konuldu.
Jandarmanın, yakalanan kişilerden olan Harun Ö’nün evine gerçekleştirdiği operasyon sırasında da, içerdeki kişilerce balkondan dışarı atılan ve suç unsuru taşıyan bazı malzemeler, çevrede önlem alan jandarma timlerince ele geçirildi.
Çetenin, farklı alanlarda faaliyet gösteriyormuş gibi kurulan paravan şirketler aracılığıyla hazırlanan sahte faturaları İstanbul’da bastıkları ve aralarında fabrikaların da bulunduğu anlaşmalı oldukları diğer illerdeki iş yerlerine kargo ile gönderdikleri ve karşılığında komisyon aldıkları ortaya çıktı.
Bu kişilerin, kestikleri faturalardan en yüksek payı yüzde 9 komisyon ile petrol ürünlerinden, en düşük miktarı ise yüzde 3 ile temizlik ürünlerinden aldıkları belirtildi.
Jandarmadaki işlemleri sonuçlandırılan 10 şüpheli adliyeye gönderildi. (aa)Radikal