Her yıl 1 milyon insan Hepatit B'den ölüyor


16/05/2008

Viral Hepatitle Savaşım Derneği, Hepatit B’nin, sigaradan sonra en yaygın kanserojen olup, her yıl yaklaşık 1 milyon insanın bu sebeple hayatını kaybettiğini bildirdi
ANKARA - Viral Hepatitle Savaşım Derneği, Hepatit B’nin, sigaradan sonra en yaygın kanserojen olup, her yıl yaklaşık 1 milyon insanın bu sebeple hayatını kaybettiğini bildirdi.
Viral Hepatitle Savaşım Derneği’nden 19 Mayıs Dünya Hepatit Günü nedeniyle yapılan açıklamada, Hepatit B’nin, sigaradan sonra en yaygın kanserojen olup; HIV virüsünden yaklaşık yüz kat daha bulaşıcı bir virüs olma özelliğini taşıdığı belirtildi. Dünya genelinde 350 milyondan fazla kişide kronik enfeksiyon bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “Her yıl yaklaşık 1 milyon insan bu sebeple hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise yaklaşık 4.5 milyon kişinin enfekte olduğu bu hastalıkta sadece bu sene içerisinde 50 bin yeni enfeksiyonla karşılaşılacağı tahmin ediliyor" denildi. Ayrıca açıklamada dünya genelinde 200 milyon, Türkiye’de ise ortalama yüzde 1 oranında Hepatit C taşıyıcısı bulunduğu da belirtildi.
Tedavi edilmezse kanserle sonuçlanabilir
Açıklamada, Hepatit B virüsünün neden olduğu hastalığın, tedavi edilmediğinde siroz hatta karaciğer kanseriyle sonuçlanabileceği belirtilerek şunlar söylendi:
“Hepatit B, insandan insana kan ve vücut sıvıları ile bulaşıyor. Genellikle; korunmasız cinsel ilişki, ortak enjektör kullanımı, sterilize edilmemiş piercing-dövme ekipmanları ve enfekte hastalarla tıraş bıçağı, diş fırçası gibi kişisel eşyaların paylaşımı aracılığıyla yayılıyor. Virüsü taşıyan anneden doğan bebekler de enfekte olma riski taşıyor. Hepatit B’yi önlemeye yönelik bir aşı bulunuyor, ancak bu aşıya dünyanın her yerinde ulaşmak mümkün değil. Türkiye’de ise aşı Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılıyor. Ancak, bazı bölgelerimizde ebeveynler aşı ücretsiz olmasına rağmen bilinçsizlik nedeniyle çocuklarını aşıya götürmüyorlar."
Dünyada 3.5 milyon kişi enfekte olduğundan habersiz
Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık’ın görüşlerine de yer verildiği açıklamada, Kronik Hepatit B’nin yaygınlığı ve kolay bulaşabilen bir hastalık oluşundan dolayı ciddi bir küresel sağlık problemi olduğuna dikkat çekildi. Prof. Dr. İsmail Balık, “Birçok kişi teşhisin pozitif çıkabileceği endişesiyle test olmaktan korkuyor. Türkiye’de 3.5 milyonun üzerinde hasta enfekte olduğundan habersiz yaşıyor" dedi.
Hepatit B hastalığı için virüsü kontrol altına alabilen ve siroza gidişi engelleyebilen etkili tedavi yöntemleri bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Balık, “Öncelikle bulaşma yollarını öğrenerek korunmaya çalışmak ve aşılanmayı ihmal etmemek çok önem taşıyor. Eğer kronik hastalık oluşmuşsa, bir an önce tanı konarak tedaviye başlanmasını sağlayarak; tedavisi çok daha zor ve çok daha pahalı olan siroz ve karaciğer kanserinin gelişmesini engellemeye çalışmalıyız" dedi. (anka)