+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Sigarada Yeni Dönem

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Sigarada Yeni Dönem Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Paylaşimci Üye Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  ••••••
  Mesajlar
  1.381
  Blog Yazıları
  5
  Tecrübe Puanı
  107374511

  Tanımlı Sigarada Yeni Dönem

  Dumansız günler başladı, sigara yasağı çadıra da girdi
  Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun bugün itibarı ile yürürlüğe girdi.


  Sigara yasağı "kapalı alan" özelliği taşıyan alanlarda uygulanacak. Çadır ve güneşlikler "kapalı alan" özelliği taşıyacak. Yasak bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL ceza verilecek.

  KAPALI mekanlarda sigara içme yasağı getiren kanun dün geceyarısı itibarı ile yürürlüğe girdi. Böylece sigara tiryakileri kamu hizmet binaları, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içemeyecek. "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun"a göre, taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere bütün toplu taşıma araçlarında da sigara içme yasağı uygulanacak. Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

  Balkonda serbest

  Sigara yasağının uygulanabilmesi için belirlenen alanlar, "kapalı alan" özelliği taşıyacak. Bunun için de kapalı alanın öncelikle tavanı veya çatısı olması gerekecek. Bu yer, bir bina, hatta çadır da olabilecek. Söz konusu alanların kapısı, pencereleri ve giriş yolları dışındaki bütün yan yüzeyleri tamamen kapatılmışsa burası yine kapalı alan sayılacak. Tavanı, çatısı olup, yan yüzeylerinin toplam alanının yarısından daha azı açık bulunan yerler de, kapalı alan şeklinde değerlendirilecek. Sigara içme yasağı bulunan kapalı mekanların balkonları ve yangın merdivenleri, üstü kapalı olsalar da açık alan sayılacak ve tiryakiler buralarda sigara içebilecek.

  Reklam da yasak

  Ancak, yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirler arası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek. Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtım yapılamayacak.

  Önce yazılı uyarı

  Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ile ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan her kategoride televizyon ve radyolar, ayda en az 90 dakika tütün ürünleri alışkanlığının zararları konusunda uyarıcı, eğitici yayın yapacak. Sigara yasağının uygulanması ve tedbir alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmeler önce yazılı olarak uyarılacak. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında ise mahalli mülki amir tarafından 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilebilecek. Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini ve paketini yere atanlara 20 YTL ceza verilecek. Lokanta, kahvehane ve kafeterya gibi yerler için yasaklar ise 19 Temmuz 2009’da yürürlüğe girecek.

  Sigara yasağına uymayanlara kimler müdahale edecek

  SİGARA içme yasağı getirilen yerlerde, üst düzey yöneticiler, yasakların uygulanması konusunda bir yetkili görevlendirecek. "Sigara İçilmez" levhalarının altındaki "Şikayet İçin" bölümüne bu kişinin ad ve soyadı ile telefon numaraları da yazılacak. Aynı şekilde taksiler dahil, toplu taşım araçlarına da, taşıtın büyüklüğüne göre, tüm yolcuların görebileceği ve okuyabileceği şekilde, "Sigara İçilmez" yazıları asılacak.

  Trafik cezası gibi tahsil edilecek

  Sigara yasaklarına aykırı hareket edenlere verilecek cezalar, trafik cezaları gibi tahsil edilecek. Önce kişiye tebligat yapılacak ve cezayı yatırması istenecek. Yatırmazsa, o zaman cebr-i icra yöntemlerine başvurulacak. Bu yöntemler arasında, cezanın kişinin maaşından kesilerek tahsili de bulunuyor.

  Sigara içmek nerelerde yasak nerelerde serbest olacak

  Çadır ve güneşlik

  Sabit veya seyyar bir tavanı ya da çatısı (çadır, güneşlik v.b) olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup, yan yüzeylerin toplam alanının yarısından daha azı açık bulunan yerler, ’kapalı alan’ olarak değerlendirilecek ve bu alanlarda tütün ürünleri tüketilmesi önlenecek.

  Kamu binaları

  Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, koridorlar dahil, her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan, birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanları ve taksi hizmeti verenler dahil, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu tolu taşım araçlarında tütün ürünleri tüketilmeyecek. Bu alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi için tahsis edilmiş alanlar varsa, bunlar kaldırılacak.

  Bakımevi ve hapishane

  Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü birimlerde ve ceza infaz kurumlarında, şehirlerarası veya uluslararası güzergáhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde toplam alanın yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecektir. Bu alanlar, koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmiş ve standartlara uygun havalandırma tertibatı ile donatılmış, tavanı, kapı ve pencereleri dışında dört tarafı sert zemin veya duvarla kaplı olacak.

  Eğitim kurumları

  Dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanları ile birlikte açık alanlarında da tütün ürünleri tüketilmeyecek.

  Stadyumlar

  Kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketilmesi mümkün olmayan ticaret merkezi, iş hanı, sinema, tiyatro, havaalanı, otogar, spor ve eğlence tesisi, alışveriş merkezi ve benzeri yerlerin içinde olup tütün ürünlerinin tüketilmesine müsaade edilmeyen alanlardan tecrit edilmemiş ve hava geçişi engellenmemiş şekilde faaliyet gösteren lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde tütün ürünleri tüketilmeyecek.

  Hürriyet’te üç aydır yasak

  KAPALI mekanlarda sigara içme yasağı, Hürriyet Medya Towers’da 25 Şubat’tan bu yana uygulanıyor. Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın isteğiyle iki yıl önce bina içinde sadece belirlenen alanlarda sigara içilmesine izin verildi. 25 Şubat Pazartesi gününden itibaren bina içinde tüm kapalı mekanlarda sigara yasaklandı.

  Dünyada sigara yasakları nasıl

  ABD: ABD’nin Kaliforniya eyaleti, dünyada en sıkı ve geniş çaplı sigara yasağının uygulandığı yerlerden biri. 1993 yılında devlet binalarının içinde ya da 1.5 metre yakınında sigara içmek yasaklandı.

  FRANSA: Fransa, 2003’de, halka açık alanlarda sigara tüketimini düşürmek için sigara fiyatlarını yüzde 20 arttırdı. 1 Şubat 2007’de iş yerlerinde sigara yasaklandı.

  KANADA: Kanada’da 15 yaşın üzerinde sigara içenlerin oranı yüzde 21. Toplum sağlığı uzmanlarına göre bunun sebebi, ülkede uygulanan sert sigara içme yasağı.

  İRLANDA: İrlanda 2004 yılında publar, restoranlar ve kapalı iş yerlerinde sigara içilmesini yasakladı. Hükümet, bu mekanlarda sigara içerken yakalanan kişilere 3 bin Euro para cezası verilmesini kararlaştırdı.

  HOLLANDA: 16 milyonluk nüfusunun yüzde 30’u sigara içen Hollanda, 1 Ocak 2004’ten itibaren, tren istasyonları, umumi tuvaletler, iş yerleri de dahil olmak üzere halka açık bir çok yerde sigarayı yasakladı.

  İSPANYA: İspanya’da iş yerleri, hastaneler, kültür merkezleri ve toplu taşıtlarda sigara yasağı, 1 Ocak 2006 itibariyle yürürlüğe girdi. Yasa, 100 metrekareden geniş iş yerlerinde, kahvehane ve restoranlarda içilen bölüm bulundurulmasına izin verse de, küçük mekanlarda yasadışı sigara tüketimi devam ediyor.

  AVUSTRALYA: Avustralya’da havaalanları, devlet daireleri, klinikler ve işyerlerinde sigara içmek yasak. Ülkede bir çok eyaletteki restoranlar ve alışveriş merkezlerinde de sigara içilmiyor.

  İTALYA: İtalya’da sigara yasağı iki yıldır yürürlükte. Hükümet, sigara içmenin yasak olduğu mekanlarda kuralı ihlal eden kişiye yaklaşık 2 bin Euro para ceza kesiliyor.

  NORVEÇ: 1 Haziran 2004’te restoran, bar ve kafelerde sigara içmek yasaklandı. Norveç’te tütün ürünlerinin reklamını yapmak, 30 senedir yasak. Bir paket sigaranın fiyatı ise yaklaşık 6 Euro.

  İSVEÇ: Mayıs 2005’ten bu yana ülkede bar ve restoranlarda sigara içmek yasak. Sigaraya izin vermek isteyen işletmelerin ise özel havalandırma sistemi bulundurmaları ve sigara içilen bölümde yiyecek-içecek servisi yapmamaları gerekiyor.

  PORTEKİZ: Portekiz’de sigara yasağı sadece hastane, okul ve devlet binaları için geçerli. Toplu taşıtlarda seyahat süresi bir saati geçmiyor ise, taşıt içinde sigara içmek yasak. Portekiz hükümeti barlara ve restoranlara bu kararın getirilmemesine karar kıldı.

  İNGİLTERE: İngiltere’de geçtiğimiz yıldan beri, umuma açık alanlarda sigara içmenin cezası 50 sterlin. Londra İmperial Koleji’nin araştırmasına göre, 65 yaşının altında sigara içen kişilerin oranı yüzde 30.


  19.05.2008
  Kaynak: hurriyet.com.tr


  .......

 2. #2
  Demirbaş LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Isvicre/Zürich
  Mesajlar
  636
  Tecrübe Puanı
  4201151

  Tanımlı Ce: Sigarada Yeni Dönem

  Isvicre`de bile hala tribünlerde ve spor etkinlikleri olan acik yerlerde sigara iciliyor, yada komik olan yere atmak, nereye atacaksin artik herkeste seyyar küllükmü olacak? hemde Türkiyede... Hic sanmiyorum biraz abartili geldi hani basta belirli yerlerde yasak olsa sonrada baktinki kanun yürüyor ciddiye aliniyor ondan sonra bir adim daha ilerlersin ve disarda icilen sigaranin izmaritinide yere atmak yasak dersin, sadece basbakanin sigaraya bi garezi oldugu icin bukadar abartmak olmadi bence, bakalim nekadar uyulacak bu yasaklar... Sigaradan önce yapilmasi gereken okadar cok konu ve kanun varken bu yasagi pekde adil bulmuyorum..

 3. #3
  -Sєνgi Eмєк İѕтєя -- XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  ::...::KaLbİmİn DeRiNLiKLeRi::..::
  Mesajlar
  13.538
  Blog Yazıları
  62
  Tecrübe Puanı
  107375310

  :okur: Sigarada cezayı kim kesecek?


  Sigarada cezayı kim kesecek?
  19 Mayıs 2008 Pazartesi 09:23
  Dumansız günler başlıyor. Sigara yasağı bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Peki nerelerde içilemeyecek? Cezalar neler?


  Türkiye yeni bir döneme bugün merhaba diyecek. 4 ay önce çıkarılan sigara yasağına ilişkin yasa bugün uygulamaya giriyor.

  Yasa ve konuya açıklık getirmek üzere yayımlanan Başbakanlık genelgesine göre, bugünden itibaren tütün ve tütün mamülleri her yerde tüketilemeyecek.

  Sigara içilemeyecek alanlar

  Kamu hizmet binalarının kapalı alanları. Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanları.

  Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları.

  Okulöncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve ortaöğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanları.


  Cezaları böyle kesilecek Yasağa uymayanlara Kabahatler Kanunu'nun 39'uncu maddesi uyarınca 62 YTL para cezası uygulanacak. Yasaklarla ilgili yükümlülükleri yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme iznini veren kurum yetkilileri tarafından önce yazılı olarak uyarılacak. İşletmelere uygulanacak cezalar 5 bin YTL'den başlayıp 250 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor.

  Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında tütün mamulü tüketenlere ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlisi tarafından, özel kişilere ait toplu taşıma araçlarında sigara içenlere ilk başvurulan kolluk birim yetkilileri tarafından, kamuya ait toplu taşıma araçlarında ise ilgili idari birim amirinin yetkilendirdiği kamu görevlisi tarafından ceza kesilecek. Özel hukuk kişilerine ait ve herkesin girebileceği binaların kapalı alanlarında sigara tüketenlerin cezası da, en yakın kolluk birimi yetkilileri tarafından uygulanacak.

  Özel mekanlar oluşturulacak

  Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde sigara içmeye mahsus alanlar oluşturulabilecek. Ancak bu alanlara 18 yaşını doldurmayanlar giremeyecek.

  Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilecek.

  Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde sigara içilemeyecek, fakat bu tesislerde, tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanların koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı ile donatılması gerekecek.

  Her türlü reklam yasak

  Kanun uyarınca tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünleri teşvik eden kampanyalar düzenlenemeyecek. Bu mamulleri üreten firmalar, hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin markalarını kullanarak destek olamayacak.

  Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların isimleri, amblemleri veya ürünlerinin marka ya da işaretleri, bunları çağrıştıracak kıyafet, takı ve aksesuar taşınamayacak.

  Firma araçlarında da markaların tanınmasını sağlayacak uygulamada bulunulamayacak. Firmalar, üretilen ve pazarlaması yapılan tütün ürünlerini bayilere veya tüketicilere, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon ve yardım olarak dağıtamayacak. Tütün ürünlerinin isim, logo ve amblemleri kullanılarak bildirim yapılamayacak, basın-yayın organlarına ilan verilemeyecek.

  Filmlerde gösterilmeyecek

  Televizyonda yayınlanan programlarda, dizilerde, filmlerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülere yer verilemeyecek. Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde de tütün ürünleri satılamayacak.

  Çocuklara satanlara hapis cezası

  Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak ve tüketimlerine sunulamayacak. Çocuklar tütün işinde çalışamayacak. Tütün ürünleri sadece yetkili satıcılarda satılabilecek. Tane ile satış yapılamayacak.
  Otomatik makinelerde satış yapılamayacak. Telefon ve internetle sipariş yapılamayacak. Tütün ürünleri çocukların doğrudan ulaşacağı ve işletme dışından görülebilecek şekilde satışa sunulamayacak.

  Kime kaç lira ceza kesilecek?

  Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini ve paketini yere atanlara 20 YTL ceza verilecek. Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar, ürünlerini bedelsiz olarak hediye vermeleri, indirimli satmaları, eşantiyon, promosyon veya yardım olarak dağıtmaları, ilan vermeleri, yetkili satıcıyerlerin dışında satış yapmaları halinde 50 bin YTL'den 250 bin YTL'ye kadar cezaya çarptırılabilecek.

  Ele geçirilecek tütün ürünlerinin kamuya geçirilmesine mahalli mülki amir tarafından karar verilecek.

  Lokanta, kahvehane ve kafeteryalarda yasak 2009'da

  Görsel yayın yoluyla ***** dizi ve müzik kliplerinde tütün ürünlerinin reklamı yapılması halinde; yerel yayın yapanlara bin YTL ile 5 bin YTL, bölgesel yayın yapanlara 5 bin YTL ile 10 bin YTL, ulusal yayın yapan kuruluşlara ise 50 bin YTL ile 100 bin YTL idari para cezası verilecek.

  Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerini satanlara, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında genel kolluk tarafından 1000 YTL ceza kesilebilecek.


  Haber Kaynağı:

 4. #4
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  Tanımlı Ce: Sigarada Yeni Dönem

  Yukarıda ki Avrupa ülkelerindeki sigara yasaklarını okudukça neden bu ülkelerin bizim ülkemizden km lerce ileride olduğunu anlama karmaşasına girmiyorsun...Sonuna kadar desteklediğim bir yasak...Hükümetin desteklediğim tek olumlu icrarati bence...Ama şuda kafamı karıştırmıyor değil...Bu kanun ne kadar caydırıcı olacak yasak ne kadar uygulanacak...Bunu da kanun çıkartıcıların suçu olarak görüleceğini sanmıyorum...Çünkü nasıl bir milletiz çözemedim hala...Parasını öder içmeye devam ederim kimse karışamaz bildiğimi okurum zihniyetinde...Aslında Avrupa Ülkelerinin konulan yasaklarla ilerlemiş olduğunu düşünmüyorum...Konulan kurallara uyan bir topluma sahip olmak önemli bence...Ülkeleri ülke yapan o ülkede yaşayan insanlardır!!!!...  Alıntı LiDeR_W´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  yada komik olan yere atmak, nereye atacaksin


  Çöpe olabilir mesela...Bu ülkede şehircilik bu yüzden gelişmedi (birkaç il ve muhit hariç)...Eline geçen her artığı çöpe değilde yere atan insanların vurdum duymazlığı ve oba kültüründen bir türlü ayrılamayışından...Nerden mi biliyorum...
  Piknik alanı olarak ayrılmış yeşil alanlardan!!!!  ******************
  Ya Arkadasim yeni icmis oldugun bir sigarayi cöpe atarsan ne kadar cok yangin cikacagini düsünebiliyormusun? isvicrede abartisiz her 10 metrede bir küllük vardir, ve biz kesinlikle ictigimiz sigaranin izmaritini küllüge atiyoruz, nedemektir bu belediyesi calisiyor, diyorki icin zikkiminizi ama küllüge atin, ee nerde türkiyede sokaklarda küllük? Sigarani tam söndürmeden attigin her cöp yanacaktir, kesinlikle ben siddetle karsiyim cöplerin yere atilmasina fakat sigara izmaritinin yeri cöp degildir, onu demek istedim yoksa ben cok iyi biliyorum sigaranin nereye atilacagini, sen merak etme...
  __________________
  Çöpe attından kastım tabikide yanan izmariti atın değildi...Yere atıp üstüne basmasını biliyorsunuz...O zaman sönüyor sanırım zıkkımınız...Bi zahmet yerden alıp çöpe atın çoğunuz tenezhül etmiyor yerden alıp çöpe atmaya...
  Bu arada belediyeleride ne yazık ki bu millet seçiyor...O yüzden iyi çalışmadıkları konusunda sana katılıyorum...Ne acıdır ki iyisinden anlamıyor milletimiz...
  Merakta değilim endişen olmasın...Aksine sevimdim senin adına...
  Konu moonlight tarafından (05-21-2008 Saat 15:29 ) de değistirilmistir. Sebep: Cevap...

 5. #5
  Demirbaş LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Isvicre/Zürich
  Mesajlar
  636
  Tecrübe Puanı
  4201151

  Tanımlı Ce: Sigarada Yeni Dönem

  Çöpe olabilir mesela...Bu ülkede şehircilik bu yüzden gelişmedi (birkaç il ve muhit hariç)...Eline geçen her artığı çöpe değilde yere atan insanların vurdum duymazlığı ve oba kültüründen bir türlü ayrılamayışından...Nerden mi biliyorum...
  Piknik alanı olarak ayrılmış yeşil alanlardan!!!![/quote]

  Ya Arkadasim yeni icmis oldugun bir sigarayi cöpe atarsan ne kadar cok yangin cikacagini düsünebiliyormusun? isvicrede abartisiz her 10 metrede bir küllük vardir, ve biz kesinlikle ictigimiz sigaranin izmaritini küllüge atiyoruz, nedemektir bu belediyesi calisiyor, diyorki icin zikkiminizi ama küllüge atin, ee nerde türkiyede sokaklarda küllük? Sigarani tam söndürmeden attigin her cöp yanacaktir, kesinlikle ben siddetle karsiyim cöplerin yere atilmasina fakat sigara izmaritinin yeri cöp degildir, onu demek istedim yoksa ben cok iyi biliyorum sigaranin nereye atilacagini, sen merak etme...

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Ehliyette Yeni Dönem
  By LoNELy>MaN in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 06-30-2012, 20:34
 2. İnternette yeni dönem
  By "SenSiziM" in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-17-2009, 11:12
 3. Cep şarjında yeni dönem
  By HaZzAL in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-22-2009, 10:11
 4. CHP'de yeni dönem
  By erhan1907 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-05-2008, 14:12
 5. Trabzon'da yeni dönem
  By Reflex. in forum Trabzonspor
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-21-2008, 20:14

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375